SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Desať letných tipov pre rodičov o deťoch

Desať letných tipov pre rodičov o deťoch

Ako mama som si vybudovala k letu láskyplný, ale zároveň aj nenávistný vzťah. Milujem ten čas, kedy zaužívaná rutina aspoň na chvíľu upadne do zabudnutia, ale niekedy mi ten neporiadok riadne lezie na nervy.

 

Tu je mojich desať tipov pre rodičov, ako prežiť leto bez ujmy na zdraví.


1. Rozvrh hodín: Leto je čas, kedy prísny režim ustupuje spontánnym aktivitám, ale ako rodičia by sme mali zachovať aspoň isté zdanie poriadku. Nie je na škodu, ak časy jedenia, slnenia, kúpania, hier v dome alebo vonku majú svoje pevné miesto. A ešte nám ostane veľa priestoru na náhle zmeny plánu a neskoré spanie.

 

2. Triezve očakávania: Často si na leto naplánujeme príliš veľa aktivít a cieľov. Deti sa konečne nebudú hádať a my konečne vymaľujeme byt a upraceme garáž. A keď sa nám nepodarí naše predstavy naplniť, upadáme do hlbokého smútku. Treba si klásť splniteľné ciele. Užite si aj tých desať minút ticha, keď sa deti neklbčia o nejakú hračku, nemusí to byť hneď celé leto. Majte radosť aj z jednej vymaľovanej izby a jednej upratanej police v garáži. Majte triezve očakávania, čo dokážete a nedokážete urobiť, a vaše deti budú o to šťastnejšie.

 

3. Škatuľka poslednej záchrany: Vždy sa snažte mať v zásobe veci ako uteráky, krémy na opaľovanie, fľaše na vodu, šiltovky, drobné sladkosti, atď. Nakúpte veci na kreslenie, majstrovanie a rôzne zábavné činnosti. Ušetrený čas môžete venovať svojim deťom.

 

4. Týždenné menu: V lete ľudia často cestujú, a keď nastane čas obeda, nemáme pomaly čo dať na stôl. Jednoduché jedlá sú základom úspechu. Využite gril, varte cestovinové jedlá a nezabúdajte na množstvo ovocia a zeleniny. Vždy mám pripravené jednoduché týždenné menu, podľa ktorého nakupujem potraviny. Variť podľa menu dokáže ušetriť veľa času.

 

 

5. Vhodné činnosti pre deti: Niekdy sa zdá, že deti mávajú cez leto záchvaty zlej nálady častejšie než inokedy. Často je to následkom nedostatku spánku, nepravidelnej stravy a horúceho počasie. Odpustite si návštevu piateho múzea na konci náročného dňa plného prezerania pamätihodností. Neberte ich na miesta, kde sa musia správať prehnane slušne, do drahých reštaurácií alebo hlučných, preplnených zábavných centier, či nudných galérií, na ktoré majú deti ešte dosť času, keď budú staršie. Usilujte sa im nájsť aktivity primerané ich veku a osobnosti. A to ma privádza k nasledujúcemu tipu...

 

6. Charakter rodiny: Naplánujte si leto s rodinou v závislosti na charaktere vašej rodiny a vezmite do úvahy osobnosti jednotlivých jej členov. Treba si také otázky ako: Sme denné alebo nočné typy? Kedy sme najaktívnejší? Vadia nám veľké davy? Máme radšej viacej menších výletov alebo jeden dlhý? Máme radi mesto alebo prírodu? Nezabudnite ani na svojho partnera a deti – za akých podmienok sú najspokojnejší? Až potom si skúste vybrať miesto, kde strávite spoločný čas.

 

7. Čas len pre seba: Každý je občas rád sám, hlavne rodičia. Niekedy treba nechať deti, aby boli vo svojej izbe tíško s knihou alebo obľúbenou hračkou, aspoň na polhodinu alebo hodinu každý deň. Poznám mamičku, ktorá mala pre deti pripravenú škatuľu s hračkami, s ktorými sa mohli hrať práve počas tej „hodiny pokoja“. Je to skvelý spôsob, ako si dobiť baterky.

 

8. Súrodenecká rivalita: Rodiny trávia počas leta väčšinu času spolu a to znamená, že sa oveľa častejšie medzi sebou hádame. Skúste zistiť, kedy majú vaše deti najväčší sklon k doťahovaniu a hádkam. V aute? Pri pozeraní videa? Počas spoločnej večere? A potom hľadajte spôsob, ako sa hádkam vyhnúť. S vlastnými, a hlavne fungujúcimi, nápadmi často vedia poradiť aj deti samotné.

 

9. Letné domáce úlohy: Niektoré školy dávajú žiakom domáce úlohy aj počas letných prázdnin. Nechceme predsa, aby cez leto deti prišli o všetky nadobudnuté vedomosti a zručnosti. Učiť sa nemusíme len doma za stolom, ale treba vyraziť do prírody, navštíviť múzeum alebo knižnicu. Veľa detí, ktoré majú cez školský rok problémy učiť sa, počas letných prázdnin zažiaria a naučia sa mnoho nového. Snažme sa im pomôcť rozličnými a najmä zaujímavými aktivitami, aby sme získali ich záujem o učivo a pomohli im uspieť v škole.

 

10. Stráženie detí: Celé dni strávené s deťmi dokážu rodičov unaviť. Aj dospelí potrebujú čas len pre seba. Nájdite deťom niekoho na stráženie a doprajte si večeru v reštaurácii alebo aspoň nákup bez detí. Určite budete vďační za každú takúto chvíľu.

 

(podľa aish.com preložil Peter Godovič)


by Adina Soclof l Jul 20, 2015 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or