SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Rozum, Učenosť a Humor: Druhá časť

Rozum, Učenosť a Humor: Druhá časť

„Celé dve tisícročia si Židia ostria svoj dôvtip a rozum múdrosťou Talmudu. A to je jeden z dôvodov, prečo hlavným charakteristickým znakom židovského humoru je práve učenosť,“ uvádza vo svojej knihe Pokladnica židovského humoru Nathan Ausubel. Židovský humor teda neprináša len smiech, ale najmä poučenie.

 

Prevrátená logika


Zamyslite sa, napríklad, nad touto milou anekdotou z Východnej Európy, ktorá je plná talmudickej učenosti:

Po mesiacoch pobehovania po úradoch sa jednému talmudistovi z Odesy podarilo získať potrebné povolenia, aby mohol odcestovať do Moskvy. Nastúpil do vlaku a našiel si prázdne miesto v kupé. Na ďalšej zastávke si k nemu prisadol mladý muž. Učenec sa na neho zahľadí a v duchu premýšľa:


„Tento mladík nevyzerá na sedliaka, ale ak nie je sedliak, asi býva v meste. Ak býva v meste, potom je určite Žid, lebo v tejto časti krajiny býva množstvo Židov práve v mestách. Na druhej strane, ak je Žid, kam cestuje? Som predsa jediný Žid v okrese, ktorý má povolenie cestovať do Moskvy.


Ale to nemusí byť predsa problém, pretože pri Moskve leží malé mestečko Samvet, kam Židia môžu cestovať aj bez zvláštneho povolenia. To je pravda, ale prečo by mal ísť práve do tohto mesta? Možno ide navštíviť niektorú zo židovských rodín, ktoré tam bývajú. Keď tak nad tým premýšľam, koľko židovských rodín žije v meste Samvet? Iba dve: Bernsteinovci a Steinbergovci. Bernsteinovci? Nie, k nim určite nejde na návštevu, je to hrozná rodina. Taký sympatický mladík ide určite navštíviť Steinbergovcov.


A prečo ide na návštevu práve k nim? Steinbergovci majú dve dcéry. Hádam, že by to mohol byť ich zať. Ak ním naozaj je, tak ktorú z dvoch dcér si vzal za ženu? Počul som, že Sára sa vydala za právnika až z Budapešti, a Ester zas obchodníka zo Žytomyra. Takže, tento mladý muž musí byť manžel Sáry a známi mi spomínali, že sa volá Alexander Cohen.


Ale, ak pochádza z Budapešti, kde sa to antisemitami len hemží, musel si zmeniť priezvisko. Aký je maďarský ekvivalent priezviska Cohen? Kovacs. Zároveň ale viem, že nie každý má v Maďarsku právo zmeniť si priezvisko. Ak sa mu to podarilo, musel mať na to vážny dôvod. Aký? No predsa spoločenské postavenie. Je jasné, že mladý Alexander Cohen musel získať doktorát na niektorej významnej univerzite.“


V tej chvíli sa náš talmudista obráti na mladíka a povie: „Ako sa máte, doktor Kovacs?“

„Mám sa dobre, ďakujem, pane,“ odpovie prekvapený spolucestujúci. „Ale, prosím vás, odkiaľ viete ako sa volám?“

„Nuž,“ odpovie učenec, „veď je to nad slnko jasné. Ja som vedel, že vy musíte byť doktor Kovacs.“

 Dôvtip učenosti

Židia nevynikali len v umení rozprávať humorné príbehy, ale tiež v schopnosti využívať svoju duchaplnosť pri odpovedaní na nepríjemné otázky. A tu je príklad takej duchaplnej odpovede, ktorá v sebe nesie aj štipku múdrosti:

Novinár sa pri jednom rozhovore so Isaacom Bashevisom Singerom zaujímal, prečo tento slávny spisovateľ neje mäso.


„Stali ste sa vegetariánom pre zdravotné problémy?“ spýtal sa.

„Áno,“ odpovedal Singer, „pre zdravotné problémy hydiny!“


Výsmech stereotypom

Židia si vymysleli viacero vtipov o fámach a výmysloch, ktoré o nich kolujú. Prečítajte si anekdotu odsudzujúcu nenávisť a vysmievajúcu sa z bezdôvodných predsudkov:

Istý židovský obchodník sa vracal domov nesúc pri sebe veľkú sumu peňazí pre svoju rodinu. Na ceste ho napadol lupič a obral ho o všetko. Žid začal tak hrozne nariekať, až sa to lupiča dotklo a spýtal sa ho, prečo plače. Žid mu povedal, že s krádežou peňazí sa nejako bude vedieť vyrovnať, ale ako sa ukáže pred rodinou, ktorá sa bude dožadovať peňazí a azda ani neuverí jeho rozprávaniu o krádeži?


„Ako ti teda môžem pomôcť?“ opýtal sa zlodej. Obchodník mu navrhol: „Možno by si mi mohol urobiť dieru do kabáta.“ Lupič prikývol, vytiahol pištoľ a prestrelil obchodníkovi kabát. „A ešte jednu sem na druhú stranu kabáta, nech vedia, že som sa statočne bránil,“ pokračoval obchodník a lupič s radosťou súhlasil. Židovský obchodník poprosil ešte o tretiu dieru, tentokrát do čapice, ale zlodej smutne zavrtel hlavou: „Prepáč, ale došli mi náboje.“


Hneď ako to Žid počul, prudko vstal, zmlátil lupiča do modra a vzal si späť svoje peniaze. Ako kráča domov, počuje za sebou nárek dobitého zlodeja: „Toto len dokazuje, že nikdy netreba veriť Židom.“

 Láska k učenosti

Záľuba v učení a snaha o získanie poznania bola jednou z najdôležitejších charakteristík židovského národa počas celej jeho histórie a nasledujúci chasidský príbeh je vynikajúcim dôkazom o pravdivosti tejto predstavy:

Rabín Yehuda Leib bol vynikajúci znalec Talmudu a často ho pozývali, aby prednášal na rôznych židovských školách po celej Litve. Po skončení prednášky mu riaditelia škôl vždy predstavili svojich najlepších žiakov, aby ich mohol preskúšať.


Všetkým bolo známe, že rabín má prekrásnu mladú dcéru súcu na vydaj a hľadá pre ňu vhodného ženícha. Rabín Yehuda sa možných budúcich zaťov opýtal rovnakú ťažkú otázku v nádeji, že jeden z mladíkov mu dá na ňu odpoveď. Doteraz sa to ale žiadnemu nepodarilo.


Jedného dňa, keď ukončil prednášku v meste Kovno, ho riaditeľ predstavil svojmu najlepšiemu študentovi. Tento vynikajúco odpovedal na každú otázku a rabínovi sa hneď zapáčil. Potom mu však položil tú obvyklú ťažkú otázku akú dával aj ostatným budúcim zaťom, ale mladík na ňu nevedel nájsť odpoveď. Rabín Yehuda Leib sa teda rozlúčil so svojim hostiteľom a kráčal k vozu, ktorý ho mal odviesť domov. Ako vystupoval na voz, dobehol za ním ten študent a celý udýchaný sa ho spýtal:


„Prosím vás, rabín,“ začal študent, „mohol by som vás poprosiť o správnu odpoveď na vašu otázku?“

Rabín sa usmial, urobil mu vedľa seba na voze miesto a povedal: „Mladý muž, to vy ste tá odpoveď. A teraz, poďte so mnou.“

 

Tento článok je prvým zo série štyroch, v ktorých si rozoberieme rôzne charakteristické vlastnosti židovského humoru. Z anglického originálu preložil Peter Godovič.


by rabín Leo M. Abrami l Sep 12, 2017 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
6 Reponses to „Rozum, Učenosť a Humor: Druhá časť “

Robert says:

Nov 18, 2017 12:10 AM

sloboda je plná peňaženka, tak to ľudí naučili

Robert says:

Nov 17, 2017 11:02 AM

prosim vás už sa vy "demokratíkovia" spamatajte, a dajte si ružové okuliare dole, toto je časť skutočného sveta ktorý ste tu po 17.11.89 zaviedli : https://www.youtube.com/watch?v=NUQ_DuyJI8U

Robert says:

Sep 17, 2017 10:42 PM

Akoby som počul Woody Allena k Mandelinke zemiakovej niečo povedať: "Keď sme dokázali nepriateľovi zem a ľudí fosforom a napalmom spaľovať, prečo by sme nedokázali pár chrobáčikov niekomu do záhrady hodiť. :)

relativita says:

Sep 16, 2017 9:52 PM

Mala poznamka k prvemu horeuvedenemu zartu. Ina pointa je napr. ta, ze ked sa mlady muz opyta, ze odkial to ten talmudista vie, ze ako sa on vola, odpoved zneje: 'ja som si vas vykalkuloval...'

Robert says:

Sep 15, 2017 1:49 PM

hm, ÚPN by mal vypísať mená všetkých občanov ktorí sa narodili pred 17.11.1989. :)

Robert says:

Sep 14, 2017 7:38 PM

ach jaj, prezident sa nemal takto vyjadriť k tomu, že sa to dostalo von, nemal útočiť, ale mal sa ospravedlniť za zamestnancov, veď o tom nemusel vedieť .. pri kávičke pripomenúť :) no tak sa podusí, nech okúsi :)

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or