SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

V B. Bystrici bude záhrada Chavivy Reik

V B. Bystrici bude záhrada Chavivy Reik

V rámci Dňa obetí holokaustu a rasového prenasledovania položili v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici základný kameň Záhrady Chavivy Reikovej.

 

Ako uviedla zástupkyňa riaditeľa múzea Carmen Vágnerová, Chaviva Reiková (1914 - 1944) žila od svojich šiestich rokov v Radvani, ktorá je dnes súčasťou Banskej Bystrice. Krátko pred vypuknutím druhej svetovej vojny začala pracovať v sionistickej organizácii, ktorá pomáhala pri sťahovaní Židov do Palestíny. Na jej území pomáhala o niečo neskôr zakladať aj prvé kibuce.


Počas vojny vstúpila do radov britskej spravodajskej služby a v lete 1944 sa dostala na slovenské povstalecké územie. Na Slovensku ďalej pomáhala ľudom, ktorí sa chceli dostať do Palestíny. Koncom októbra 1944 ju spolu so skupinou partizánov zaistili Nemci v bunkri nad Pohronským Bukovcom a 20. novembra 1944 v Kremničke popravili. Mesto Banská Bystrica jej v roku 1990 udelilo čestné občianstvo. Podľa Vágnerovej múzeum chce v záhrade do roky osadiť Chavive Reikovej aj pamätnú tabuľu a bustu.


by Emil Vojtánek l Sep 10, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or