SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Ukrývali Židov, postavili im múzeum

Ukrývali Židov, postavili im múzeum

Židia a katolíci sa vo štvrok v Podkarpatskom vojvodstve spoločne modlili pri hroboch Židov prenasledovaných nacistami.

 

Poľský prezident Andrzej Duda na podujatí v meste Lańcut vyznamenal potomkov niekdajších poľských záchrancov prenasledovaných židov a v neďalekej obci Markowa spoločne s manželkou otvoril Múzeum rodiny Ulmovcov - Poliakov zachraňujúcich Židov na Podkarpatsku.


Múzeum sa nachádza neďaleko miesta, na ktorom nacisti v roku 1944 zabili Józefa Ulmu, jeho tehotnú manželku Wiktoriu a ich šesť detí (vo veku necelé dva roky až osem rokov), ako aj ôsmich členov rodiny Goldmanovej, Grünfeldovej a Didnerovej. Ulmovci svojich židovských susedov skrývali.


Poľský prezident vo svojom vystúpení zdôraznil, že spolužitie Poliakov a Židov na území dnešného Poľska má tisícročnú históriu a židovskí spoluobčania mnohokrát preliali krv za Poľsko, aby podporili existenciu poľského štátu. Osobitne ocenil zásluhy predkov dnes vyznamenaných a pripomenul známy citát z múzea holokaustu Jad Vašem - Kto zachráni jediný ľudský život, zachráni celý svet, informovali poľské médiá.


Hlavný poľský rabín Michael Schudrich dnes na cintoríne v obci Jagiella predniesol hebrejské modlitby za mŕtvych. Na slávnostnom akte boli prítomní predstavitelia štátnych orgánov, katolíckej cirkvi i školopovinné deti. Nechýbali predstavitelia Nemecka, Izraela a USA. Z Izraela dorazili na slávnosť tri deti a dve vnučky 86-ročného Abrahama Segala. Holokaust prežil vďaka poľským farmárom, ktorí ho ukrývali. Segalova dcéra Pninit Navehová povedala, že otec s celou rodinou navštívil rodiny svojich záchrancov v roku 2006.


Modlitby neskôr zazneli aj na cintoríne v Markowej, kde sú pochovaní Ulmovci. Múzeum holokaustu Jad Vašem udelilo ocenenie Spravodliví medzi národmi okolo 6600 Poliakom, ktorí zachránili počas holokaustu Židov; je to najviac zo všetkých národov. V roku 1995 ho udelil aj Ulmovcom.Odhaduje sa, že za nerešpektovanie nacistického zákazu akejkoľvek pomoci židom prišlo o život 1000 až 1500 Poliakov.


Katolícka cirkev začala v roku 2003 proces beatifikácie Ulmovcov, ktorý ešte stále prebieha. Pred druhou svetovou vojnou žilo v Poľsku asi 3,5 milióna Židov, ktorí tvorili desať percent populácie. Väčšina z nich počas holokaustu prišla o život.


by Emil Vojtánek l Mar 18, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or