SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Sto židovských osobností v roku 2012

Sto židovských osobností v roku 2012

Americký týždenník Algemeiner predstavil prvú výročnú „Židovskú 100“ – zoznam „osobností, ktoré pozitívne ovplyvnili život Židov“.

 

Stalo sa tak počas 40. Výročného gala večera na Manhattanskom Upper East Side. Na večer plný hviezd, ktorý uvádzala hlásateľka Fox News Heather Nauert, prijal pozvanie aj Elie Wiesel – predseda poradného výboru týždenníka, ktorý predniesol hlavný príhovor večera. Medzi zúčastnenými boli aj filmový producent Harvey Weinstein, Yuri Foreman, Ronald Lauder, Dr. Ruth Westheimer, Alan Dershowitz, William Kristol a mnoho ďalších významných politikov a židovských vodcov.

 

Slávnostný večer otvoril spevom americkej hymny známy spevák Tony Orlando, ktorý sa neskôr priznal, že hymnu pri žiadnej oficiálnej príležitosti ešte nespieval. „Odmietol som podobnú ponuku Tommyho Lasodra a tímu Dodgers, ale Algemeineru som nedokázal povedať nie,“ uviedol dlhoročný spevák tesne pred svojím vystúpením. Prítomným sa prihovorili aj stály predstaviteľ Izraela pri OSN Ron Prosor, Izzy Ezagui – jeden z ocenených a vojak, ktorý sa vrátil do aktívnej služby po tom, čo prišiel o ruku v boji, Harvey Weinstein, ktorý odovzdal Eliemu Wieselovi ocenenie „Bojovník za pravdu“ a mnoho ďalších.

 

„Celý večer bol plný energie,“ vyhlásil šéfredaktor týždenníka Dovid Efune. „Hľadisko bolo plné ľudí z rozličných oblastí politického a kultúrneho života, čo veľa napovedá o rozmanitosti našej neustále sa zväčšujúcej čitateľskej základni.“ „Bol som hlboko dojatý synergiou toľkých známych a silných rečníkov, ktorý sa zúčastnili na 40. výročnom gala večeri – Harvey Weinstein, Elie Wiesel a Algemeiner – odvážne hlasy odhodlané pomáhať ľuďom získať nový pohľad na svet,“ uviedol vydavateľ týždenníka Algemeiner, Simon Jacobson.

 

Medzi pozvanými hosťami boli rozličné osobnosti židovského života – politici, rabíni, ale aj umelci a športovci. Mnohí z hosti boli zároveň aj ocenenými v „Židovskej TOP 100“, napríklad: český veľvyslanec v Spojených štátoch Peter Gandalovič, ktorý zastupoval českého premiéra Petra Nečasa, Abraham Foxman, Arthur Schneier a výkonná riaditeľka Jewish World Service, Ruth Mesinger. Slávnostný prípitok predniesol izraelský generálny konzul Ido Aharoni.

 

Algemeiner začal vychádzať v roku 1972 vo forme letáku v jazyku jidiš. Jeho zakladateľom bol dlhoročný novinár Gershon Jacobson. Algemeiner ako týždenník v anglickom jazyku v tlačenej podobe, ale aj na internete. Celú stovku osobností si môžete prečítať TU!

 

(n)


by Peter Godovic l Apr 29, 2013 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or