SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Vtipný izraelský dizajn vyvoláva úsmev

Vtipný izraelský dizajn vyvoláva úsmev

Izraelská značka Monkey Business z Tel Avivu predáva hravé a nápadité výtvory domácich dizajnérov do viac ako 20 krajín sveta.

 

Pri pohľade na tieto užitočné a milé maličkosti do domácnosti sa neubránite úsmevu. Zakladateľ tejto značky, Oded Friedland, vyštudoval priemyselný dizajn a začínal navrhovaním surferských potrieb. Ako sám hovorí, nikdy by neveril, že by svojimi výtvormi mohol zmeniť svet a vyčariť úsmev na tvárach svojich zákazníkov. Darí sa mu to však veľmi dobre a nápadité drobnosti z jeho dielne rozjasnia deň každému zákazníkovi či obdarovanému.

 

Značka Monkey Business bola založená v roku 1994 a odvtedy poskytuje nový uhol pohľadu na praktické a užitočné výrobky každodennej potreby, ktoré využijete doma, v kancelárii či vonku. Od svojho vzniku sa značka drží svojej filozofie o cenovo dostupných výrobkoch, ktorá platí dodnes.

 

Oded Friedland, absolvent a dnes aj učiteľ na preslávenej Becalel akadémií umenia a dizajnu v Jeruzaleme, pôvodne navrhoval všetky produkty značky Monkey Business sám. Od roku 2005 však postupne priberal ďalších izraelských dizajnérov a dnes jeho značka združuje asi 40 umelcov. K tomuto rozhodnutiu dospel potom, čo tieto milé maličkosti mali výborný ohlas u zahraničných distribútorov, ktorí chceli stále viac. Pomohol tak zároveň i mladým talentovaným návrhárom, ktorí sa pokúšali svoje produkty dostať na trh i za hranice Izraela.

 

 

Dopyt po týchto produktoch neustále rastie. V roku 2007 sa napríklad svetoznáma moderátorka Oprah Winfrey vo svojom časopise O doslova rozplývala nad organizérom na dvere, ktorý bol navrhnutý samotným Friedlandom, a môžete doň vložiť všetky maličkosti, ktoré nesmiete zabudnúť pri odchode z domu (kľúče, okuliare, mobilný telefón, obálky atď.).

 

Výrobky značky Monkey Business nájdete asi v 150 izraelských obchodoch, ale aj v zahraničných múzeách dizajnu či veľkých obchodných reťazcoch. Napriek mimoriadnej obľube vo svete však Monkey Business združuje výhradne izraelských dizajnérov. Kurzy, ktoré pre mladé talenty poriadajú, ich majú naučiť nielen ako výrobok navrhnúť a vyrobiť, ale predovšetkým ako ho dostať na trh a úspešne predať.Na konci každého kurzu vyberú najlepší výrobok, ktorý ide do výroby a začne sa predávať.

 

 

Názvom Monkey Business chcel Oded vyjadriť spojenie medzi zábavou a biznisom. Spoločnosť sa síce nezaoberá navrhovaním nábytku či osvetlenia, ale inak neexistujú limity. Každé leto a zimu je na oficiálnej stránke Monkey Business predstavených 10 noviniek, z ktorých sa vyrobí približne 100 kusov.

 

Ako hovorí zakladateľ značky, klúčom k úspechu sú tí najlepší dizajnéri, ktorí vedia, čo ľudia potrebujú a dokážu túto potrebu zhmotniť do konkrétnej veci. Je to dokonalá kombinácia skúsenosti a intuície.

 


by Renáta Caková l Oct 24, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or