SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Užitočný nápad: sebaobrana v lodičkách

Užitočný nápad: sebaobrana v lodičkách

Mladá Izraelčanka Avital Zeisler vymyslela unikátny druh bojového umenia, ktoré sa v Spojených štátoch teší veľkej obľube, „lodičkovú“ sebaobranu.

 

Izraelské bojové umenie Krav maga je vo svete známe už dlho ako vynikajúci prostriedok sebaobrany, ktorú do svojho výcviku zaradili mnohé armády, policajné a bezpečnostné zložky. Izraelčanka žijúca v kanadskom Toronte dodala tomuto bojovému umeniu nádych ženskosti, a to vďaka topánkam na vysokých opätkoch.

 

Rozhodne to nie je pohodlná obuv, ale Zeisler nás ubezpečila, že v šikovných rukách sú lodičky účinnou zbraňou. Svoju techniku sebaobrany pomenovala „Sotéria“ podľa starogréckej bohyne oslobodenia, spásy a bezpečia. V Spojených štátoch si za krátku dobu stihla získať už množstvo priaznivcov, vrátane známych seriálových herečiek Keri Russell a Megan Boone.

 

Zeisler sa v detstve venovala baletu, ale keď mala devätnásť, jej život sa od základu zmenil – stala sa obeťou znásilnenia. Po prežitej hrôze upadla do ťažkej depresie a rozhodla sa odcestovať do Izraela, aby sa učila Krav maga. Pred dvomi rokmi prišla s vlastnou technikou sebaobrany, ktorá odvtedy pritiahla množstvo žien z celého sveta. V rozhovore pre New York Times Zeisler popísala svoju techniku ako vynikajúci prostriedok ako sa udržať vo forme a zároveň sa obrániť pred prípadným útočníkom. Ale prečo práve lodičky? Jej vysvetlenie by presvedčilo kohokoľvek.

 

 

„Moje hodiny sebaobrany sú určené pre ženy, preto sa do nich snažím vniesť niečo čisto ženské, čo je nám blízke,“ uvidela. „Dôvod, prečo trénujeme v lodičkách, je ten, že v prípade útoku, ak máte na nohách topánky na vysokých podpätkoch, naučíme vás využiť ich ako prostriedok, ktorý vám môže zachrániť život.“ Aj napriek istej skepse zo strany niektorých odborníkov na sebaobranu, Zeisler trvá na tom, že lodičky sú účinnou zbraňou. „Cieľom je narušiť útočníkove sústredenie – stačí aj krátky okamih nepozornosti,“ povedala.

 

„Hodiny sebaobrany s Avi mi dodali istotu,“ uviedla Vanessa McDaniel, jedna zo žien, ktoré kurz navštevujú. „Keď kráčam po ulici, mám pocit, že dokážem lepšie zvládnuť prípadného zlodeja alebo násilníka. Viem, o čom hovorím, lebo som už mala možnosť využiť niečo z jej lekcií aj v reálnom živote.“


Peter Godovic l Dec 31, 2015 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo