SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Bude Žid britským premiérom?

David Miliband (43), minister zahraničných veci Veľkej Británie, sa nikdy netajil svojim židovským pôvodom ani ambíciami nahradiť úradujúceho ministerského predsedu Gordona Browna.

 

Tento prívrženec bývalého ministerského predsedu Tony Blaira vidí, ako sa potápa jeho labouristická strana, ktorá podľa prieskumov stráca na konzervatívnu stranu cca 15%. Miliband vyzval Browna, aby znovu nekandidoval a dúfa, že práve on bude novým kandidátom strany vo voľbách v máji 2010.
Rodina Milibandovcov pochádza z Varšavy, otec a starý otec ušli najskôr do Belgicka a v roku 1940 do Anglicka. David Miliband žije s manželkou Louis, husľovou virtuózkou a dvoma adoptovanými deťmi v severnej časti Londýna. Je veľmi populárny a k zvoleniu na čelo strany by mu mal pomôcť aj jeho mladší brat Ed, ktorý v Brownovej vláde zodpovedá za hospodárske plánovanie.
Ak by sa vo voľbách 2010 David Miliband stal ministerským predsedom Veľkej Británie, sedel by po prvý raz v histórii na Downing Street 10 Žid. V minulosti tu síce pracoval Benjamin Disraeli, ktorý bol ministerským predsedom v druhej polovici 19. storočia dvakrát. Disraeli pochádzal zo židovskej rodiny, ale keď mal trinásť rokov rozhodol jeho otec, že celá rodina prestúpi na kresťanstvo. Otec Disraeli sa pohádal so židovskou obcou a výsledkom hádky bola skutočnosť, že židovská pospolitosť prišla o ministerského predsedu.
V európskej a svetovej politike 20. storočia zastávali židovskí politici popredné funkcie so striedavými úspechmi. V tridsiatych rokoch bol ministerským predsedom Francúzska Leon Blum, ktorého v päťdesiatych rokoch nahradil Pierre Mendes-France, zodpovedný za odsun francúzskych vojsk z Vietnamu. Nám je geograficky najbližší Bruno Kreisky, rakúsky minister zahraničných veci a neskôr ministersky predseda v sedemdesiatych rokoch 20. storočia. V USA sa Žid prezidentom alebo viceprezidentom ešte nestal, čo však neznamená, že by Židia nezastávali dôležité posty v americkej administratíve. Očividne najvýznamnejším bol Henry Kissinger, štátny tajomník v Nixonovej vláde a nositeľ Nobelovej ceny mieru.

KaMa, Izrael

by Michael Szatmary l Aug 28, 2008 12:38 AM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or