SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Top desať pamätihodností Jeruzalemu

Top desať pamätihodností Jeruzalemu

Po tisíce rokov je Jeruzalem najsvätejšie mesto sveta. Je tiež domovom biblických a historických pamiatok. Prejdite si s Deletom našu TOP desiatku.

 

Nielenže má Jeruzalem bohatú a ďalekosiahlu históriu, ale je tiež kultúrnou kolískou a duchovným strediskom pre Židov v Izraeli a na celom svete. Nesporne, žiadny výlet do Izraela by nebol kompletný bez návštevy Jeruzalemu. Návštevník môže objavovaním Jeruzalemu stráviť týždne, ale pre bežného cestovateľa, ktorý má len niekoľko dní, sme pripravili zoznam desiatich židovských pamiatok, ktoré by nemal minúť.

 

1. Západný múr

Tiež známy ako Múr nárekov alebo Kotel, Západný múr je jedným z najposvätnejších pamiatok v Izraeli. Je časťou oporného múru Chrámovej hory, kde takmer 1000 rokov stál Chrám. Každoročne k Múru prichádza 11 miliónov návštevníkov, čím sa stáva najpopulárnejšou turistickou atrakciou Izraela.

 

 

2. Pohľad na Západný múr zo strechy Aish HaTorah

Založená v roku 1974, Aish HaTorah je medzinárodná organizácia, ktorá sa venuje židovskému vzdelávaniu a osvete. V preklade z hebrejčiny “Oheň Tóry”, Aish HaTorah sa snaží vznietiť vášeň v Židoch k objaveniu svojho dedičstva a vštepiť hrdosť k svojej viere. Svetové vedenie Aish HaTorah je situované v srdci židovskej štvrte, s priamym výhľadom na Západný múr. Pohľad naň zo strechy je najlepší v meste. Vlastne, Aish HaTorah bola zaradená medzi 20 najkrajších lokácií Izraela. Neprekvapí to nikoho, kto niekedy stál na ich strešnej terase. Strecha ponúka úžasný pohľad na Chrámovú horu a na Olivovú horu, ktorý sa nedá porovnať so žiadnym vyhliadkovým bodom v meste.

 

 

3. Tunely pod Západným múrom

Štruktúry z niekoľkých období, vrátane obdobia Herodiana, Umayyaha, Ayyubidovcov, Mamlukovcov a obdobia Hasmoneanského kráľovstva, boli objavené v tuneloch pod Západným múrom. Cestovatelia si môžu prezrieť tunely a tieto štruktúry, tak ako aj najväčší kameň v Západnom múre, nazývaný Západný kameň.

 

 

4. Dávidova veža
Dávidova veža je citadelou v blízkosti jaffskej brány v múre jeruzalemského starého mesta. Tiež známa ako Jeruzalemská citadela, archeologické nálezy v tejto časti odhalili 2000-ročnú históriu. Dnešní návštevníci sa zbiehajú k veži večer, aby si užili úžasnú zvukovú a svetelnú nočnú show, ktorá je premietaná na múry citadely. Múzeum Dávidovej veže ukazuje históriu Jeruzalemu od starovekých počiatkov do dnešného dňa.

 

 

5. Židovská štvrť

Staré mesto Jeruzalema je tradične rozdelené do štyroch štvrtí. Židovská štvrť leží v juhovýchodnej sekcii a je domovom Chrámovej hory, Západného múru a niekoľkých významných synagóg. Synagóga Churva bola postavená začiatkom 18-teho storočia a v priebehu rokov bola zničená a prestavaná niekoľkokrát, naposledy prestavaná v roku 2010. Štyri sefardské synagógy sú komplexom štyroch prepojených synagóg, z ktorých v každej sa  praktikujú iné rituály v rámci sefardskej komunity. Tieto sefardské synagógy (synagóga Yochanan ben Zakai, Istambulská synagóga, synagóga Eliyahu Ha'navi a synagóga Emtsai) boli všetky zničené počas prvej arabsko-izraelskej vojny, ale znovu vybudované po Šesťdňovej vojne.

 

 

6. Dávidovo mesto
Dávidovo mesto je archeologické miesto zrodu Jeruzalemu. Je to miesto, na ktorom kráľ Dávid ustanovil svoje kráľovstvo. V súčasnosti je to archeologický park, v ktorom sa návštevníci môžu oboznámiť s históriou Jeruzalemu a zhliadnuť pozostatky domov a veží, tiež Siloamský tunel a vodný tunel.

 

 

7. Yad Vashem
Založený v roku 1953, pamätník Yad Vashem bol postavený na šírenie vzdelávania a spomienky na holokaust. Návšteva múzea sa spája s hlbokými emóciami, keď uvádza históriu nacistickej strany, ako sa dostala k moci a aké to malo hrôzostrašné následky na Židov v Európe. Výstava zahŕňa pohľady do giet, koncentračných táborov, židovskú odozvu a známu Sálu mien, ktorá slúži ako pamätník obetiam holokaustu.

 

 

8. Izraelské múzeum
V roku 2010 prešlo Izraelské múzeum rekonštrukciou za 100 miliónov dolárov. Odvtedy sa z neho stalo izraelské národné múzeum. Najznámejšie pre svoj model Jeruzalemu “Holyland”, ako aj Svätyňu knihy, múzeum tvoria štyri krídla lemované krásnymi rozľahlými záhradami. Múzeum tiež ponúka pôsobivú zbierku výtvarného umenia, biblických a archeologických artefaktov a koná sa tu približne 30 nových výstav ročne.

 

 

9. Knesset

Legislatívna časť vlády Izraela je známa ako Knesset, v preklade “zhromaždenie”. Prehliadky budovy parlamentu sú k dispozícii v nedeľu a vo štvrtok a návštevníkom ponúkajú výhľad do úloh Knessetu. Prehliadky trvajú približne hodinu, zahŕňajú návštevu miestností Komisie Knessetu, plenárnej siene, Chagallovej siene a výstavu vyhlásenia nezávislosti. Popri tom, sa návštevníci oboznámia s umeleckými dielami v budove a jej architektonickými atribútmi.

 

 

10. Synagóga Churva

Tiež známa ako Ruinová synagóga, synagóga Churva bola pôvodne postavená v 18-tom storočí v centre židovskej štvrte nasledovníkmi Rabiho Yehudu he-Hasida. Krátko po svojom sformovaní, synagógu v roku 1721 zničili moslimovia a zostala v ruinách 140 rokov až do prestavby v roku 1864 litovskými Židmi.

 

Synagóga, ktorá slúžila ako hlavná aškenázska synagóga počas jedného storočia, bola opätovne zničená v roku 1948 počas Vojny za nezávislosť. V roku 1967, po tom ako bolo mesto Jeruzalem opätovne zabrané Izraelom počas Šesťdňovej vojny, sa plánovalo synagógu prestavať, ale po dlhotrvajúcich jednaniach bolo rozhodnuté postaviť symbolický pamätný oblúk nad ruinami synagógy.

 

V roku 2010, Synagógu Churva zrekonštruovali a dali do pôvodného architektonického štýlu z 19-teho storočia a slúži ako rušná synagóga a bejt midraš.

 


by Ondrej Pastirik l Oct 16, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „Top desať pamätihodností Jeruzalemu“

Alica Lišková says:

Oct 16, 2015 10:31 AM

Úžasné mesto. Vrátila som sa odtiaľ pred týždňom.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or