SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

10 najkrajších synagóg sveta

10 najkrajších synagóg sveta

Pri toľkej pozornosti, akej sa tešia katedrály a cirkevná architektúra, nám napadlo, že je čas, aby sme sa konečne bližšie pozreli aj na niekoľko nádherných synagóg.

 

 

Od tých najslávnejších až po tie najzvláštnejšie, tieto jedinečné chrámy slúžia ako pripomienka toho, že krása stavieb nie je doménou len jednej viery. Predkladáme vám náš výber desiatich tých najzaujímavejších.

 

1. Synagóga Garnethill, Glasgow

Nemusíte nám to veriť, ale Simon Cowell, Alicia Silverstone, J. D. Salinger a Robert Downey Jr. patria k potomkom škótskych Židov. Mark Knopfler, legendárny spevák a gitarista zo skupiny Dire Straits, pochádza zo židovskej rodiny z Glasgowa tiež. V súčasnosti síce žije v Škótsku len asi 6500 Židov, ale aj napriek tomu má miestna komunitua bohatú tradíciu najmä v Glasgowe, Edinburghu a Aberdeene. Synagóga Garenthill je tá najkrajšia.

 

Garnethill Synagogue, Glasgow

 

2. Chrám Ohabei Shalom, Brookline, Massachusetts

Jednou z najstarších synagóg v Novom Anglicku a v celých Spojených štátoch je reformný chrám Ochabei Shalom v Brookline, ktorý bol postavený v roku 1851. Brookline sa rozprestiera na okraji Bostonu a má asi 50-tisíc obyvateľov, z ktorých veľký počet tvoria imigranti z Ruska a Židia. V skutočnosti Židia tvoria viac než 35% miestnej populácie. V minulosti bolo toto miesto prístavom pre prisťahovalcov a dodnes tu stojí mnoho impozantných letných sídiel z 19. storočia.

 

Temple Ohabei Shalom, Brookline, Massachusetts

 

3. Tempio Maggiore, Florencia

Florencia - mesto tak  veľmi obťažkané množstvom skvostov, čo sa týka architektúry, má vďaka Tempio Maggiore jednu z najveľkolepejších synagóg sveta. Postavila ju v období rokov 1874 – 1882 skupina troch architektov, z ktorých jeden bol židovského pôvodu. Konečná podoba stavby spája prvky islamských a talianskych architektonických škôl. Výsledkom snaženia bol krížový pôdorys podobný mešite Hagia Sofia s kupolou v maurskom štýle. Veľkú synagógu poškodili nacisti a talianski fašisti počas druhej svetovej vojny a takmer ju zničila aj  povodeň v roku 1966.  Aj napriek zmenám ostáva táto synagóga jednou z pamiatok Florencie, ktoré si určite nenechajte ujsť.

 

Tempio Maggiore and Florence

 

4. Historická synagóga 6th & I, Washington D. C.

Jedným z najstarších miest na bohoslužby v hlavnom meste USA je 6th & I – z časti synagóga, z časti komunitné centrum, z časti koncertná a výstavná sieň. Židovskému spoločenstvu vrátili túto historickú  budovu  len nedávno, v roku 2004. Posledných 50 rokov sa využívala ako kostol. Vďaka veľkej podpore majiteľa klubu Washington Wizards, Abea Pollina, zrekonštruoval tím architektov túto stavbu do pôvodnej krásy na základe starých svadobných fotografií.

 

6th & I Historic Synagogue, Washington, D.C

 

5. Synagóga v Segedíne, Maďarsko

Segedín (maď. Szeged) – malebné mesto na rieke Tisa je výbornou turistickou destináciou v Maďarsku. S počtom obyvateľov 160.000 a tisícročnou históriou je Segedín miestom plným zážitkov. Idylické staré mesto s mnohými pamiatkami zo zoznamu UNESCO je tiež centrom čulého spoločenského života. Pri pohľade z okolitých zalesnených kopcov je synagóga v Segedíne dominantou celého obzoru.

 

Szeged Synagogue

 

6. Nová synagóga, Berlín

Vďaka výraznému zastúpeniu maurských stavebných prvkov je nádherná Nová synagóga ďalšou jedinečnou pamiatkou hlavného mesta Nemecka. Bola postavená v roku 1866 ako hlavná mestská synagóga a svoju historickú podobu si zachovala dodnes. Je taktiež dôležitou budovou rozličných štúdií pri plánovaní budúceho rozvoja Berlína.

 

New Synagogue, Berlin

 

7. Synagóga Touro, Newport, Rhode Island

Aj keď nie je taká zdobená ako iné synagógy v zozname, synagóga Touro si zaslúži našu pozornosť. Je poslednou synagógou z koloniálnych čias v USA, a teda je zároveň aj najstaršou v krajine.  Nachádza sa v známom letovisku Newport v štáte Rhode Island. V dnešnej dobe už nie je táto štátna pamiatka sídlom žiadnej miestnej kongregácie, ale počas letných mesiacov, pri rôznych príležitostiach, sa v nej konajú bohoslužby.

 

Touro Synagogue, Newport, Rhode Island

 

8. Staronová synagóga, Praha

Táto fantastická historická pamiatka v Prahe je najstaršou používanou synagógou v Európe. Stredoveká synagóga z konca 13. storočia akoby zázrakom unikla vyčíňaniu nacistov počas druhej svetovej vojny.

 

Old-New Synagogue, Prague

 

9. Stará synagóga, Krakow

Krakow – jedno z kultúrne a historicky najbohatších miest v Európe – je ideálnou destináciou, ktorú každý zvedavý turista prahnúci po vedomostiach musí navštíviť aspoň raz v živote. Pri tom množstve pamiatok a atrakcií je ľahké prehliadnuť skromnú budovu Starej synagógy. Určite ju ale nevynechajte. Tento ortodoxný chrám je jedným z najvýznamnejších na svete a bol až do roku 1939, kedy mesto obsadili nacisti, srdcom židovskej komunity. Aj napriek tomu, že ju vylúpili a zničili Hitlerove vojská, bola neskôr obnovená a dnes slúži ako múzeum.

 

Old Synagogue, Krakow

 

10. Reformná synagóga v Bratislave

Táto synagóga už nestojí, ale v našom zozname nesmie chýbať. Bola jednou z reformných synagóg v Bratislave a postavená bola v období 1893 – 1895 podľa návrhov Dezsa Milcha. Synagóga prežila nacistov, ale padla za obeť komunistom, ktorí potrebovali priestor pre stavbu mosta cez Dunaj začiatkom roka 1972. Staviteľom bránila 2 metre.

 

 

 

Fotografia na začiatku článku zobrazuje najväčší židovský chrám na svete, ktorý sa nachádza v Jeruzaleme – Svetové centrum Belz. Samozrejme, že sme nespomenuli všetky významné stavby z rôznych kútov sveta. Máme však ešte dva tipy, ktoré si zaslúžia byť na našom zozname, aj keď sa nedostali do prvej desiatky.

 

 
by Michael Szatmary l Dec 28, 2010 12:00 AM l Print l
Click here to print.
5 Reponses to „10 najkrajších synagóg sveta“

Trubiroch says:

Aug 18, 2011 3:24 PM

Každá synagóga je matematický príklad.

victor slovan says:

Aug 16, 2011 5:15 PM

Jedna z najkrajsich modernych synagogues je v Sydney. Vola sa Central Synagogue a je v Bondi.

Michael Szatmary says:

Jan 22, 2011 7:08 PM

pan dietrich. dobry napad, no vyzaduje si mnozstvo patrania, hladania a mravencej prace. budem na to mysliet a skusim nieco napisat :) a vdaka za podporu. snazim sa.

Igor Dietrich says:

Jan 21, 2011 8:39 PM

Pán Michael, vďaka za výborný článok spojený s peknými fotografiami. Mám len otázku, či by sa na stránkach Deletu nemohol objaviť tiež článok o zbúraních, zničeních synagógach na Slovensku. Myslim si, že si zasluhujú pozornosť práve tak, ako pripomínanie obiet Holocaustu. Napríklad, o synagóge v Spišskej Novej Vsi viem len toľko, že stála naproti gymnáziu, bola zbúraná a na jej mieste bolo postavené tzv.Letné kino, ktoré je od tzv.Nežnej revolúcie nefunkčné.A tiež si myslím, že moja otázka je úmerná k poslaniu Deletu, aby sme sa aj my Nežidia mohli dozvedieť niečo viac z dejínn našej rodnej krajiny, z histórie, ktorá bola v načich školských laviciach zámerne zamlčaná, potlačená. Učili sme sa kultúre a pritom sa robil atentát na kultúru, ako to zaspievali DG307.A ešte záverom, nová podoba Deletu je SUPER, teším sa z toho, že sa Vám to podarilo.

Janette Guzmicka says:

Jan 4, 2011 1:41 AM

všetky su krasne a aj ta ktora uz nie je...a pre doplnenie pekna synagoga je aj v nitre ,,,netreba na to zabudat---

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or