SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Gurlittova zbierka putuje do Švajčiarska

Gurlittova zbierka putuje do Švajčiarska

Nemecký súd zamietol spochybnenie poslednej vôle mníchovského zberateľa výtvarného umenia Cornelia Gurlitta. 1500 diel poputuje do švajčiarskeho múzea.

 

Zbierku vybudoval ešte Gurlittov otec, ktorý bol v nacistickom období obchodníkom s umením. Gurlitt, ktorý zomrel ako 81-ročný v roku 2014, vyhlásil, že si praje, aby tieto diela dostalo Múzeum výtvarného umenia v Berne. Jeho sesternica Ute Wernerová však závet spochybnila, tvrdiac, že Gurlitt nebol mentálne spôsobilý na rozhodovanie o osude zbierky.


Mníchovský odvolací súd jej námietku neprijal a prípad ukončil konštatovaním: "Nespôsobilosť pána Gurlitta v čase spísania závetu nebola preukázaná. Cesta je voľná pre Múzeum výtvarného umenia v Berne." Súd zároveň potvrdil, že na základe dedičstva bola zbierka venovaná múzeu zodpovedajúcim spôsobom.


Nemecká ministerka kultúry Monika Grüttersová rozhodnutie súdu privítala s tým, že to pomôže pri objasnení pôvodu diel. Mediálne správy o náleze 1280 malieb pochádzajúcich z dovtedy neznámej Gurlittovej zbierky spôsobili pred troma rokmi v Nemecku, ako aj v celom výtvarníckom svete senzáciu.


Diela boli uchovávané v nevyhovujúcich podmienkach a boli objavené vďaka rutinnej daňovej kontrole v roku 2012. V roku 2014 bolo v rakúskom Salzburgu objavených ďalších 238 malieb v spustnutom dome patriacom Gurlittovi. Muž žil iba zo sporadického predaja jednotlivých obrazov zo svojej zbierky.


Jeho otec Hildebrand Gurlitt ako jeden z mála obchodníkov s umením v nacistickom Nemecku bol obvinený z predaja umeleckých diel ulúpených od židovského obyvateľstva alebo skonfiškovaných ako nevyhovujúce pre režim. Sú medzi nimi obrazy od Toulousa-Lautreca, Liebermanna, Matissa, Muncha, Cézanna či Rembrandta.


Malá časť z nich sa vlani v máji začala vracať dedičom ich právoplatných pôvodných majiteľov. Diela z Gurlittovej zbierky budú na budúci rok vystavené v zmienenom bernskom múzeu, ako aj v nemeckom meste Bonn.


by J.D. l Dec 19, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or