SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Zbabelý útok na izraelských tínedžerov

Zbabelý útok na izraelských tínedžerov

Na letisku v bulharskom Burgrase explodoval autobus plný izraelských turistov. Výsledok: 7 mŕtvych a viac ako 30 zranených.

 

Podľa svedkov za to môže samovražedný atentátnik. Bulhari zase hovoria o nástražnom systéme. Podľa neoficiálnych informácii boli v autobuse najmä tínedžeri, ktorí často Bulharsko navštevujú cez letné prázdniny. Medzi ťažko zranenými je aj 11 ročné dieťa, dve tehotné ženy utrpeli ľahšie poranenia. Všetkých previezli do okolitých nemocníc a letisko v Burgase uzavreli. Lety presmerovali do Varny.

 

Výbuch nastal podľa svedkov niečo tesne po 17tej hodine, autobus okamžite explodoval a požiar zasiahol aj dva susedné autobusy. Napriek tomu, že sa to stalo na letisku, hasičom trvalo viac ako 15 minút, kým prišli na miesto. Izraelské ministerstvo zahraničia vyslalo na miesto záchranárov z Magen David, pohrebnej služby ZAKA no aj expertov na terorizmus.

 

 

Z Izraela sa ozývajú správy, že bulharské bezpečnostné zložky buď ignorovali alebo podcenili izraelské aj ruské varovania pred možným útokom. Podobný sa totiž podarilo začiatkom roka zmariť. Na situáciu reagoval už aj izraelský premiér Bibi Netanyahu, ktorý obvinil zo zodpovednosti Irán a prisľúbil tvrdú reakciu. Existuje totiž paralela, medzi stredajším útokom v Burgase a tým pred 18timi rokmi v Buenos Aires.

 

Na deň presne tam explodovalo židovské komunitné centrum. Pripomeňme, že podobne smerované útoky zažili v minulosti aj v Indii, Thajsku a Azerbajdžane. Vždy boli terčom Židia alebo Izraelčania. A keď je v nebezpečenstve čo i len jeden Žid, ohrození sú vlastne všetci. Tajné služby Izraela totiž v posledných mesiacoch len so šťastím predišli k útokom napríklad v Keni alebo na Cypre.

 

 

Zatiaľ jediný, kto odporný teroristický čin odsúdil sú USA. "Spojené štáty čo najdôraznejšie odsudzujú takéto útoky na nevinných ľudí, najmä deti", uviedol tlačový tajomník Bieleho domu Jay Carney. Zároveň povedal, že myšlienky a modlitby amerického prezidenta Baracka Obamu sú s rodinami zranených a zabitých ľudí. Carney zdôraznil, že USA stoja pri izraelskom a bulharskom ľude. Dodal, že Washington pracuje na tom, aby získal všetky fakty o prípade, ale americký záväzok k bezpečnosti Izraela zostáva neochvejný.


Michael Szatmary l Júl 19, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo