SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Chanukie už svietia v našich mestách

Chanukie už svietia v našich mestách

Sviatok chanuka je v plnom prúde a na námestiach v našich najväčších mestách už svietia aj veľké chanukie. Tú košickú slávnostne zapálili pred Domom umenia.

 

"Teším sa že sme sa stretli v takom hojnom počte aj napriek zime. Aj touto slávnosťou sme chceli ukázať, ako žije židovská obec v Košiciach. Svojou účasťou, verím, že aj vy prispejete porozumeniu, aby naše národy vždy žili v láske, v pokoji a aby sme vždy mali len dobré vzťahy,“ povedal prezident občianskeho združenia B`nai B`rith Concordia Tomáš Teššer. Dodal, že sú radi, že budova bývalej synagógy je sídlom košickej štátnej filharmónie a slúži umeniu, kultúre.


Aj košický viceprimátor Ján Jakubov ocenil iniciatívu organizátorov, ktorí takúto slávnosť pripravili prvý raz. Vyzdvihol, že sa tak deje krátko pred rokom 2013, kedy metropola východného Slovenska bude Európskym hlavným mestom kultúry. Vyslovil presvedčenie, že sa z tohto podujatia stane tradícia. Podujatie doplnila špeciálna prehliadka košických synagóg. Je súčasťou kampane Poznaním k porozumeniu. Touto kampaňou chce organizátor – občianske združenie B`nai B`rith Concordia, priblížiť verejnosti košickú židovskú kultúru a prispieť tak do multikultúrneho dialógu v rámci Košíc - Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Zneli aj typické židovské piesne spievané pi tejto príležitosti. Organizátori ponúkali účastníkom pravé chanukové šišky (sufganiyot).


Chanukiu slávnostne rozsvietili aj v Bratislave, Ako vždy sa liezlo na rebrík a ako vždy z neho našťastie nikto nespadol. Nech teda svetlo osvecuje temnotu aj naďalej.

 


by Emil Vojtánek l Dec 10, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or