SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Zverejnili mená dozorcov z Osvienčimu

Zverejnili mená dozorcov z Osvienčimu

Poľskí historici zverejnili na internete zrejme najúplnejší zoznam veliteľov a strážcov v koncentračnom tábore Auschwitz aj s ich osobnými údajmi.

 

Poľský Ústav pamäti národa v Krakove informoval, že zoznam bol zostavený na základe materiálov z archívov v Poľsku, Nemecku, Rakúsku, USA a ďalších krajinách.Zoznam má viac ako 8500 položiek. Väčšina z nich zahŕňa dátum a miesto narodenia, štátnu príslušnosť, vzdelanie, vojenskú hodnosť a stranícku príslušnosť veliteľov a strážcov koncentračného tábora v Auschwitzi.


K niektorým menám je pripojená aj fotografia, čo sa týka najmä dôstojníkov SS. V prípade osôb, ktoré boli po druhej svetovej vojne súdené, ich zložka obsahuje aj rozsudok súdu. Denník Gazeta Wyborcza napísal, že niekoľko desiatok ľudí zo zverejneného zoznamu stále žije.


Riaditeľ poľského Ústavu pamäti národa Jaroslaw Szarek dnes na tlačovej konferencii v Krakove označil dnešný deň za historický. Poukázal na to, že na internete sa dnes tieto údaje objavili v takom rozsahu, ako to ešte nikto neurobil. Podľa poľskej verejnoprávnej televízie TVP Szarek uviedol, že zverejnenie spomínanej databázy je len začiatkom realizácie veľkého projektu. Historici totiž mienia časom zverejniť takéto údaje aj o ďalších nemeckých nacistických koncentračných táboroch.


Szarek tiež informoval, že tento projekt je i odpoveďou na používanie nesprávneho slovného spojenia "poľské koncentračné tábory". "Pozrite sa, kto tvoril posádku SS v koncentračných táboroch," vyzval Szarek. S prácou na databáze začal v roku 1982 historik Aleksander Lasik. Išlo o súčasť príprav jeho dizertačnej práce, ktorú v roku 1988 obhajoval v Ústave dejín Univerzity Adama Mickiewicza v Poznani.


Databáza pôvodne obsahovala len údaje o dôstojníkoch SS slúžiacich v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau. Časom k nim pribudli aj posádky iných koncentračných táborov. Momentálne je v databáze 25.000 záznamov, z toho 9686 sú údaje o posádke SS v Auschwitzi. Podľa zatiaľ neoverených informácií, boli medzi dozorcami aj Slováci.


Databáza je prístupná aj na webovej stránke: www.truthaboutcamps.eu. Počet ľudí zabitých v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau nie je možné presne určiť: podľa odhadov historikov ide o 1,2 až 1,6 milióna osôb. Väčšinu obetí tvorili ľudia židovského pôvodu.


by Emil Vojtánek l Feb 1, 2017 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
32 Reponses to „Zverejnili mená dozorcov z Osvienčimu“

Robert.R. says:

May 7, 2017 7:12 PM

Dobrý deň, kde sa dá nájsť ten zoznam?

Robert says:

Feb 11, 2017 5:40 PM

relativitko, teraz k inému ... vypočul som si Wagnerov Prsteň Nibelunov. On napísal /zhudobnil/ legendu, ktorá by sa dala aj nazvať: Osud ktorý znamenal zatratenie. /Prsteň ktorý znamenal zatratenie/. Si vezmi ako vážne bral Hitler osud národa a ako to dopadlo. Takže ten M.Szatmáry asi má aj v niečom pravdy, keď tvrdí, neberme sa tak vážne. .. relativitko a neberieš tvoju vieru príliš vážne? A moje názory? neber ich tak vážne, kukni sa aj z druhej strany.

Robert says:

Feb 11, 2017 2:43 PM

relativitko, veď prečo jeden z tých izraleských ministrov vyzval aby židia z európy prišli do izraela? To isté chceli tí povojnoví politici. Aby tu nerástol nacionalizmus. ... lebo napr. ty keď začneš o multi-kulti a hlavne takto ako sa to robí, automaticky sa vytvorí protipól, a k čomu to dospeje? relativitko ja niesom hlupák, ľuďom a politike lepšie rozumiem ako ty.

Robert says:

Feb 11, 2017 1:07 PM

relativitko, oni / politici po roku 45./ mali iné myslenie, iné reálie, skúsenosti, zážidtky, vzdelanie, inak prebiehal život vtedy, ale podstatu vedeli: Ked je niekto bez domova nebude spokojný. Bude si ten domov chcieť vytvoriť inde. A toto može narobiť problémy.

Robert says:

Feb 11, 2017 1:00 PM

relativitko, no daj niečo ....

Robert says:

Feb 11, 2017 12:51 PM

relativitko, ja za to nemožem že ty máš obmedzené myslenie - tupé, napísal som tam všetko. ... a ty trepeš že Izrael, zase niečo iné trepeš. ... napísal som jasne: Izrael vznikol preto aby sa tam vrátili židia ktorí prežili holokaust, ale vznikol aj preto, aby sa tam podľa tých politikov vrátili všetci židia, aby mali svoj skutočný domov. A keď sa to tebe - primitívovi - obmedzenému nepáči, tak choď s takých uvažovaním do zadku.
A ešte niečo, ale na to musíš zapnúť mozog. Ak tu niekto má záujem o to, aby tu prišli migranti do európy, tak automaticky vytvorí protipól. Vytvorí tých ktorí o to nemajú záujem. A čo som sa zatial stretol u liberálnych židov tak takmer všetci mali. A tým, že majú o ´migrantov záujem, tak prirodzene rastie opozícia - nacionalizmus. A toto nechceli tí povojnoví politici. Preto mali záujem, aby sa židia do Izraela odsťahovali v tých časoch odsťahovali a aby nezasahovali do politiky národných štátov. Takt to oni videli. Lebo vedeli presne, že židia nebudú stáť na pozicií národných štátov, že majú svoje vlastné záujmy. Také mali vtedy tí politici videnie. A nemože to byť konšpirácia, lebo ja to viem od politika vtedajších čias. A či sa to tebe relativitko páči alebo nepáči, tak nato sa možem z vysoka. Takže si tu vypusil bla-bla.
... Iná je už otázka komunistov, tam určovali ideu nad národ, ale to je iba pre fundovaných nie pre relativitku.

relativita says:

Feb 11, 2017 10:56 AM

Robert, uz ani neviete, co ste pisal? Ved vy pustate nejake bludy a konspiracne teorie do sveta. Ovsem, ked ide o vysvetlenia a priame odpovede, o co som vas ziadal, tak sa 'stiahnete' a schovavate za nic nehovoriace bla-bla. Co to ma spolocne s Izraelom? Skoda, lebo tak sa neda diskutovat, ked ja 'o voze, vy o koze...'

Robert says:

Feb 10, 2017 11:39 PM

relativitko, čo chceš odo mňa?

Robert says:

Feb 10, 2017 8:53 PM

relativitko, za prvej republiky boli pri moci demokrati, a odstraňovali všetky monarchistické sochy, dnes sú pri moci demokrati a montujú monarchistické sochy - viď. M.Teréziu. ... za prvej republiky by nemala taká socha šancu, dnes má, a bola demokracia vtedy a aj údajne aj dnes. ... a čo som chcel tým povedať? uvažuj !
Takže zapni závity mozgové ! ..... Vtedy tí politici inak vnímali a navrhovali zmeny, ako dnes. A to sa týka aj povojnového usporiadania európy. Vtedy inak a dnes inak. Tak ma tu tvojim obmedzeným a primitívnym pohladom nezavádzaj. Asi tak. A keď tie rozdieli nechápeš niet ti pomoci.

Robert says:

Feb 10, 2017 7:38 PM

relativita, čo si vymýšľaš a prekrúcaš. Som ti napísal, prečo to aj vzniklo ten Izrael, tak nedávaj tomu niečo iné. Si vymýšľaš a zavádzaš. Nič nebezpečné nieje. ... oni videli len /vtedy/ možnosť vyriešť situáciu tak tak to tak riešili, odsunom a vytorením Izraela. .... si nevymýšľaj nedomýšľaj, xumaj jeden

Page 1 of 4 1 2 3 4 » ... last »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or