SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Nacistický vplyv v arabskom svete

Nacistický vplyv v arabskom svete

Blíži sa sedemdesiate výročie sabotáže záchrany židovských detí z Európy. Mal ju na svedomí vtedajší palestínsky vodca - miestny muftí.

 

Zistil to Edy Cohen z Izraelského štátneho archívu, ktorý sa zaoberá sa úlohou nacistickej propagandy na Blízkom východe. Počas holokaustu býval Haj Amin el-Husseini, známy aj ako Veľký jeruzalemský muftí, v Berlíne, kde sa zúčastňoval na vysielaní nacistických rádiových staníc. Tie vysielali pre arabský svet a regrutovali bosnianskych moslimov, aby sa stali členmi moslimskej jednotky SS. V máji 1943 zachytil informáciu o pláne umožniť 4000 židovským deťom a 500 dospelým vycestovať do Palestíny výmenou za prepustenie 20-tisíc nemeckých vojnových zajatcov. Obe strany, Nemci aj Briti, s výmenou súhlasili, ale na muftího naliehanie Nemci od plánu upustili.

 

Muftí bol najvýznamnejšou arabskou osobnosťou, ktorá vyjadrila nacistom podporu, a rozhodne nebol vo svojom úsilí sám. „V mojom výskume rozoberám nemecké, talianske a japonské snahy o šírenie vlastnej propagandy a vplyvu na území Palestíny a v rôznych arabských krajinách,“ informoval Dr. Cohen, ktorý sa narodil a vyrastal v Bejrúte a v roku 1995 emigroval do Izraela. „Tvrdo na tom pracovali a do veľkej miery sa im to aj podarilo.“ Cohen skúmal letáky v arabskom jazyku, ktoré využívali na propagandu nacisti, a počúval záznamy rádiových vysielaní z rokov 1930 až 1940.

 

Niektoré z letákov, na ktoré Cohen pri svojom pátraní narazil, obsahovali drsné nápisy: „Pobite všetkých Židov a Britov!“. Často boli tlačené na papieri, ktorý vzhľadom pripomínal britské alebo americké peniaze, takže letáky vyhadzované z nemeckých lietadiel rýchlo prilákali pozornosť palestínskeho obyvateľstva. Cohen spomenul aj nacistickú propagandu v arabčine, ktorá sľubovala tým, ktorí budú útočiť na Židov odmenu v podobe „najkrajších židovských dievčat“, ak sa m podarí zničiť židovskú komunitu v Palestíne. „Taký spôsob vyjadrovania mi často pripomína sľuby dnešných moslimských teroristických vodcov – tí, ktorí prídu o život pri zabíjaní Židov, dostanú v nebi sedemdesiat panien,“ uviedol Cohen.

 

 

Autormi textov propagandistických letákov a rádiových príhovorov boli nacistickí autori a o preklad do arabského jazyka sa postarali muftího spolupracovníci v Berlíne. Treba ešte uviesť, že títo spolupracovníci neboli len prekladateľmi, ale niektorí z nich sa snažili na padákoch zoskočiť na územie Palestíny a zamoriť vodovodnú sieť Tel Avivu jedovatými látkami. Britskej polícii sa našťastie podarilo týmto útokom zabrániť. Cohenovi sa do rúk dostala aj správa veliteľstva britskej polície v Jeruzaleme z roku 1939, v ktorej stálo: „Miestne arabské obyvateľstvo veľmi pozorne počúva vysielanie berlínskeho rádia v arabskom jazyku. V mestách a dedinách sa v kaviarňach pri tejto príležitosti zhromažďujú početné skupiny ľudí.“ V správe sa uvádza, že „skupiny obyvateľstva, ktoré majú len základné alebo žiadne vzdelanie, sú očividne ovplyvňované nacistickou propagandou“.

 

V roku 1945 skupina aktivistov, známa pod názvom „Bergsonova skupina“, lobovala u juhoslovanskej vlády, aby bol muftí obžalovaný ako vojnový zločinec za hrozné činy, ktorých sa dopustila divízia SS „Handžár“ tvorená bosnianskymi moslimami, a ktorú on pomáhal založiť. K takémuto obvineniu žiaľ nakoniec nedošlo. Tesne pred koncom utiekol Husseini z Berlína vojny, ale francúzskym úradom sa ho podarilo zadržať a nakrátko umiestniť do domáceho väzenia v parížskej vile. Po nátlaku Arabov mu Francúzi povolili odísť a útočisko našiel v Káhire. Neskôr sa presťahoval do Bejrútu a tam v roku 1974 zomrel.

 

Začiatkom tohto roka vyvolal prezident palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás búrlivé reakcie, keď v televíznom vysielaní uviedol muftího meno medzi „mučeníkmi a hrdinami“, ktorí zomreli v boji so Židmi alebo Izraelčanmi.

 

*Dr. Rafael Medoff je zakladateľ a riaditeľ Inštitútu Davida S.Wymana pre štúdium holokaustu vo Washingtone. Jeho najnovšia kniha “FDR and the Holocaust: A Breach of Faith” sa dá zakúpiť v internetovom kníhkupectve Amazon.

 

(Z angličtiny preložil Peter Godovič)


by Dr. Rafael Medoff l May 1, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
70 Reponses to „Nacistický vplyv v arabskom svete“

Robert says:

Jul 30, 2013 5:32 PM

..........................................................
V časopise Historická revue číslo 7/2013 - /posledné číslo/, je na stránke 72. zaujímavý článok ktorý má nadpis: Židia, ktorí bojovali po boku Hitlera. S podnadpisom: Fínski židia počas 2.svetovej vojny.

Igor Dietrich says:

May 26, 2013 5:51 AM

Pán Szatmáry, hovoríte, že veríte, že „slovaci su inteligentni ludia a vedia rozoznať pravdu od konspiracie a klamstva”.OK, iba sa tu ponúka otázka, čo s tým urobia neinteligentní ľudia, keď na tých istých stránkach nájdu tak Arabov, ako aj Židov ako nacistických pomáhačov na jednej strane a Tisa a RKC tej doby ako záchraňovateľov Židov na druhej strane.

Igor Dietrich says:

May 26, 2013 4:35 AM

Tento článok „ Nacisticky vplyv v arabskom svete” bol uverejnený tiež na
http://www.voltaire.netkosice.sk/index2.html

O „kvalite” takýchto článkoch „Humanistickej spoločnosti Slovenskejrepubliky“ _ alebo „Slovensky národný hlas pre svetský humanizmus“ si môže urobiť obraz každý sám, kto si tam klikne.Napr.zasmial som sa z tejto kraviny - Panna Mária a Izrael:

„Po konci vojny sa na scéne záhadne objavil skvelý taliansky dirigent Bernardino Molinari, ktorý vyhlásil, že sa mu vo sne zjavila Panna Mária a poverili ho, aby Židom pomáhal. V Palestíne strávil Molinari tri roky v čele Palestínskeho orchestri. A bol to práve Molinari, ktorý dirigoval Hatikvu, keď premiér David ben Gurion vyhlasoval 14. mája 1948 v Tel Avive nezávislosť Izraela”

Čo som však čítal ďalej, už tak k smiechu nebolo:
“Po roku 1948 sa ale Molinari záhadne vyparil, neskôr vyšlo najavo, že bol postavený pred súd ako fašistický sympatizant, ktorý si dopisoval so samotným Josephom Goebbelsom. Molinari bol uznaný vinným, upadol do depresií a zomrel v roku 1952 v izolácii v kláštore. Podľa Baltasanovej mal Molinari udávať svojich židovských kolegov v orchestri, ktorí boli následne deportovaní do koncentračných táborov.”

Z článku „Bedřich Smetana ukradol Izraelčanom hymnu, hovorí muzikologička“: Ak chce teda niekto hľadať ukážky tzv.konšpiračných teórii, zaručene ich nájde na stránkach Národného inštitútu Francoisa Marie Voltaira. PS: bez môjho komentára

Robert says:

May 16, 2013 1:24 AM

Igor, veď už tak neprskaj ako prskalka :) Igor, vieš on ten korán je tak emotívne písaný, že naozaj vyvoláva takú - akúsi auru ... a keď si predstavujem ako sa vychádza z mešity tak nie s kľudom v srdci, ale pekne nažhavený / í /.

Igor Dietrich says:

May 15, 2013 11:58 PM

Ervínovi: „Islám jednoznačně trvá na požadavku, aby si všichni představitelé islámského státu, počínaje nejvyšším představitelem a konče obyčejným občanem, byli před zákonem rovni. Nikdo z nich nestojí mimo zákon a nikdo nemůže vyžadovat imunitu. I ten nejobyčejnější islámsky občan má právo uplatňovat právní nárok nebo podat soudní žalobu na nejvyššího představitelé země.“

Z toho čo som uviedol, by Ti mal byť zrejmý môj názor, prečo súčasnú vládu v Sýrii a inde, nemôžem považovať za islamskú a že sprosté vraždy nemajú nič spoločné s islamom (ako ani s judaizmom alebo kresťanstvom). To je môj posledný komentár do týchto novín, vzhľadom na všeobecnú slovenskú mienku – nazvem to najjemnejším výrazom – „neobľubenosti“ muslimov...Lepšie je spoľahnúť sa na Božie mlyny s vierou, že každý zožne, čo sial- muslim - nemuslim - jedno...

Igor Dietrich says:

May 15, 2013 10:41 PM

Ešte dodávam - pojem svätec v islame neexistuje.

Igor Dietrich says:

May 15, 2013 10:37 PM

Ervín, irónia, humor alebo nenávisť nainfikovaná masmediámi ku muslimom? Keď som niečo skopíroval, tak preto, aby si si uvedomil, že muslimovia sú ľudia ako iní, ktorým záleží na ľudských právach a nemajú nič spoločné so zločinmi, ktoré muslimské nie sú a od ktorích sa dištancujú, ako ani krížová výprava nebolo kresťanským dielom a takisto sa od nej kresťania dištancujú. Ak by som Ti položil otázku, čo povieš na mierumilovných kresťanov zo "svätej vojny", ako krížovú výpravu nazvali-pre muslimov tento termín neznámy, na mierumilovných kresťanov sedliackého povstania v Nemecku alebo mierumilovnosť husitov v Čechách a lásku slovenského katolického prezidenta Tisa ku Židom, tak by si si asi poklepal na čelo, že nemám všetkých 5 pokope. A taký môj názor, že nemáš ironicky písať, aby si sa nedotkol muslimov, ktorý sú ľudmi ako iní ľudia, nazývaš muslimským fanatizmom? No halo? Pritočím Ti ešte k ozrejmeniu niečo z islamského práva, aby som ti konkrétne odpovedal, ked už tie skopirované linky nečítaš.

Róbo - a ty dokedy budeš dokazovať,aky si trpaslik - asi preto potrebuješ debničku od mlieka.

Robert says:

May 15, 2013 9:22 PM

Igor, asi si dost zamerany na otazku palestiny a toho co sa tam udialo pri osídlovaní.
Tak je to zvlaštny pohľad keď vyzbojení vojaci v obrnenych autach pália po chlapoch ktorí hádžu kamene.

Robert says:

May 15, 2013 10:59 AM

Igor, takých kníh ako je korán Ti napíšem za víkend desať a v pondelok pojdem na námestie a postavím sa na bedničku od mlieka a začnem vytvárať náboženskú platformu. O pár rokov my ty konkrétne budeš nosiť do vigvamu správy o kmeňoch ktoré vzdorujú. :)
Gewittera pošlem hľadať svatý grál.

Ervin Rybár says:

May 15, 2013 9:26 AM

Áno Igor, "všetci sme pokrytci", jedine Ty si "dokonalý svätec." Stáva sa z Teba moslimský fanatik, ktorý stratil zmysel pre humor. Keď napíšem "mierumilovní" Srbi, tak nechápeš, že som to dal do úvodzoviek preto, lebo to myslím ironicky. A na moju otázku nevieš napísať vlastný názor, ale iba niečo prekopíruješ . Preto Ti ju zopakujem.

Čo hovoríš Igor na tie masakry v Sýrii, pri ktorých "mierumilovní" moslimovia vraždia iných moslimov, vrátane detí a ktoré sa odohrávajú dnes?

Page 1 of 7 1 2 3 4 5 » ... last »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or