SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Antisionizmus nová forma antisemitizmu

Antisionizmus nová forma antisemitizmu

V rozhovore pre Sunday Times 27.marca, bývalý arcibiskup z Canterbury Rowan Williams vyjadril svoje obavy z rastúceho antisemitizmu na britských vysokých školách.

 

V rozhovore pre Sunday Times dňa 27.marca, bývalý arcibiskup z Canterbury Rowan Williams vyjadril svoje obavy z rastúceho antisemitizmu v areáloch vysokých škôl vo Veľkej Británii. Dejú sa veci, ktoré sú podobné Nemecku v 30-tych rokoch. Dva dni neskôr, v denníku The Times, Chris Bryant, tieňový predseda dolnej snemovne a dlhoročný člen britskej Strany práce, varoval, že ľavé politické krídlo vo zvýšenej miere spochybňuje právo štátu Izrael na existenciu, a zaujíma postoj, ktorý nazval “nie jemnou formou antisemitizmu.”

 

Kvôli antisemitizmu zvážila emigrovať takmer tretina európskych Židov.

 

Z celej Európy Židia odchádzajú. Prieskum Európskej agentúry pre základné práva z roku 2013 poukázal na to, že takmer tretina európskych Židov zvážila kvôli antisemitizmu emigrovať a vo Francúzsku tieto čísla dosahujú až 46 percent, v Maďarsku až 48 percent.

 

A tento problém sa netýka len Európy. Prieskum Brandeis University medzi študentmi severoamerických židovských stredných škôl poukázal na to, že tri štvrtiny študentov zažili antisemitskú rétoriku. Jedna tretina z nich uviedla prípady obťažovania na základe svojho židovstva. Značná časť zastrašovania je rozpútavaná počas kampaní proti Izraelu, akými sú “Israel Apartheid” a BDS (Bojkot, odsun investícii a sankcie voči Izraelu). Tieto kampane sa stali tým, čím v stredoveku bolo obdobie Veľkej noci, časom útokov voči Židom.

 

 

Očividne sa niečo deje, ale čo to je? Mnohí z politického spektra ľavice sa ohradzujú, že sú obviňovaní neprávom. Nie sú proti Židom, tvrdia, sú len proti politike štátu Izrael. Je to evidentné. Kritika izraelskej vlády nie je antisemitizmom. Ani hnutie BDS nie je vo svojej podstate antisemitské. Mnohí z ich podporovateľov majú skutočný záujem na dodržovaní ľudským práv. Ale stáva sa to bránou pre novú vlnu antisemitizmu, kedy vzniká nehorázna aliancia medzi radikálnym Islamom a politickou ľavicou.

 

Takže čo je to ten antisemitizmus? Nie je to súbor spoločných hodnôt, ale súbor konfliktov. Pred Holokaustom Židia boli nenávidení preto, že boli chudobní a že boli bohatí; pretože boli komunistami a že boli kapitalistami; pretože zostávali sami sebou a pretože sa infiltrovali kde sa dalo; pretože húževnato lipli na starovekých náboženských hodnotách a pretože to boli kozmopolitní neusadenci, ktorí neverili ničomu.

 

Antisemitizmus je vírus, ktorý prežíva mutáciou. V stredoveku boli Židia nenávidení kvôli svojmu náboženstvu. V 19-tom a 20-tom storočí boli nenávidení kvôli svojej rase. Dnes sú nenávidení kvôli svojmu štátu Izrael. Antisionizmus je novým druhom antisemitizmu.

 

Legitimizácia sa tiež zmenila. V priebehu histórie, keď ľudia hľadali ako ospravedlniť antisemitizmus, urobili to tak, že sa odvolali na najvyššiu autoritu, aká bola k dispozícii v danej kultúre. V stredoveku, to bolo náboženstvo. V post-osvieteneckej Európe to bola veda. Dnes sú to ľudské práva. A preto Izrael -  jediná fungujúca demokracia na Blízkom východe so slobodou tlače a nezávislým súdnictvom - býva pravidelne obviňovaný z piatich zločinov proti ľudským právam: rasizmus, segregácia, zločiny proti ľudskosti, etnické čistky a pokus o genocídu. Toto sú falošné obvinenia z prelievania krvi neviniatok našej doby.

 

Antisemitizmus je klasickým prípadom toho, čo antropológ René Girard vidí ako primárnu formu ľudského násilia: hľadanie obetného baránka. Ak sa niečo zlé stane skupine, jej členovia sa možu spýtať dve rôzne otázky: “Čo sme urobili zle?” alebo “Kto nám to urobil?” Celý osud skupiny bude závisieť od toho, ktorú si vyberie.

 

Ak sa opýtajú, “Čo sme urobili zle?” - začne tým proces sebakritiky, ktorá je nevyhnutná pre slobodnú spoločnosť. Ak sa opýtajú “Kto nám to urobil?” - definujú sa ako obeť. Potom začnú hľadať obetného baránka, ktorého obvinia zo všetkých svojich problémov. Týmto baránkom klasicky boli Židia.

 

 

Argumentácia je dnes postavená takto: po Holokauste sa každý korektne zmýšľajúci človek musí postaviť proti nacizmu. Palestínci sú novodobí Židia. Židia sú novodobí nacisti. Izrael je zločinom proti ľudskosti. Takže každý korektne zmýšľajúci človek sa musí postaviť proti štátu Izrael a keďže každý Žid je sionistom, musíme sa postaviť proti Židom. Táto argumentácia je nesprávna vo svojej podstate. Boli to Židia a nie Izraelčania, ktorí boli zavraždení pri teroristických útokoch v Toulouse, Paríži, Bruseli a Kodani.

 

Nenávisť, ktorá začína nenávisťou voči Židom nikdy pri Židoch nekončí.

 

Antisemitizmus je formou kognitívnej poruchy. Redukuje komplexné problémy na jednoduché. Rozdeľuje svet na biely a čierny, vidiac celú chybu na jednej strane a celú krivdu na strane druhej. Z mnohých aktérov, ktorých možno obviniť vyčleňuje jednu skupinu ľudí. Umlčuje nesúhlas a nikdy sa nezaoberá sebakritikou. Argument je stále ten istý. My sme nevinní, oni sú vinovatí. Nasleduje, že ak - my kresťania, príslušníci árijskej rasy alebo moslimovia máme byť slobodní, tak oni - Židia alebo štát Izrael, musia byť zničení. Takto začínajú ohromné zločiny.

 

Židia boli nenávidení, pretože boli iní. Boli najvýraznejšou nekresťanskou menšinou v predvojnovej kresťanskej Európe. Dnes sú najvýraznejšou nemoslimskou menšinou na islamskom Blízkom východe. Antisemitizmus bol vždy o neschopnosti skupiny vytvoriť priestor pre inakosť. Žiadna skupina, ktorá ho adoptuje nikdy nevytvorí slobodnú spoločnosť.

 

Nenávisť, ktorá začína nenávisťou voči Židom nikdy pri Židoch nekončí. Vo svete zaplavenom nenávisťou voči náboženským rozdielom, ľudia všetkých vierovyznaní aj tí bez vyznania musia stáť spolu, nielen preto aby porazili antisemitizmus, ale preto, aby ochránili práva náboženských menšín kdekoľvek. Dejiny nás budú súdiť podľa toho, ako sa vysporiadame s touto výzvou. Nesmieme zlyhať.

 

(Tento článok bol pôvodne publikovaný na Newsweek.com. S láskavým dovolením portálu aish.com z angličtiny preložil Ondrej Pastirik)


by rabín Jonathan Sacks l Apr 11, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
11 Reponses to „Antisionizmus nová forma antisemitizmu “

Robert says:

Apr 18, 2016 7:05 PM

no a u tých nacionalistov je to tak, oni proste nechcú /tým ich sposobom/ aby Slovensko bolo považované za zadĺženú niekomu cudziemu stoku - krajšie povedané

Robert says:

Apr 18, 2016 3:51 PM

to máte tak chlapci, v neoliberalizme aký máme tu na SVK keď nemáš dobrý bejvák, auťák atd... tak ťa považujú za hovno, preto aj nejeden slováčik radšej sa vozí v audine na úkor prázdneho bytu, je to preto, aby ho nepovažovali za hovno

gewitter says:

Apr 18, 2016 11:37 AM

Sionizmus je len modifikovaný názov pre antisemitizmus, nakoľko tento postráda dôvod aj logiku, tak mu ho antisemiti dali. Museli si nájsť príčinu nenávisti, lebo imaginárne pamflety typu Protokoly siónskych mudrcov nedosahujú požadovaný efekt. Izrael skrátka je potrebné vymazať z mapy sveta a cieľ svätí prostriedky. Židia na druhej strane nech si zdôvodňujú príčiny svojho prenasledovania akýmkoľvek spôsobom, má predovšetkým duchovný rozmer. Scéna sa odohráva na inom javisku a židovský národ je jej hlavným aktérom. Svet démonov robil a robí všetko pre to, aby zabránil príchodu a návratu Božieho Syna a keďže Jeho krajinou je Izrael a židia ľudom oddeleným, nenávisť zvyšku sveta sa sústreďuje práve na nich.

relativita says:

Apr 18, 2016 9:49 AM

solomon zrejme 'stupam ja vom na otlak', ked tak blbo reagujete. Co tak napr. Cina s Tibetom, Maroko so Saharou, atd., atd.? Nie, vy nie ste vobec antisemita, len bijete do Izraela ako besny. Aj ked sa rozpucite, nebude Izrael jednat podla vas a vasej chorobnej mysle. A co Slovensky stat, on si za vojny len 'pozical' majetky svojich obcanov. Ste slepy prinajmensom na jedno oko... A to je vasa DNA. Skoda s vami debatovat, nemate argumenty, tak nadavate. Typicke!

Solomon says:

Apr 18, 2016 9:20 AM

Co vyhral Asad? no predsa volby vyhral, co ste mysleli p. Relativny? A dal som Vam jasnu otazku, ste semita? Lebo semitsky vzhlad spoznat hned na prvy pohlad....budte taky laskavy a nenazyvajte ma antisemitom, je vam to jasne? Ja som priatel semitskych narodov a to Vy semita urcite nie ste....alebo zase budete opakovat dookola tie Vase hluposti a ziadna jasna odpoved....stupil som Vam na otlak? Samozrejme ze zidia vratia Golany ktore ukradli, alebo ak nie, tak len potvrdia celemu svetu, ze zlodejinu maju geneticky zakodovanu v dna... len kradnut, kradnut a kradnut....

relativita says:

Apr 17, 2016 10:32 PM

Solomon, toho sa vy nedozijete, aby vratil Izrael Golanske vysiny... To je len zbozne zelanie vo vasej bujnej fantazii. Co vyhral Asad v Syrii? Dalsia vasa fantazia. Vasa chorobna nenavist vam zastiera jasnu mysel. Izrael mal predsa s Asadom 'studeny mier'. To bolo odvtedy, odkedy Asadovi 'vyprasili kozuch' a dostali Golan, cize tu bol status quo. Ale s ISISom Izrael nic neziska, tak co ta vasa blbost? No prostet, kazdy blbne svojim sposobom!

Solomon says:

Apr 17, 2016 7:06 PM

A mimochodom, v Syrii znova vyhral prezident Bashar Assad, nech mu da Allah dlhy zivot. Asad odrazil sionistami organizovane teroristicke povstanie a coskoro sa Golany znova vratia Syrcanom. Izrael bude donuteny vratit vsetko co ukradol. Na priklade Syrie je vidiet ako je sionizmus nebezpecny pre arabskych susedov Izraela....

Solomon says:

Apr 17, 2016 6:58 PM

Co je to OSN? Kto dnes berie nejake OSN naozaj vazne? OSN je na smiech, vojaci OSN v Afrike hromadne znasilnuju deti a nutia zeny k prostitucii. Francuzsky dostojnik OSN donutil zeny v Afrike k sexu so psom a vsetko si natacal na kameru. OSN moze tak akurat odhlasovat nejake americke alebo zidovske hovno. OSN schvalilo masivne bombardovanie Lybie a potom ked zavrazdili Kadafiho, tak Europu zaplavili utecenci z Afriky a celeho statu sa zmocnili islamisti. Je to jasne p. relativny? Ale len tak na okraj, p.relativita je semita? alebo je to nejaky potomok chazarov z Mongolska? Lebo ja vobec nie som proti semitom a je smiesne ma nazvat antisemitom...

Robert says:

Apr 17, 2016 6:33 PM

hm, lenže niekomu sa zdá sionizmus ako auto ktoré sa vyrúti spoza zákruty a dostane sa do protismeru. Pre všetkých na tejto zemi by malo platiť: https://www.youtube.com/watch?v=yGSqW98iO40, inak možeš naraziť.

relativita says:

Apr 17, 2016 1:53 PM

Solomon, v roku 1948 bolo v OSN odhlasovany vznik Izraela ako statu. Tym padom bol sionizmus oficialne a to najvyssim svetovym organom schvaleny. Napr., teda podla vas maju moslimi pravo sa postavit proti krestanstvu, hlavne v ich krajinach, ci nie? Teda vy podla vasej logiky vlastne schvalujete potlacovanie krestanstva v tychto krajinach. Vasa nenavist voci Zidom je chorobna! Blahoslaveni chudobni duchom...

Page 1 of 2 1 2 »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or