SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Židovským centrám hrozia bombami

Židovským centrám hrozia bombami

Americká polícia preverovala v pondelok ďalšiu sériu anonymných bombových hrozieb voči najmenej 11 židovským centrám po celých Spojených štátoch.

 

Hrozby sa napokon ukázali byť falošné. Išlo už o štvrtú podobnú vlnu hrozieb voči centrám americkej židovskej komunity od začiatku roka. Anonymné telefonáty hroziace odpálením bombových náloží dostali v pondelok pobočky organizácie Židovskékomunitné centrum (JCC) v New Yorku, Wisconsine, Illinoise, Minnesote, Novom Mexiku, Ohiu, Texase, Oklahome, Tennessee, Alabame a na Floride.


Polícia všetky objekty prehľadala, avšak žiadne výbušniny nenašla. Viaceré budovy museli preventívne evakuovať. Rovnakú vlnu falošných hrozieb centrá zaznamenali aj 9., 18. a 31. januára. Celkovo tak bolo od začiatku roka zaznamenaných 69 takýchto incidentov v 54 rôznych pobočkách JCC v 27 štátoch USA a v jednej kanadskej provincii, uvádza sa na webovej stránke jcc.org.


Hrozby voči židovským centrám začal preverovať americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) aj Útvar pre občianske práva ministerstva spravodlivosti USA. Niektorí experti sa domnievajú, že všetky prípady od začiatku roka môže mať na svedomí jediný páchateľ.


Niektorí predstavitelia amerických židovských sa domnievajú, že opakované hrozby súvisia s rasisticky ladenými vyjadreniami nového prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý nastúpil do úradu 20. januára. "Rasizmus a antisemitizmus sa (kvôli Trumpovým výrokom) stali spoločensky prijateľnejšie," povedal pre izraelský denník Haarec rabín Barry Leff z Alabamy.


Samotný Donald Trump minulý týždeň odmietol odpovedať na novinársku otázku týkajúcu sa predchádzajúcich hrozieb voči židovským centrám. Rozhodne však poprel akékoľvek spájanie svojej osoby s antisemitizmom. Hovorca Bieleho domu Sean Spicer následne zdôraznil, že prezident považuje hrozby voči JCC za neprijateľné.


by Emil Vojtánek l Feb 22, 2017 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or