SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

M. Douglas bojuje proti antisemitizmu

M. Douglas bojuje proti antisemitizmu

Pred cestou do Izraela herec naznačuje tri príčiny moderného antisemitizmu a vyzdvihuje francúzskeho premiéra a pápeža pre ich jasné postoje proti nemu.

 

Krátko pred tým, ako so svojou rodinou pricestuje do Izraela, aby prevzal ocenenie Genesis, slávný herec a producent Michael Douglas vyzval v nedeľu svet, aby sa vysporiadal so "šialenstvom" antisemitizmu, nazval ho "chorobou, ktorá postupuje latentne a šíri sa s každým ďalším politickým spúšťačom."

 

V svojom článku pre Los Angeles Times Douglas nedávno vylíčil antisemitský útok na svojho mladého syna, ktorý si, aj napriek nenáboženskej výchove zo strany svojich rodičov, "vyvinul hlboký vzťah k judaizmu." Toto spojenie, ako hovorí hviezdny herec, ho priviedlo k "opätovnému spojeniu s náboženstvom jeho otca", hollywoodskej legendy Kirka Douglasa.

 

V článku Douglas definuje tri príčiny opätovného výskytu antisemitizmu v dnešnej dobe. Prvou z nich, ako hovorí, je historické utiekanie sa k Židom, vždy narastajúce ešte nepriateľskejšie, kedykoľvek a kdekoľvek je ekonomika v zlom stave. “V čase, keď ľudia strádajú finančne,” Douglas píše, "niektorí si nájdu v Židoch vhodného obetného baránka, radšej ako by sa pozreli na skutočnú príčinu svojich problémov."

 

Druhou príčinou citovanou hercom je "iracionálna a nemiestna nenávisť k Izraelu." Tvrdí, že akty antisemitizmu, akými boli nedávne útoky, ktoré otriasli Európou, sú vysvetľované obviňovaním všetkých Židov pre politiku štátu. "Naozaj niekto verí, že nevinné obete v kóšer obchode v Paríži alebo na bar micva v Dánsku mali čo do činenia s izraelsko-palestínskou politikou alebo budovaním osád 2000 km ďaleko?" pýta sa.

 

A konečne,” píše Douglas, “nárast antisemitizmu možno pripísať aj narastajúcemu "extrémistickému prúdu" v rámci islamu, podporovanému šírkou dosahu internetu.” "Sme teraz svedkami zosilnených vplyvov tohto malého, radikalizovaného prvku. S internetom sa teraz jeho vírus nenávisti rýchlo šíri od národa k národu a pomáha tankovať novú európsku epidémiu antisemitizmu," hovorí.

 

Douglas končí tým, že vyzýva svetových vodcov, a to ako politických, tak aj náboženských, na riešenie tohto problému, a vyzdvihuje, okrem iných, francúzskeho premiéra Manuela Vallsa a pápeža Františka pre ich pevný postoj proti antisemitizmu.

 

"Takže toto je naša výzva v roku 2015, a každý z nás je povinný sa na nej podieľať," píše Douglas. "Pretože ak budeme konfrontovať antisemitizmus, kedykoľvek budeme jeho svedkami, ak každý z nás bude proti nemu bojovať tak individuálne, ako aj v rámci celej spoločnosti, a ak využijeme každú platformu, ktorú máme k dispozícii, aby sme ho odsúdili, môžeme zastaviť šírenie tohto šialenstva."


by Martina Pastier l Mar 18, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or