SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

10 najlepších židovských športovcov

10 najlepších židovských športovcov

Na svete žije asi 13 miliónov Židov. Najviac v Izraeli a USA. Hovorí sa, že nie sú veľmi zdatní v športe, že majú danosti v iných sférach. No opak je zrejme pravdou.

 

Dôkazom je naša top desiatka, za ktorú by sa nemusel hanbiť, ktorýkoľvek iný, rovnako malý národ.

 

1. Mark Spitz

Americký plavec, ktorý na letných Olympijských hrách v rokoch 1968 - 1972 získal  11 medailí., z toho 9 zlatých, jednu striebornú a bronzovú. Na OH 1972 v Mníchove sa stal najúspešnejším účastníkom. Počas kariéry vytvoril 33 svetových rekordov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Lenny Krayzelburg

Ďalší plavec, ktorý sa narodil  28. septembra 1975 na Ukrajine. Ako mladý sa presťahoval aj s rodinou do USA. Je zlatý olympijský medailista, majster sveta a bývalý držiteľ svetového rekordu. Pre detský sen zúčastniť sa na židovských hrách Maccabi v roku 2001 sa vzdal účasti na Majstrovstvách Sveta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Sasha Cohen

Americká krasokorčuliarka, ktorá sa narodila v roku 1984. V roku 2006 získala striebornú medailu na Olympijských hrách, vyhrala trikrát titul majsterky sveta a je víťazkou Grand Prix v roku 2003.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Jelena Lvovna Šušunová

Bývalá ruská športová gymnastka. Skončila prvá na Majstrovstvách Európy, Majstrovstvách Sveta a na Olympijských hrách.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Yael Arad

Stala sa prvou Izraelskou športovkyňou, ktorá vyhrala zlatú medailu na Olympijských hrách.  V Izraeli ju považujú za jednu z najlepších Izraelských športovcov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Jason Edward Lezak

A plavec do tretice. Tento americký športovec sa zúčastnil na troch OH , kde spolu získal tri bronzové, jednu striebornú a tri zlaté medaily.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Dara Grace Torres

Voda je zrejme obľúbeným miesto pre židovských športovcov. Nesmieme totiž zabudnúť ani na americkú reprezentantku Grace Torres. Na Olympijských hrách spolu vybojovala neuveriteľných dvanásť medailí a zaradila sa medzi najúspešnejších športovcov v histórii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. Tatiana Lysenko

Ukrajinská gymnastka, narodená v 1975. Získala množstvo medailí na OH, Majstrovstvách Sveta a Európy v športovej gymnastike. Bola známa pre veľkú náročnosť  zostáv, ktoré predvádzala skoro vždy bezchybne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Žanna Pintusevič-Block

Je atlétka pochádzajúca z Ukrajiny. Na Majstrovstvách Európy získala štyri medaily. Na Majstrovstvách Sveta v atletike v roku 2001 vyhrala beh na 100 metrov a 200 metrov. Je jednou z najúspešnejších a najznámejších Európskych športovcov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10. Andy Ram

Izraelský tenista. Je prvým seniorským tenistom z tejto krajiny, ktorý vyhral jeden z turnajov veľkej štvorky (Australian Open, US Open, French Open, Wimbledon). Je známy predovšetkým ako výborný hráč vo štvorhre. Je víťazom najznámejších turnajov vo Wimbledone na French Open a Australian Open.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Športovcov je samozrejme viac. Nesmieme zabudnúť na skvelých futbalistov - Ejala Berkoviča, Chaima Reviva alebo súčasnú hviezdu FC Chelsea Josi Benayuna alebo ostatných tenistov (Smašnová, Peerová).Určite ani na najlepších šachistov v dejinách - Bobby Fischera a Gary Kasparova.


by Daniel Kamenický l Feb 3, 2011 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or