SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

10 najlepších židovských hercov súčasnosti

10 najlepších židovských hercov súčasnosti

V umení, a vo filme zvlášť, sa podarilo židovským umelcom výborne uplatniť. Prinášame vám teda zoznam desiatich najväčších žijúcich židovských hercov.

 

Aj napriek konzultáciám s rôznymi expertmi z filmovej branže, je rebríček DELETu prísne subjektívny a kritériá na poradie až príliš voľné. Riadili sme sa nasledujúcimi pravidlami:

  • Je herec známy vo filmovom priemysle?
  • Aký najväčší honorár si vypýtal za účinkovanie vo filme?
  • Je film vďaka výkonu daného herca kasovým trhákom?
  • Podarilo sa hercovi získať nejaké ocenenia?

Do úvahy sme brali aj fakt, či sú títo herci Židia podľa židovského zákona, teda majú židovskú matku alebo konvertovali na judaizmus. Židovské priezvisko, vzhľad alebo rodina sa nebrali do úvahy, takže fanúšikov Seana Penna, Robina Williamsa, Michaela Douglasa, Johna Goodmana, či Bena Kingsleyho asi sklameme. Na umiestnenie v rebríčku mal vplyv len talent a dosiahnuté úspechy, nie na koľko žijú ako Židia. V

 

yberali sme len s filmových hercov, takže ani seriálové hviezdy v ňom nenájdete. Budú mať totiž vlastný zoznam. A mimo poradia zostala aj mladá aj keď už oscarová hviezda James Franco. Zatiaľ.

 

10. Daniel Radcliffe

Narodil sa v roku 1989 v západnom Londýne. Kariéru začal účinkovaním v dvojdielnom seriáli televízie BBC „David Copperfield“. Radcliffe vtedy nemohol tušiť, že práve výkon v tomto seriáli mu zabezpečí úlohu, ktorú získal spomedzi stoviek uchádzačov práve on – hlavnú postavu vo filme „Harry Potter a kameň mudrcov“. Mladého čarodejníka stvárnil aj vo všetkých pokračovaniach. V roku 2009 sa stal najbohatším tínedžerom vo Veľkej Británii a v roku 2011 s majetkom v hodnote 28 miliónov libier predbehol aj princov Williama a Harryho. Časopis Forbes ho označil za piateho najlepšie zarábajúceho herca.

 

 

9. Gene Wilder

Kariéru začal malou úlohu v kultovom filme „Bonnie a Clyde“. O rok neskôr stvárnil postavu Lea Blooma v komédii Mela Brooksa „Producenti“, za ktorú ho navrhli na Cenu Akadémie. Za niekoľko filmov, na ktorých spolupracoval s komikmi Melom Brooksom a Richardom Pryorom, bol nominovaný na dvoch Oskarov a dva Zlaté glóbusy. Tri z jeho komédií sa pre svoj kultúrny a historický význam stali súčasťou zbierky Kongresovej knižnice a umiestnili sa na popredných miestach rebríčka Amerického filmového inštitútu – 100 najlepších komédií.

 

 

8. Harvey Keitel

Hovorí sa, že Keitel pomohol rozbehnúť kariéru viacerým známym režisérom minulého storočia. Účinkoval v prvých celovečerných filmoch Martina Scorseseho a Quentina Tarantina a spolupracoval s nimi aj neskôr. Keitel bol dôkazom vycibreného vkusu  a dobrého oka oboch režisérov. Počas svojej kariéry stvárnil aj niekoľko židovských postáv – Mickeyho Cohena vo filme „Bugsy“, Vlka vo filme „Pulp Fiction“ a Harryho Houdiniho vo filme „Rozprávka: Skutočný príbeh“. Najväčší úspech dosiahol za rolu vo filme „Bugsy“ a Austrálsky filmový inštitút mu udelil cenu za úlohu v skvelom filme Jane Campionovej „Piáno“. Aj napriek malému uznaniu patrí Harvey Keitel medzi najlepších hercov svojej generácie.

 

 

7. Kirk Douglas

Narodil sa v roku 1916 ako Issur Danielovitch Demsky a jeho kariéra trvá už 65 rokov. Bol nominovaný na tri ceny Akadémie a teší sa veľkej obľube niekoľkých generácií divákov. V roku 1996 získal čestného Oscara za „50 rokov umeleckej práce vo filme“. Za celoživotné dielo dostal aj cenu Amerického filmového inštitútu. Patrí mu sedemnáste miesto v rebríčku amerických filmových legiend.

 

 

6. Richard Dreyfuss

Richard Dreyfuss sa narodil v roku 1947 židovským rodičom z New Yorku a na striebornom plátne sa prvýkrát objavil vo filme „Americké grafiti“, za ktorý bol nominovaný na Zlatý glóbus. Účinkoval aj vo filme „Čeľuste“ a v „Blízkych stretnutiach tretieho druhu“. V roku 1977 sa stal najmladším držiteľom Oscara za najlepší herecký výkon, mal len 30 rokov. Či už v úlohe učiteľa hudby z filmu „Opus pána Hollanda“ alebo ako viceprezident Dick Cheney vo „W“, Dreyfussovi nerobí najmenší problém dokonale splynúť s postavou, ktorú hrá.

 

 

5. Harrison Ford

Narodil sa v roku 1942 do rodiny katolíckeho otca a židovskej matky z Chicaga. Kariéru začal úlohou vo filme „Americké grafiti“ a hneď na to zahral jedného z najznámejších filmových hrdinov, Hana Sola, v Lucasovom filme „Hviezdne vojny“. Netreba zabudnúť aj na ďalšiu z jeho postáv, amerického profesora archeológie, zo série filmov „Indiana Jones“. Až päť filmov, v ktorých Harrison Ford hral, je uchovaných v americkej Kongresovej knižnici. Jeho filmy spolu zarobili neuveriteľných 6 miliárd dolárov.

 

 

4. Adrian Brody

Adrian Brody pochádza z newyorského Queensu a jeho kariéra začala v roku 1988. Prvé úspechy zožal za drobné úlohy v rôznych nezávislých filmoch, ale nezabudnuteľným sa stal až hlavnou úlohou vo filme Romana Polanského „Pianista“. Film i jeho výkon kladne prijali nielen diváci, ale aj kritika. Za úlohu v tomto filme získal aj cenu Akadémie za najlepší herecký výkon a keďže mal len 29 rokov, prekonal rekord Richarda Dreyfussa a stal sa najmladším oceneným v tejto kategórii. Okrem úlohy trpiaceho Žida v nacistami okupovanom Poľsku, stvárnil aj Salvádora Dalího v romantickej komédii Woodyho Allena „Polnoc v Paríži“.

 

 

3. Woody Allen

Tento rodený Newyorčan sa narodil sa do židovskej rodiny pod menom Allen Stewart Konigsberg. Bol nominovaný na 24 cien Akadémie a získal troch Oscarov a jedenásť ocenení BAFTA, takže sa dá považovať za najznámejšiu židovskú filmovú osobnosť. Nakrútil 41 celovečerných filmov a teraz vo veku 75 rokov zasadne do režisérskeho kresla už štyridsiaty druhý raz. Kedysi začínal ako scenárista v rôznych komediálnych seriáloch a neskôr ako komik v nočných kluboch. Spočiatku bol známy pre komédie postavené na skečoch, až neskôr sa dostal k hranému filmu. Aj napriek tomu, že dookola hrá tú istú postavu neurotického židovského intelektuála, nedá sa jeho tvorbe uprieť osobité čaro.

 

 

2. Dustin Hoffman

Vyrastal v Los Angeles a študoval v známom Actors Studio v New Yorku. Jeho prvá väčšia rola prišla s legendárnym filmom Mikea Nicholsa „Absolvent“, za úlohu v ktorom bol nominovaný na Oscara. V postave otca bojujúceho o zverenie detí do opatery sa objavil v slávnom filme „Kramerová verzus Kramer“, ktorý mu priniesol Oscara za najlepší herecký výkon. Vo filme „Rainman“, ktorý režíroval Barry Levinson, stvárnil svoju najznámejšiu postavu autistu Raymonda. Táto úloha mu priniesla druhého Oscara za najlepší herecký výkon. V roku 1999 získal Hoffman ocenenie Amerického filmového inštitútu za celoživotné dielo. Americká Kongresová knižnica sa rozhodla pre uchovanie až štyroch Hoffmanových filmov.

 

 

1. Daniel Day-Lewis

Narodil sa v írskej židovskej rodine, vyrastal v Londýne. Matka herečka, otec spisovateľ, starý otec producent prvých Hitchcockových filmov. V Hollywoode je známy ako introvertný excentrik. Kombinácia na prvý pohľad nezlučiteľná, pritom ale taká typická pre každého vynikajúceho umelca. Stala sa preňho v súkromí prekliatím, mala však zásadný vplyv na jeho úctyhodnú hereckú filmografiu. Kariéru rozbehol skromne filmom „Moja ľavá noha. Kritika ho za stvárnenie Íra postihnutého od narodenia mozgovou obrnou priala veľmi pozitívne. Táto rola mu priniesla prvého Oscara. Hral v mnohých kritikou oceňovaných filmoch a za film „Čierna krv“ získal už svojho druhého Oscara, čo sa podarilo len ôsmim ďalším hercom.

 


by Michael Szatmary, Peter Godovič l Aug 18, 2011 12:00 AM l Print l
Click here to print.
1 Reponses to „10 najlepších židovských hercov súčasnosti “

Trubiroch says:

Sep 23, 2011 3:03 PM

Harvey Keitel je vinikajúci vo filme Reservoir Dogs.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or