SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Jaskyňa slúžila ako vchod do podsvetia

Jaskyňa slúžila ako vchod do podsvetia

Archeológovia predpokladajú, že Jaskyňa dvojičiek slúžila ako miesto pohanských rituálov s cieľom uľahčiť zosnulým cestu do Hádovej ríše.

 

Jeruzalem sa zvyčajne považuje za posvätné mesto troch veľkých monoteistických náboženstiev. Takto ho pozná väčšina z nás. Už tak často sa ale nespomína fakt, že okolité júdske vrchy boli miestom pohanských rituálov na počesť gréckych a rímskych božstiev. Podľa najnovšej štúdie archeologického inštitútu Yad Ben-Zvi je práve Jaskyňa dvojičiek jedným z takýchto miest a podľa tradície by sa mala spájať s kultom bohyne plodnosti Demeter.

 

Podľa gréckej mytológie uniesol dcéru bohyne Demeter, Persefonu, vládca podsvetia Hádes. Až po zásahu boha Zeusa dovolil Hádes, aby sa mohla Persefona vrátiť znova domov. Skôr než odišla, ponúkol jej zrnká granátového jablka. Keď ich ochutnala, už nikdy nemohla podsvetie úplne opustiť, preto sa do Hádovej ríše vracala každý rok na tri mesiace.

 

A ako sa dá dostať do ríše zomrelých? Gréci a Rímania sa domnievali, že hlboké rokliny a jaskyne boli bránami do pekla a preto ich zvykli využívať ako miesta pre svoje náboženské obrady, vysvetľuje učiteľ klasickej archeológie na univerzite Bar-Ilan, Boaz Zissu. On a jeho žiak Eitan Klein skúmajú Jaskyňu dvojičiek už dlhší čas a domnievajú sa, že ako rituálne miesto ju ľudia využívali už v období medzi 2. a 4. storočím občianskeho letopočtu.

 

Doteraz v jaskyni objavili 42 hlinených lámp z neskorého rímskeho obdobia. Tieto sa používali pri kultových obradoch a pravdepodobne mali pomôcť bohyni Demeter nájsť cestu temným podsvetím pri hľadaní jej stratenej dcéry. Podobné svietidlá sa našli aj pri vykopávkach v Grécku a na iných miestach. Zissu a Klein predpokladajú, že lampy sa nepoužívali pre bežné svietenie, súdiac podľa miesta, kde ich našli a náročnému prístupu k nim. Museli teda slúžiť len pri zvláštnych príležitostiach.

 

 

Vedci sa začali o jaskyňu zaujímať už v roku 2009, keď sa v tejto oblasti uskutočnil geologický prieskum. Objavili dôkazy, že toto miesto slúžilo aj ako útočisko počas povstania Bar Kochbu. Našli tu veľké množstvo strieborných mincí z tohto obdobia. Hlinené lampy objavili archeológovia až pri dôkladnejšom prieskume. Našli ich pri zvislej šachte hlbokej 21 metrov.

 

A kde sú spomínané dvojičky?

Aj arabská tradícia spája jaskyňu s vykonávaním pohanských obradov. V arabskom jazyku sa jaskyňa nazýva Umm a Toamin (Matka dvojičiek), lebo podľa miestnej legendy sa jedna neplodná žena napila vody, ktorá stekala z jaskynnej klenby, otehotnela a porodila dvojičky.

 

Z uvedeného príbehu vychádza aj jedna z teórií, podľa ktorej sa v jaskyni konal aj rituál spájaný s dvojičkami, ktoré sú známe ako Dioscuri. Castor a Pollux boli synmi gréckej princeznej Lédy. Kým otcom Castora bol smrteľník, Pollux bol synom vládcu bohov Dia.

 

Castora zabijú po hádke s príbuznými, ale Pollux sa odmieta zmieriť so životom bez svojho brata, preto žiada, aby sa s ním mohol podeliť o vlastnú nesmrteľnosť. Podobne ako Persefona, aj on musí neustále putovať medzi svetom ľudí a ríšou mŕtvych. A vchod do podsvetia, ktorým vchádza do Hádovej ríše, aby sa stretol so svojim bratom, by mala byť práve táto jaskyňa v júdskych kopcoch.


Peter Godovic l Apr 12, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
1 reakcia pre „Jaskyňa slúžila ako vchod do podsvetia“

Helena Sedlarova napísal(a):

Apr 12, 2012 14:38

tam musí byť úžasná atmosféra.. zaujímavý článok.. láka ma to vidieť na vlastné oči :)

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo