SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Sviatok bláznov vraj má židovský pôvod

Sviatok bláznov vraj má židovský pôvod

Mnohí z vás sa možno budete diviť ale je to tak. V 5 storočí občianskeho letopočtu panoval v Anglicku kráľ Konštantín Veľký. Počas jeho vlády sa v Londýne pravidelne organizovali zjazdy klaunov.

 

Aj o Konštantínovi sa tradovalo, že sa často prezliekal za klauna a po paláci chodil nalíčený a v ženských šatách. Stretnutie klaunov sa konalo vždy na prelome marca a apríla. Klaunovskej federácii Británie, v skratke KFB šéfoval Jonathan Maxwell - Levy. Uznávaný detský rozveselovač a častý hosť kráľa Konštantína.

 

V roku 487 sa Maxwell - Levy ocitol opäť v Buckinghamskom paláci. Keďže bol s kráľom kamarát, požiadal ho, že počas zjazdu by chcel byť na jeden deň vládcom Británie. Konštantín najprv nesúhlasil. "Si predsa Žid, krajina nie je pripravená na židovského vládcu", Maxwell - Levy mu na to odvetil: "Pane, som v prvom rade klaun, až potom Žid a ľudia klaunov milujú, neoľutuješ".

 

Obaja toho v tú noc zrejme veľa vypili, lebo nad ránom bolo jasné, že novým kráľom Anglicka sa stane aj so všetkým oficialitami Žid Jonathan Maxwell - Levy. Na dvore sa pripravila inaugurácia. Pozvali hostí. Údajne prišiel aj pápež, ktorý bol v tom čase náhodou v Londýne. Ten však nemohol novému kráľovi odovzdať žezlo, pretože nespĺňal podmienky. Povolali teda hlavného rabína Lowingera.

 

Dav nechápal, niektorí šľachtici a lordi sa vzbúrili, kričali antisemitské heslá, no kráľ bol neúprosný: "Ja kráľ Konštantín, kráľ Anglicka, odovzdávam moc a korunu, tu prítomnému Židovi Jonathanovi Maxwellovi - Levymu!" a potom obaja skríkli: "Sme najlepší klauni a toto je len veľký žart!". Všetci sa smiali, mnohým odľahlo. Levyho síce o pár dní sťali, ale záznam v kronikách zostal.

 

V dejinách sa veľa o tejto udalosti nepíše. No, od toho dňa sa na britských ostrovoch oslavuje deň klaunov - bláznov. Sviatok sa postupne presunul aj na pevninu a do celého sveta. Tento článok je spomienkou na Jonathana Levyho a jeho zmyslu pre humor.


by Michael Szatmary l Apr 1, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
3 Reponses to „Sviatok bláznov vraj má židovský pôvod“

Trubiroch says:

Apr 1, 2014 10:15 PM

Zjazd klaunov, tam asi veľa srandy nieje.

Robert says:

Apr 1, 2014 12:44 AM

to je to že klaun pretože je aj blázon sa nikdy nepoučí tak skončí s hlavou v koši, ale ukáže skor či neskor pravdu o nás samých

Robert says:

Apr 1, 2014 12:15 AM

áno, ľudia - deti - voliči milujú klaunov - smieškov :)

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or