SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Štvrť milióna ľudí na gaypride v Tel Avive

Štvrť milióna ľudí na gaypride v Tel Avive

Tel Aviv zaplavili v piatok dúhové vlajky, ktoré niesli tisíce účastníkov veľkolepého výročného sprievodu lesieb, gejov, bisexuálov a transrodových ľudí.

 

Izrael pochod zorganizoval ako akúsi demonštráciu liberálnych hodnôt a odrazil tak medzinárodnú kritiku, ktorej čelí v súvislosti s  reakciou na násilné protesty Palestínčanov v pásme Gazy.


Na sprievode sa podľa miestnych úradov zúčastnilo približne 250.000 miestnych obyvateľov i zahraničných turistov. Americký veľvyslanec v Izraeli David Friedman na Twitteri napísal, že cíti hrdosť za "každého, kto pochoduje". Práva prisudzované LGBT komunite v Izraeli sú v rámci Blízkeho východu pomerne nezvyčajné. Sekulárny Tel Aviv je už dlho tamojšími úradmi označovaný za centrum tzv. gej turistiky.

 

Izrael často poukazuje na svoj sociálny liberalizmus, ktorý zastáva v kontraste so svojimi regionálnymi nepriateľmi. Ako sa Izrael prebral v (pochode) Pride 2018, kde sa každoročne oslavuje tolerancia a prijatie, Iránom podporovaní teroristi Hamasu v Gaze sa prebrali, aby nás všetkých zabili, zmrzačili, a spálili, používajúc ženy a deti ako živé štíty pri svojich vzbúreneckých pokusoch prekročiť hranice," napísal na Twitteri hovorca izraelského ministerstva zahraničných vecí.

 

Vyzerá a správa sa takto štát, ktorému mnohí vyčitajú, že potláča slobody a porušuje ľudské práva? Je možné podobnú akciu zorganizovať v okolitých krajinách? A nielen tam, gaypride zakazujú aj v Európe.


Doron Keshet l Jún 13, 2018 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo