SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Osem zamyslení na 8 chanukových nocí

Osem zamyslení na 8 chanukových nocí

Hlavný londýnsky rabín Sacks pre nás pripravil osem zamyslení – jedno na každú Chanukovú noc. Môžete si ich vytlačiť a prečítať v rodinnom kruhu pred zapálením sviečky. Delet vám želá šťastnú a veselú Chanuku.

 

Zamyslenie prvé: Inšpirovaní vierou máme moc zmeniť svet

Pred dvetisícdvesto rokmi, keď bol Izrael pod nadvládou impéria, ktoré založil cisár Alexander Veľký, sa kráľ Antiochos IV. rozhodol radikálne rozšíriť helenistickú kultúru a filozofiu. Preto zakázal Židom praktizovať svoju vieru a do Jeruzalemského Chrámu dal umiestniť sochu Dia Olympského.

 

Týmto činom ale zašiel už priďaleko a skupina Židov, Makabejcov, sa rozhodla brániť svoju náboženskú slobodu so zbraňou v ruke. Aj napriek tomu, že čelili najmocnejšej armáde tých čias, dokázali zvíťaziť. Po troch rokoch bojov sa im podarilo znovu dobyť Jeruzalem a v Chráme sa po dlhej dobe rozsvietilo svetlo menory, hoci v jeho troskách našli len jednu nepoškodenú nádobu s olejom.

 

Bol to jeden z najúžasnejších vojenských úspechov starovekého sveta. Bolo to, ako hovoríme v našich modlitbách, víťazstvo malej skupinky nad obrovskou prevahou, slabších nad silnejšími. Prorok Zachariáš nám celú udalosť zhrnul týmito nádhernými slovami: „Nie mocou, ani silou, ale mojím duchom, hovorí Pán.“ Makabejci neboli mocní, neboli ani silní, nemali kopu zbraní a nemali veľkú armádu, ale mali veľkú dávku židovského ducha, ktorý túži po slobode a nebojí sa o ňu bojovať.

 

Nemyslite si, že hŕstka oddaných ľudí nemôže zmeniť svet. Tí, ktorí čerpajú inšpiráciu zo svojej viery, dokážu veľmi veľa. Ak sa to podarilo Makabejcom vtedy, nám sa to môže podariť teraz.


by rabín Jonathan Sacks l Nov 27, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
2 Reponses to „Osem zamyslení na 8 chanukových nocí“

Koki says:

Dec 7, 2015 7:56 PM

Robert, pre mňa je kabala labyrint a aj keď ju nepoznám, tuším o čo ide, teda že je to mágia. A o talmude som počul príšerné veci, no neviem, mne sa také spisy do rúk nedostanú.
S tajomnými duchovnými energiami, karmou a reinkarnáciou pracujú východné náboženstvá a filozofie, v našich končinách to patrí k synkretickej duchovnosti New Age, ktorá chce zlúčiť všetky náboženstvá sveta do plytkej univerzálnej viery "ani ryba ani rak". Mám obavy že si sa vzdialil od tradície, od viery otcov.
Keď už som tu spomenul ten prichádzajúci Nový vek vodnára, jeden muž sa v súčasnosti vyhlasuje za Mesiáša či svetového učiteľa, a už sa vraj pripravuje na svoje vystúpenie pred svetovú verejnosť, údajne dokáže divy.
http://cestyksobe.cz/peter-a-lubica-weiss-prichod-svetoveho-ucitela/4178

Robert says:

Dec 7, 2015 2:05 PM

koki, všimni su tú vetu proroka Zachariáša. A čo som ti vtedy poslal tú ukážku z filmu Book of Eli. Chápeš teraz? ... "mojim duchom" ... teda duchovnou silou. Bol sám a porazil ich tam všetkých, a nakoniec ten posledný na neho ani nevystrelil. A tou duchovnou silou, teda duchom, možeš poraziť kohokoľvek, alebo napraviť čokoľvek, alebo spraviť dobrú vec pre kohokoľvek. .. tuším aj ten ježiš spomína silou ducha svatého, a zase je tam ten duch spomenutý. :) ... duchovnú silu može mať aj ruský mužíček v zemlianke, alebo eskymák, indián, ... koki to nieje dané náboženstvom. Ale samozrejme može ju mať aj veriaci človek.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or