SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

10 najznámejších popieračov holokaustu

10 najznámejších popieračov holokaustu

Popieranie holokaustu (jeho podporovatelia dávajú presnosť slovnému spojeniu „revízia holokaustu“) je presvedčenie, že vyvraždenie Židov počas druhej svetovej vojny sa nikdy nestalo.

 

Ľudia, ktorí popierajú holokaust priamo alebo nepriamo odmietajú, že počas holokaustu:

  • nacistické zriadenie prijalo zákony namierené proti Židom, ľuďom so židovskými koreňmi a Rómom za účelom  úplnej likvidácie,
  • nacisti a ich spojenci systematicky vyvraždili viac než päť miliónov Židov,
  • boli použité prostriedky pre masové zabíjanie Židov v koncentračných táboroch, napríklad plynové komory.

A navyše mnoho ľudí odmietajúcich holokaust otvorene označuje holokaust ako podvod vymyslený a šírení židovskými konšpirátormi, aby vzbudili ľútosť a získali lepšiu pozíciu pri presadzovaní záujmov Židov na úkor ostatných národov. Z tohto dôvodu sa popieranie holokaustu zaraďuje medzi antisemitské konšpiračné teórie.

 

Mnohé európske krajiny postavili popieranie holokaustu mimo zákon, pretože ho považujú za súčasť antisemitskej a neonacistickej agendy. Ľudia odmietajúci holokaust nepovažujú označenie „popierač“ za korektné označenie svojich názorov a radšej používajú slovné spojenie „revizionisti holokaustu“, ale bežní ľudia ich poznajú pod nálepkou „popierači holokaustu“.

 

Netreba si ich mýliť s predstaviteľmi „historického revizionizmu“, ktorí sa zaoberajú výskumom dejín, využívajú overené metódy a fakty. Popierači holokaustu sa pokúšajú preukázať, že k holokaustu nedošlo bez ohľadu na historické materiály a dôkazy. Veľa európskych krajín postavilo popieranie holokaustu mimo zákon, napríklad Rakúsko, Belgicko, Česká republika, Francúzsko, Nemecko, Litva, Holandsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Švajčiarsko. Odmietanie holokaustu je samozrejme nezákonné v Izraeli.

 

Dali sme teda v Delete hlavy dokopy, prelúskali internet a historické dokumenty. Našli sme asi 30 svetovo známych popieračov. S tých sme potom vybrali desiatku. Prvýkrát však nebudeme uvádzať poradie. Tíieto osoby si totiž všetci zaslúžia absolutórium.

 

Fred Leuchter

Jeden z najvplyvnejších amerických popieračov holokaustu. Je autorom Leuchterovej správy (1988), v ktorej predložil „vedecké“ dôkazy, že v koncentračnom tábore Osvienčim neboli žiadne plynové komory. Na takéto vyhlásenie samozrejme nemal žiadnu odbornú kvalifikáciu. Aj napriek úplnému spochybneniu jeho práce, má Leuchterov posudok  výrazný vplyv na komunitu ľudí odmietajúcich holokaust. V roku 1991 ho vyhostili z Veľkej Británie, kam ho tajne priviedol David Irving (ešte sa s ním v našom zozname stretnete), aby predniesol prejav na zhromaždení  popieračov holokaustu v Londýne.

 

 

David Duke

Duke je samozvaný biely nacionalista a bývalý člen jednej z frakcií rasistickej organizácie Ku-klux-klan. Sám seba nepovažuje za rasistu, ale „rasového realistu“, ktorý verí, že „všetci ľudia majú právo chrániť vlastné dedičstvo“. Nevyslovuje sa len proti rasovej integrácii a presadzuje skôr rasovú separáciu.

 

Duke sa viackrát pokúšal presadiť v politike – bol poslancom Louisianskej snemovne, kandidoval do amerického Senátu a usiloval sa o post guvernéra za štát Louisiana. V roku 2002 ho uznali vinným za daňové a fundraisingové podvody, za čo si odsedel rok vo väzení.

 

V roku 2009 ho do Česka pozval neonacistický Národný odpor pri príležitosti vydania českého prekladu jeho knihy Moje prebudenie. Jeho prednášky sa nakoniec zrušili, Duka zatkla a následne vyhostili z krajiny. Jeho kniha sa v Českej republike naďalej predáva.

 

 

Mark Weber

Weber pôsobí na poste riaditeľa Inštitútu historickej revízie (IHR) od roku 1995. Táto organizácia je jedným z popredných šíriteľom materiálov s tematikou popierania holokaustu na Západe. Weber je aj bývalým členom nacistickej Národnej aliancie.

 

 

Michael Hoffman II

Hoffman je medzi americkými popieračmi holokaustu známy konšpiračnými teóriami, ktoré šíri cez svoju „revizionistickú“ webovú stránku. Sám seba nazýva „kacírskym spisovateľom“. Verí, že USA sú ovládané kryptokraciou, ktorá kontroluje všetky aspekty života pomocou „psychodrámy“.

 

 

Ursula Haverbeck

Aj napriek svojmu pomerne vysokému veku bola  Nemka Ursula Haverbeck (81), riaditeľka nedávno zakázanej ultra-pravicovej organizácie Coillegium Humanum, odsúdená na 6-mesačný trest a pokutu za propagáciu popierania holokaustu na nemeckým školách. Haverbecková bola vydatá za Wernera Georga Haverbecka, ktorý bol členom vedenia NSDAP počas Tretej ríše.

 

 

Wolfgang Frölich

Autor knihy Podvod s plynovou komorou a bývalý člen rakúskej Strany slobody (FPÖ). Frölich sa v roku 2006 zúčastnil na iránskej konferencii o popieraní holokaustu v Teheráne, ale prejav nepredniesol zo strachu pred možným súdnym stíhaním vo svojej domovine - Rakúsku. V roku 2008 ho odsúdili za listy rakúskemu premiérovi a pápežovi Benediktovi XVI., v ktorých označil holokaust za „satanskú lož“.

 

 

Fredrick Töben

Frederick Töben je riaditeľom organizácie Adelaide Institute, ktorú využíva ako platformu pre vlastné aktivity. On a jeho spolupracovník Richard Kriege tvrdia, že v koncentračnom tábore Treblinka vykonali prieskum špeciálnym radarom a majú dôkazy, že na tomto mieste nezahynul žiaden Žid. V roku 1999 strávil sedem mesiacov v nemeckom väzení za „znevažovanie pamiatky zosnulých“. Töben a Kriege prednášali v Iráne na tému popierania holokaustu a pravidelne prispievajú do rôznych antisemitských novín.

 

 

David Irving

Irving je nestorom „revizionistickej“ literatúry. Tento anglický spisovateľ sa špecializuje na vojenské a politické dejiny druhej svetovej vojny so zvláštnym zameraním na nacistické Nemecko. Je autorom asi 30 publikácií, v ktorých sa snažil očistiť Hitlera od zločinov jeho režimu. Vďaka neúspešnej urážlivej mediálnej kampani proti profesorke Deborah Lipstadt a vydavateľstvu Penguin books v roku 2000 sa naplno a verejne prejavil ako rasista, antisemita a ultrapravičiar, čo nadobro ukončilo jeho kariéru historika.

 

 

Biskup Richard Williamson

Tradicionalistický katolík a vedúca osobnosť Spoločnosti Svätého Pia X. (SSPX) – odštiepenej sekty, ktorej členovia boli v roku 1988 exkomunikovaní z Cirkvi. V roku 2009 pri rozhovore pre švédsku televíziu vyhlásil, že neverí v existenciu plynových komôr v  táboroch smrti. Tvrdí, že Židia a slobodomurári sú zdrojom skazy pre Cirkev.

 

 

Robert Faurisson

Považovaný za duchovného vodcu francúzskej komunity revizionistov holokaustu. Faurission je bývalý profesor francúzskej literatúry na Univerzite v Lyone. Jeho prejav na obranu Nicka Griffina, terajšieho vodcu Britskej národnej strany, v roku 1998 na súde v Harrow Crown porotu nepresvedčil a Griffina uznali vinným z podnecovania rasovej neznášanlivosti. Sám bol viackrát obvinený a súdený za popieranie holokaustu. V roku 1983 vyhlásil, že „Hitler nikdy neprikázal alebo nepovolil prenasledovanie kohokoľvek na základe rasy či vierovyznania.“ V roku 2006 ho súdili za interview pre iránsku televíziu Sahar 1, kde verejne popieral holokaust.

 

 

Ditlieb Felderer

Ditlieb Felderer je švédsky popierač holokaustu a autor knihy Denník Anny Frankovej – Podvod, ktorá bola jednou z prvých publikácií Inštitútu historického revizionizmu (založil ho Willis Carton, známy americký antisemita). Za kontroverzné názory bol doma viackrát súdený.

 

Ernst Zündel

Jeden z najpoprednejších popieračov holokaustu. Autor kníh Hitler, ktorého sme milovali a prečo a Naozaj ich zomrelo šesť miliónov? Jeho knihy patria k najobľúbenejším v popieračských kruhoch, hoci pôvodne mal sklony skôr k ufológii (UFO: Tajná zbraň nacistov?). Knihy publikoval prostredníctvom vlastného vydavateľstva Samisdat Publishers pod rôznymi menami. Koncom sedemdesiatych rokov minulého storočia sa podarilo Zündela zbaviť pseudonymov  a tým sa skončila jeho kariéra vydavateľa a mediálne známej osobnosti.

 

Začiatkom osemdesiatych rokov sa jeho vydavateľstvo rozrástlo a stalo sa celosvetovým distribútorom neonacistických propagačným materiálov kníh, plagátov a filmov. Reklama na Samisdat Publishers sa objavovala v celom rade známych a obľúbených časopisov a komiksov. Z Kanady sa mu podarilo expandovať do Západného Nemecka – počas obdobia rokov 1978 a 1979 sa dostalo na územie Západného Nemecka viac než dvesto veľkých zásielok krajne pravicových a neonacistických materiálov. Všetky zásielky pochádzali práve zo Zündelovho vydavateľstva.

 

Počas premietania filmu Schindlerov zoznam v roku 1994 viedol v Kanade neúspešnú kampaň na zákaz premietania. V roku 1997 v rozhovore pre izraelské noviny vyhlásil, že „Židia všade vo svete ešte len zažijú holokaust a všetky tie hrozné klamstvá, ktoré povedali o Nemcoch z obdobia druhej svetovej vojny, všetky tie Spielbergovské skomoleniny, jedného dňa Židov dobehnú a nerád by bol na tom mieste a v tom čase niekde v ich blízkosti.“ V roku 2005 Zündela vyhostili z Kanady do Nemecka, kde ho súdili za popieranie holokaustu. Z väzenia ho prepustil v marci 2010.

 


by Michael Szatmary, Peter Godovič l Jan 3, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
16 Reponses to „10 najznámejších popieračov holokaustu“

Igor Dietrich says:

Feb 13, 2014 4:48 PM

Vari máš krátku pamäť? Nenapísal si včera, že každý moslim je potenciálny sériový vrah? Každú 100 x opakovanú lož si vieš zapamätať, čiže " česť práci!" Raz si napísal, že sunniti sa medzi sebou vraždia. Dokáž mi to ako sunnitovi! Alebo ty to vieš lepšie?

Ervin Rybár says:

Feb 13, 2014 3:24 PM

Vari je Solomon mentálne retardovaný? Prečo odpovedáš za neho?

Igor Dietrich says:

Feb 13, 2014 11:43 AM

Ervín, učí katolická morálna teológia niečo o spravodlivej vojne alebo nie? Pretože som z toho skladal štátnice, tak niečo o tom viem. Čiže, ak v mene Boha zabijem niekoho v sebaobrane alebo v obrane iních, tak mi stačí odvolať sa na už nebohého biskupa a teologicky seminár. Je ti to jasné? Čo tu chceš riešiť? Daj sa k svedkom Jehovovým, zriekni sa svojho práva a nebudeš potrebovať v 21.storočí zbrojný preukaz.

Ervin Rybár says:

Feb 13, 2014 10:20 AM

Solomon píšeš, že pre svojho Boha bez problémov obetuješ aj vlastný život. Odpovedz mi, si pre svojho Boha ochotný aj zabíjať iných ľudí?

Robert says:

Feb 12, 2014 5:16 PM

U Rusov nemá Kotleba šancu, keďže Putin a aj tí ďalši po ňom, budú vždy ctiť pamiatku svojich obetí ktoré nacionálny socializmus /a Dr.J.Tiso bol jeho prestaviteľ/ napáchal na ich území .
Slovom Slovan tam neuspeje, lebo Slovenský štát po boku germánskeho nemecka vyvolal vojnu vtedajšiemu ZSSR. .... Kotleba by sa musel dokonale dištancovať od Tisa, ale to vzhľadom k jeho presvedčeniu nieje možné.

Robert says:

Feb 12, 2014 3:50 PM

solomon, ty jedine dokážeš zabíjať svoje pľuca cigaretovým dymom nejakej americkej značky :))

Robert says:

Feb 12, 2014 1:40 PM

Raz mi rozprával jeden bývalý vojak slovenskej armády ako bol s nemcami v bývalom ZSSR.
Neuveriteľné veci. Ako si ich dal nemecký SS-dostojník nastúpiť, ich čatu a ukázať im ako sa vraj bojuje, lebo nemali výsledky a tvrdil, že každá guľka slovenského vojaka ide vedľa.
Tak mi vravel, že boli v nejakej ruskej chudobnej dedine. Boli tam len staré ženy, deti a starci. Museli si vykopať hroby, a každy si kľaknúť pred hrob ktorý si vykopal. Potom chodil dotyčný SS-man a každého strelil do zátylku. A kričal na slovenských vojakov, že takto sa bojuje a nie tak ako vy !
Deti nariadil hádzať do jamy živé. Potom ich vojaci zahádzali zeminou.
Som sa ho pýtal, že ako ďalej s tým žil, vravel mi že chcel dezertovať, ale sa bál o rodinu, tak išiel potom radšej do skladu ponožky počítať a niektorí išli do kuchyne aby sa vyhýbali bojom a masakrám.

Viete ide o to, že sa to može všetko vrátiť a všetko vraj pre slobodu národa, najskor obmedzovať cez zákony, neskor násilie a potom aj zabíjať .

Robert says:

Feb 12, 2014 1:13 PM

Ľudia si myslia, že im taký človek akým je Kotleba vracia národnú hrdosť, veď áno, ale jediné čo im dáva je národná nafúkanosť a namyslenosť a to ľudia nevidia a to je podstatný rozdiel. Toto isté spravil aj Hitler z Nemecka.

Robert says:

Feb 12, 2014 12:42 PM

Neviem, prečo sa niekto bojí pomenovať Kotlebu pravým menom : Narodný socialista -fašistického typu.
Je to Nacionálny - fašista. Bol v pospolitosti, vedel, že cez gardistické - fašistické uniformy sa ďalej nedostane, tak vytvorili akože niečo iné, bez uniforiem, bez takej silnej rétoriky akú má pospolitosť. Je to len fraška, vlk si obliekol ovčiu kožu.
Aj za Slovenského štátu napr. člen HSĽS napr. minister poľnohospodárstva nemučil, nestrielal v Nemeckej, ale ľudia z PO HG spoločne s SS a gestapom tí áno.

Solomon says:

Feb 12, 2014 11:52 AM

Moj mily Ervin, ako si ma dokazal tak rychle odhalit? normalne zasnem... Ale samozrejme ze som allawita, pre svojho Boha bez problemov obetujem aj vlastny zivot, je to dokonca moje poslanie. Len to mily Ervin vysvetli aj ostatnym...

Page 1 of 2 1 2 »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or