SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

8 neznámych vecí o židovských pirátoch

8 neznámych vecí o židovských pirátoch

Židovskí piráti? Nie je to vtip? Niektorí Židia v pirátstve našli spôsob, ktorým bojovali proti Španielsku a Portugalsku, vtedajším centrám brutálnej inkvizície.

 

Ukazuje sa, že niektorí z najznámejších a najviac rešpektovaných pirátov v minulých storočiach boli Židia. Títo kapitáni neboli obávaní piráti podľa bežnej predstavy; mnohí operovali pod záštitou Británie, Holandska či iných námorných mocností, aby chránili pobrežia a moria týchto krajín.

 

Zatiaľ čo mnohé detaily života týchto kapitánov zostávajú záhadou, historici dali dokopy niekoľko útržkov z ich života, čím nám poskytli pohľad do tohto málo poznaného sveta židovských pirátov. Tu je osem zaujímavých faktov o Židoch a pirátstve.

 

Abraham Henriques Cohen a Najväčšia svetová lúpež

Abraham Henriques Cohen začal svoj život ako ukrývajúci sa Žid žijúci pod vládou inkvizície vo svojom rodnom Portugalsku. Jeden z najprominentnejších obchodníkov v Lisabone bol pristihnutý ako praktizujúci Žid v roku 1605, spolu s ďalšími 150 ukrývajúcimi sa Židmi. Táto skúsenosť očividne viedla Cohena k tomu aby sa postavil proti Španielsku a Portugalsku, ktoré boli baštami brutálnej inkvizície.

 

Následne po tom, ako utiekol do Amsterdamu, sa Cohen podľa všetkého stal tajným agentom holandského námorníctva a dostal sa tak do Nového sveta, kde sa usadil na Jamajke, ktorá bola v tom čase útočiskom pre Židov. Pracoval pre Holandsko a útočil na španielske lode, čím frustroval koloniálne plány Španielska v Novom svete.

 

Cohen sa spolčil s jedným z najobávanejších pirátov v tých časoch, Sirom Henrym Morganom, s tichou podporou Holanskej a Britskej vlády. V roku 1628, spoločne s holandským ľudovým hrdinom Admirálom Pietom Pieterszoonon Heinom, Cohen olúpil flotilu so španielskym pokladom pri pobreží Kuby. Lode prevážali striebro a zlato v hodnote 1,509,524 guldenov, to by bola dnes približne miliarda dolárov. Bola to najväčšia lúpež v histórii španielskeho námorníctva.

 

Cohen sa vzdal pirátstva v pokročilom veku, keď sa Sir Henry Morgan stal poručníckym guvernérom Jamajky a svojho dlhoročného priateľa zbavil viny. Obaja dožili svoje životy na Jamajke a svoje pirátske remeslo zavesili na klinec.

 

Jean Laffite, vojnový hrdina a pirát

Jeden z najlegendárnejších a najtrúfalejších pirátov všetkých čias, Jean Laffite sa narodil vo Francúzsku okolo roku 1780. Neskôr napísal, že jeho starí rodičia boli Židia mučení Inkvizíciou. Toto v mladom Jeanovi zapálilo celoživotné opovrhnutie Španielskom a inšpirovalo ho, aby sa stal pirátom a napádal španielske majetky v Novom svete, kde mala Inkvizícia svoje záujmy.

 

Odišiel do francúzskej kolónie New Orleans, Jean Laffite a jeho brat Pierre si otvorili kováčstvo, ale popritom mali aj ďalšie tajné remeslo: mali poverenie z Cartágenskej republiky (dnešná Kolumbia) zastavovať španielske lode. Svoju tajnú činnosť vykonávali v odľahlej kolónii Barataria Bay, neďaleko pobrežia New Orleans.

 

Vo vojne v roku 1812, Laffite varoval americké vojská o britských plánoch vylodenia. Generálovi Andrewovi Jacksonovi ponúkol pomoc svojho pirátskeho gangu pri obrane New Orleans, výmenou za omilostenie ich pirátskych aktivít. Generál Jackson súhlasil a pirátsky gang bojoval ako žiadny iný. Jackson neskôr nazval Laffiteho najschopnejším mužom bitky o New Orleans.

 

Niekoľko rokov neskôr, v roku 1817, Laffite sa ešte raz vrátil k pirátstvu a so sebou zobral tisícku nasledovníkov na miesto, kde dnes stojí Galveston v Texase. Až do svojej smrti v roku 1825 Laffite zostal jedným z najobávanejších pirátov východného pobrežia španielskych dŕžav v Novom svete.

 

Jean Laffite

 

Bratstvo čiernej vlajky a zakopaný poklad

Sudel Deul, židovský lekár, ktorý pôsobil v 16-tom storočí, bol jedným z prvých priekopníkov v Amerike a pripisuje sa mu, že priniesol zemiaky pre Európanov. Jeho syn Subatol sa stal slávnym úplne iným spôsobom: stal sa jedným z najobávanejších pirátov na svete.

 

Subatol vytvoril spojenectvo s ďalším synom známeho priekopníka, Henrym Drake, ktorý bol synom veľkého britského objavovateľa, Sira Francisa Drake. Spoločne dvaja piráti vytvorili bratstvo čiernej vlajky, ktoré viedli bandy pirátov k útokom na španielske lode popri pobreží dnešného Čile. Vraví sa, že toto duo zakopalo 6,000 libier španielskeho zlata a ešte väčšie množstvo striebra neďaleko prístavu Guayacan v oblasti dnešného Čile. Nikto zatiaľ tento poklad nenašiel, ale hľadači našli dokumenty čiastočne písané v hebrejčine, ktoré možno napísal Subatol.

 

Pirátske náhrobné kamene na židovskom cintoríne

Ostrovný štát Jamajka sa svojho času hemžil pirátmi. Javí sa, že niektorí z nich boli Židia. Sedem náhrobných kameňov v rámci cintorína Hunt’s Bay v Kingstone má nad hebrejskými nápismi neobvyklé značenia v tvare lebky a prekrížených kostí, pripomínajúce pirátsky znak. Podobné značenia boli nájdene v Bridgeporte, na Bahamách a na starom židovskom cintoríne na ostrove Curacao.

 

Títo pochovaní v Hunts Bay boli prenesení cez záliv Cagway Bay z Port Royal, niekedy nazývanom “najskazenejšie mesto na svete”. Týchto sedem židovských prišelcov mohlo svojou pirátskou aktivitou dopomáhalo k strašidelnej reputácii mesta.

 

 

Pirátsky rabín

Hoci Samuel Pallache bol v neskorších rokoch 16-teho storočia vyučený ako rabín v meste Fez v Maroku, dával prednosť námornému životu. Napokon pracoval ako lupič pre holandskú vládu, aj pre sultána z Barbary v Maroku. Pallache sprostredkoval jednu z prvých zmlúv medzi európskymi a blízkovýchodnými krajinami: dohodu z roku 1610 zabezpečujúcu mier medzi Holandskom a Marokom.

 

V roku 1614 Maroko bolo vo vojne so Španielskom a Pallache viedol malú marockú flotilu, ktorá bola zajatá španielskymi loďami. Po zajatí španielskym veľvyslancom, Pallache bol súdený za pirátstvo. V liste Dudleymi Carletonovi, britskému veľvyslancovi v Benátkach v tom čase, opisuje elegantného židovského piráta: “Tu je Žid-pirát zajatý, ktorý priniesol trikrát španielsku korisť do mesta Plymouth … pravdepodobne bude odtiaľto prepustený, pretože je v zmluvnom zväzku a drží povolenie z kráľovej ruky na svoj voľný vstup a výstup, čomu sa nedalo uveriť až pokým sa ním preukázal.”

 

Takže Pallache bol napokon zbavený obvinenia z pirátstva a prepustený. Keď v roku 1616 umrel, dostalo sa mu hrdinského pohrebu. Každý člen amsterdamskej židovskej komunity pochodoval v pohrebnom sprievode,  k nim sa pridali starešinovia mesta a princ Maurice z Nassau.

 

Veľký Žid

Sinan Reis so svojou rodinou utiekol španielskej inkvizícii začiatkom 16-teho storočia, a usídlil sa v meste Smyrna, čo je dnešný Izmir v Turecku. Tam sa Sinan stal pravou rukou jedného z najznámejších pirátov všetkých čias, Hayreddina Barbarossu, ktorý sa napokon stal sultánom a veliteľom námorníctva Ottomanskej ríše. Títo dvaja sa plavili pod vlajkou, na ktorej bola šesťcípa hviezda veľmi podobná Dávidovej židovskej hviezde.

 

Najväčšie víťazstvo tohto párika prišlo v roku 1538 v bitke o Prevezu, neďaleko gréckeho pobrežia, keď ottomanské sily vedené Reisom a Barbarossom porazili flotilu ozbrojených lodí z kresťanských krajín, združenú pápežom Pavlom III., čím bola zabezpečená ottomanská dominancia nad Stredozemným morom na ďalšie generácie. Sinan si svojím veľkým hrdinstvom pri bitke od španielských nepriateľov vyslúžil prezývku  “Veľký Žid”. Ottomanská ríša ho odmenila tým, že ho ustanovila najvyšším veliteľom loďstva.

 

Na konci svojho života, Barbarossa nadiktoval svoje spomienky Sinanovi Reisovi, ktorý vytvoril päť rukou písaných kníh, ktoré sú dnes vystavené v paláci Topkapi v Istanbule a v Istanbulskej univerzitnej knižnici.

 

 

Izraelské spojenie s Karibikom

Domovina Židov nikdy nebola ďaleko v myšlienkach niektorých židovských moreplavcov. Yaakov Koriel pracoval ako pirát začiatkom 17.teho storočia, až kým nezmenil svoje cesty, presťahoval sa do Izraela a študoval Tóru a Kabbalu v izraelskom meste Safed. Bol pochovaný v tom istom meste, blízko hrobu svojho slávneho rabína Isaaca Luria, ktorého práce študoval.

 

Ďalší židovský moreplavec v Karibiku, David Abrabanel, zdieľal rovnaké meno so slávnym rabínom Isaac Abrabanel. Keď bola začiatkom 18-teho storočia povraždená jeho rodina v Južnej Afrike, David si zvolil prezývku “Kapitán Davis” a plavil sa s britskými lupičmi. Nakoniec viedol svoju vlastnú loď, ktorú pomenoval “Jerusalem”.

 

Izraelčania bojujúci proti pirátstvu dnes

Dni židovského pirátstva na šírych moriach sú preč. Dnes namiesto toho Izraelské bezpečnostné tímy sú svetovými jedničkami v boji proti pirátstvu a pri ochrane nákladných a dopravných lodí od pirátov dnešných dní.

 

Jednou z takýchto izraelských protipirátskych spoločností, Mano International Security, si vyslúžila medzinárodnú pozornosť v roku in 2009, keď izraelský strážcovia zneškodnili trúfalý pokus somálskych pirátov zmocniť sa talianskej výletnej lode Melody, ktorá sa so 1500 pasažiermi na palube plavila niekoľko sto míľ od somálskeho pobrežia zaplavenom pirátmi.

 

Podľa lodného kapitána Cira Pinta, izraelskí strážcovia vystrelili ponad hlavy banditov a napokon ich odstrašili. “Bolo to po prvý raz, čo sme sa stretli s odporom” tak bol citovaný jeden zo somálskych pirátov, ktorý sa vyjadril. “Naši chlapci sa zachovali presne podľa pokynov a som na nich hrdý” povedal Mano Nik, majiteľ spoločnosti.

 

s láskavým dovolením aish,com preložil Ondrej Pastirik


by Yvette Alt Miller l Dec 16, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
4 Reponses to „8 neznámych vecí o židovských pirátoch“

mairiam says:

Mar 19, 2017 9:19 PM

Nie.....keď izraelský strážcovia...., ale .....keď izraelskí strážcovia.....

Robert says:

Jan 23, 2017 10:44 AM

Dnes je veľký deň pre pirátov, kapitán na obzore .. https://www.youtube.com/watch?v=mUnrWo6z9WY :)

Robert says:

Jan 23, 2017 6:29 AM

Blízko k pokladu, blízko k šibenici .. https://www.youtube.com/watch?v=jI6khZ26c2g

Miro Iliaš says:

Jan 17, 2017 8:48 PM

Kol HaKavod ! Ktovie, ci ten poklad nazakopali zidovski pirati pre buduci stat Izrael :)

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or