SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Karikatúra hamižného Žida na Topkách

Karikatúra hamižného Žida na Topkách

Toto nie karikatúra z obdobia Slovenského štátu ani z bulletinu Wermachtu. Je súčasná a pochádza z jedného z najväčších slovenských webov.

 

5. mája ju zverejnil web topky.sk, ktorý je súčasťou skupiny Zoznam.sk. Určite by sa za ňu nehanbila aj banskobystrická župa. Má byť akože vtipnou reakciou na pokuty Európskej Únie krajinám, ktoré nesúhlasia s kvótami pre utečencov.  Ak sa vám zdá tučný muž predstavujúci Brusel známy, nie je to náhoda. Anonymný karikaturista Topiek sa zaručene inšpiroval nacistickými kresbami, ktoré takto znázorňovali Židov. Podobné karikatúry sa objavovali pred Druhou svetovou vojnou a mali jasne ukázať na nepriateľa. Tým bol vždy tučný, vypasený Žid s veľkým nosom.

 

 

Brusel podľa neho riadia Židia, ktorí však spolupracujú s Arabmi a na všetko dopláca Slovensko a jeho susedia. Tragikomické je, že portál Topky.sk, ergo Zoznam.sk patria pod Deutsche Telekom a časť akcií ma aj nemecká vláda. Na jednej strane vidno, že cenzúra majiteľov neexistuje, no na tej druhej sa ukazuje, že Nemecko, ktoré otvorené prejavy antisemitizmu netoleruje, by malo vedieť, čo jeho slovenskí zamestnanci produkujú.

 

A teraz vyvstáva otázka, že, čo robiť. Je to žalovateľné? Mal by o tom vedieť Deutsche Telekom? Faktom je, že odporná karikatúra už z portálu zmizla. No až potom, keď sa začali objavovať kritické reakcie. Printscreeny však máme.

 

Do Deletu nám prišlo už stanovisko Topiek..

"Ospravedlňujeme sa za nevhodné spracovanie tejto témy. Cieľom karikatúry v žiadnom prípade nebolo šírenie anitsemitizmu ani vytváranie súvislosti s karikatúrou z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré v nej niektorí kritici na internete hľadali. Karikatúra, ktorá u mnohých kritikov na internete vyvolala neželané asociácie, bola okamžite stiahnutá a redakcia bude v budúcnosti venovať zvýšenú pozornosť interpretácii podobných kontroverzných tém". Podpísaný je šéfredaktor spravodajstva Branislav Karvaš, ktorý tvrdí, že tučný muž má byť Martin Schulz, predseda Éurópskeho parlamentu. Len tak na okraj, ten pán s pokutami ani kvótami nemá v podstate nič spoločné.

 

Niekto si môže myslieť, že preháňam, že je to humor a satira. Aj tá má však hranice. A nimi sú zákony krajiny. Popieranie holokaustu, hanobenie rasy, propagácia fašizmu a podobne. Zvlášť v dnešnej dobe, keď sa fašizmus stáva mainstreamom a pozeráme sa naň, ako súčasť normálnej politickej kultúry. Podobne sa to akceptovalo aj v tridsiatych rokoch a skončilo to genocídou jedného národa. Toho národa, ktorý dnes podľa Topiek môže za naše posrané životy.

 

Uráža ma aj to, že si svet Žida predstavuje takto. Ja nepoznám a ani som sa s takým typom človeka nikdy nestretol. Viac by som asi zniesol, keby si karikaturisti brali príklad z Clooneyho, Efrona, Gylenhalla, Adama Levine, Jamesa Franca, prípadne z Bar Rafaeli alebo Gal Gadot.


by Michael Szatmary l May 9, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
2 Reponses to „Karikatúra hamižného Žida na Topkách“

Trubiroch says:

May 11, 2016 9:52 PM

Karikatúra má určité náležitosti. Presne takú istú ako je prirodzená inteligencia.

Martin I says:

May 9, 2016 9:05 PM

https://m.youtube.com/watch?v=nvnO9HSTDyA

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or