SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Veľká noc a Purim. Čo majú spoločné?

Veľká noc a Purim. Čo majú spoločné?

Jestvujú roky, v ktorých sa dátumy slávenia židovského Pesachu a kresťanskej Veľkej noci úplne alebo takmer prekrývajú.

 

V takom prípade by bolo možné hľadať spoločné znaky oboch sviatkov, keďže nasledovníci Ježiša pôvodne slávili veľkonočné sviatky spolu s ostatnými Židmi. Veď sami boli Židmi, tak ako Ježiš a všetci jeho učeníci. Keďže však tohto roku vkladajú Židia ho svojho kalendára „druhý adar“, Pesach sa odďaľuje a adarový sviatok Purim sa posúva o jeden mesiac. Pred pár rokmi nastalo niečo zvláštne: 25. marca, v deň kresťanského „Veľkého piatku,“ bol židovský 14. adar šeni, teda deň slávenia Purimu. Tento rok sa to posunulo o jeden deň.

 

Hľadanie vzťahu medzi oboma posvätnými dňami by bolo niečím umelým, obraz ktorý prináša daný stav má skôr vyvolať zamyslenie a bolesť nad veľkým rozdelením medzi tými, ktorí kedysi tvorili jednotu – samotnými židmi a nasledovníkmi židovského proroka z Nazaretu, ktorého prijali niektorí Židia a neskôr mnohí pohania za Mesiáša. Dovŕšenie rozdelenia medzi Židmi a kresťanmi sa stalo podľa cirkevného historika Eusébia nicejským koncilom v roku 325, kedy sa definitívne oddelil termín kresťanských veľkonočných sviatkov od židovského Pesachu. Rečnícke výpady z druhého storočia, podľa ktorých boli Židia oznacovaní za „bohovražebný lud,“ sa žial zacali prenášat do praktických dôsledkov.

 

A tak v súcasnosti môže nastat paradoxná situácia, že v ten istý cas, ked krestania slávia velký smútok nad smrtou Ježiša z Nazareta, Židia prežívajú radostný karnevalový sviatok záchrany pred genocídou v Šušane. Velký piatok patrí medzi dva najväcšie pôstne dni krestanstva, v tento den nie je možná žiadna zábava, dokonca je to jediný den v katolíckej cirkvi, kedy sa po celom svete neslávi Eucharistia – pamiatka Ježišovej poslednej vecere. V centre bohoslužby je kríž ako symbol Ježišovho utrpenia a jeho smrti.

 

 

Židovský sviatok Purim sa slávi v atmosfére radosti. V tento den je zakázané postit sa a prednášat smútocné prejavy. „Bez mäsa a vína niet žiadnej radosti,“ píše sa v Talmude (b Pes 109a) a rovnako platia slová: „Človek je na sviatok purim povinný tak sa rozveseliť, že už nedokáže rozlíšiť medzi prekliaty buď Haman a požehnaný buď Mordechaj“ (b Meg 7b). Jestvuje jasnejší obraz rozdelenia ako keď sa prelína kresťanský Veľký piatok a židovský Purim?


Môže byť rozdelenie dobré? Osobne súhlasím s midrašom ku Gn 1, 6, že rozdelenie môže byť niekedy nevyhnutné, ale nie dobré. Midraš hovorí „o oddelení vôd, čo bolo jediným úkonom rozdelenia, ktoré Svätý vo svojom stvoriteľskom diele vykonal, pretože všetky ostatné smerovali ku zjednoteniu. Keď Svätý prikázal vodám, aby sa oddelili, niektoré časti odmietli poslúchnuť a objímali sa ešte pevnejšie. Vo svojom spravodlivom hneve nad vodami sa Svätý rozhodol, že nechá všetko stvorenie rozplynúť v chaos".

 

Zasiahol však anjel chvály a prosil: „Pane sveta, v budúcich dňoch ti budú tvoje stvorenia navždy spievať chvály, budú ťa nekonečne velebiť a nesmierne oslavovať. Zo zvyšku sveta si vyberieš Abraháma a jedného z jeho synov nazveš „Môj prvorodený“. Jeho potomci prijmú na svoju šiju jarmo tvojej vlády a ty im daruješ Tóru. Preto ťa prosím: zmiluj sa nad svetom a nenič ho, lebo ak ho zničíš, kto bude plniť tvoju vôľu?“ Tieto slová Svätého uzmierili. Zrušil príkaz, ktorým nariadil skazu sveta a uzatvoril neposlušné vody za horami, aby tam navždy zostali. Z toho dôvodu je druhý deň stvorenia jedinečný, pretože zaviedol rozdelenie tam, kde predtým bola len jednota.“

 


Možno oddelenie kresťanstva od židovstva bolo nutné. Možno preto, aby sa viera v Boha Abraháma, Izáka a Jakuba dostala aj k pohanom. Oddelenie však v histórii prinieslo príliš veľa bolesti, neporozumenia, predsudkov a vzájomného ničenia. Vtedy, keď jedni smútili a postili sa, druhí oslavovali. Pre nás, mladšiu generáciu, generáciu po tragédii šoa, tieto skutočnosti vyvolávajú smútok, pocit bolesti, ale nikdy nie rezignáciu.

 

Akosi tušíme, že svet smeruje ku svojej deštrukcii, preto sa chceme, podobne ako „anjel chvály“ v tomto čase prihovárať u Svätého, nech je zvelebené jeho meno, aby sa zľutoval nad nami a daroval nám novú jednotu a vzájomné porozumenie pri zachovaní vlastnej jedinečnosti. Na záver sa pripájam k modlitbe, ktorú sa počas liturgie na Veľký piatok budú modliť kresťania: „Modlime sa za synov židovského národa, lebo oni boli prví, ku ktorým Pán prehovoril: nech narastajú v láske k Bohu a vo vernosti k jeho Zákonu.“


by Andrej Mátel l Mar 24, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
52 Reponses to „Veľká noc a Purim. Čo majú spoločné?“

Robert says:

Mar 29, 2016 12:43 AM

... a práve to svetlo odhaľuje tvoju temnú stránku, a temná stránka Slovákov nieje Matica Slovenská, ako si to niekto myslí, ale temná stránka slovákov je to, že sa tu Slováci nechávajú okrádať a za 300, 400 euro robia ako voly. A ďalšia temná stránka Slovákov je závisť, stačí ,že napr. sudca má 1000 euro na mesiac a ľuďia nekriticky závidia a novinári poniektorí im v tom nahrávajú. Temná stránka nieje nejaká budova, kde je samá kultúra. ... temná stránka sú tie zlé vzťahy v spoločnosti, vzťahy iba cez peniaze, vzťahy závisti a pokytectva

Robert says:

Mar 29, 2016 12:04 AM

relativitko, je dobrá tá kabala, áno je. Berie to egoizmus z duše. Respektívne rozkladá. Ale žiaľ rozkladá aj iné veci. ..... všimni si ten seriál The Lost, na tom ostrove je svetlo. Svetlo života, stráži ho Jacob. Už som tu písal, na konci každej časti sú tí ľudia k sebe lepší, napriek tomu že majú odlišnú karmu. /napr. sú z roznych národov/. To, že sú lepší vyvoláva to svetlo života v tej jaskyni.
Asi by si sa opýtal čo iné to svetlo rozkladá, napr. rozkladá tvoju temnú identitu alebo sprostotu, každý je múdry pri kontakte s tým svetlom. ... a ja osobne nemám z teba ten pocit, žeby to svetlo v tebe niečo rozkladalo. ... lebo Kabala, Tóra atd.... by mala práve napĺňať človeka tým svetlom života.
relativitko, pristupuješ k tomu asi zle.

Robert says:

Mar 28, 2016 10:29 PM

relativitko, ono je to tak, preto tie božstvá "cúvli" aby človek neodhalil všetko, a aby mal "zakrpatený" mozog. Aby príliš veľa, teda všetko nevedel, lebo by bolo zle.

Robert says:

Mar 28, 2016 9:45 PM

relativitko, ber to športove ak sa ti to dá, občas si každý vymýšľa :) ja aj ty :)

Robert says:

Mar 28, 2016 1:03 AM

relativita, hm, to máš tak, že Abrahám sa akoby rozdelil, splodil dvoch, jeden Žid druhý Arab. každý má svoju cestu. ...ten hermafroid sa rozdelil a z neho vznikol muž a žena. Muž má svoju cestu aj žena má svoju cestu. Ale toto je tak vysokointeligentná úroveň, že pre nás je to akosi nepochopiteľné, neuchopiteľné, že kedysi bola iba jedna bytosť. Tomu sa povie aj magická úroveň.. Mágia je najvyššia sila aká existuje. My nato ani zmysli nemáme aby sme to uchopili. Možeme tušiť. ... kedysi ten chrám bol celý magický, ale neber to, že bol nejaký diabolský a podobné chujoviny čo kresťania natrepali.

Robert says:

Mar 28, 2016 12:51 AM

relativita, však pekné baby? :) ... či aj ty by si bol taký, že by si ich pod korbáčom hnal modliť sa pred múr nárekov ?! :) .. no gewitter ten to určite hneď do pekla poslal:) .. čertice

Robert says:

Mar 28, 2016 12:05 AM

relativita, keď sa mi ozve, tak ho skúsim nahovoriť aby púštnou búrkou zasypal tieto čertice:
https://www.youtube.com/watch?v=uSo5gkXuWrk :)

Robert says:

Mar 27, 2016 11:10 PM

relativita, dobre že si mi niečo pripomenul. Boh chce, aby si v normálnom živote rozlišoval zlo od dobra. Stačí to. Ale v normálnom. Teda najprv sa musíš stať normálny, a potom možeš rozlíšiť dokonalo tieto veci. ... politika ich napr. nerozlišuje. Jeden povie toto je dobré, a to zlé, a ten protipól zase povie inak. Keďže niesi normálny, tak na Boha zabudni. ... na svete nikto už nieje normálny, preto nijaký Boh akosi to množstvo ľudí želá. A preto sa tu vymýšľajú kadejaké teórie kde je Boha kde nieje Boh. Boh je reálna duchovná bytosť, ktorá sa može s tebou baviť. Bavil sa niekedy s niekym koho poznáš? :)

Robert says:

Mar 27, 2016 11:04 PM

relativita, daj niečo ty ... o Bohu.

Robert says:

Mar 27, 2016 10:27 PM

astrológiu, tá ma akosi nezaujíma ... ale, hviezda musí byť kolmo nad tebou, vtedy bude dobrý deň, a je jedno z akého je akože znamenia. Hviezda nad tebou, kukni občas. prďoško :)

Page 1 of 6 1 2 3 4 5 » ... last »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or