SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Prečo romantické hrdinky nikdy nevymrú

Prečo romantické hrdinky nikdy nevymrú

Vo svojom živote a pri práci som mala možnosť spoznať nespočetne veľa silných, krásnych, talentovaných a múdrych žien.

 

Nesmierne si tieto hrdinky vážim, lebo aj napriek tomu, že nie som feministka som mužských hrdinov v porovnaní s nimi spoznala oveľa menej. Možno som bola iba v zlom čase na zlom mieste.

 

Slzy liečia

„Dievča neplač, slzy dievčat, sú vždy krásne zbytočné,“ spieva Mirka Brezovská. „Nahraď slzy smiechom,“ odporúča ďalej vo svojej známej skladbe. Ja by som to trošku otočila inak. Po plači vždy príde smiech. Aj keď máme najhoršie obdobie svojho života, nikdy netrvá večne. Vždy po daždi zasvieti slnko. Vždy je totiž na nás koľko bude trvať rehabilitácia zo životných otrasov. Niektoré veci s nami skrátka zamávajú, aj keď si logicky hovoríme, že sa iba zbytočne trápime. Niekedy proste v živote pocítime zemetrasenie, z ktorého sa musíme istý čas spamätávať.

 

Moje životné obdobie by sa dalo nazvať podľa výstižného veršu z jednej piesne I.M.T. Smile. Tásler vo svojej skladbe spieva: „Človeka po potope neohúri dúha.“ Od niektorých vecí som sa musela oslobodiť a veľa nocí som preplakala. Prišla som o muža, ktorého som strašne milovala. Kvôli nemu som prišla o zdravý spánok. Prišla som o prácu, ktorá ma živila, hoci som ju už nemala rada. Keď som behom pol roka prišla o dve dôležité veci, zrazu som zistila, že som sa oslobodila. Ani práca, ani ten muž, mi totiž nerobili dobre.

 

Jedného dňa mi dvaja múdri chlapci povedali: „Zabudni na minulosť, užívaj si to, čo je teraz a nemysli na budúcnosť. A hlavne nerieš,“ títo chlapci mi na jednom evente takmer zahojili jazvy. Jedného dňa som začala normálne spať. Iba som si povedala, že po potope príde oveľa lepší muž, aj zaujímavejšia práca. Ideálny liek na koniec pobytu na dne? Rodina, priatelia, práca, šport a spánok.

 

Pár slov o ženskej spolupatričnosti

Píšem o hrdinkách...Vážim si ľudí, mám ich rada a na prácu v médiách som zrejme priveľmi srdečná. Jedna známa mi raz povedala: „Petra, nemôžeš byť milá ku každému!“ Mala pravdu, len občas na to zabúdam. S obľubou zvyknem hovorievať, že mám radšej mužov. Radšej pracujem s mužmi, lebo neriešia. Radšej sa bavím s mužmi. ( Lebo sú hraví ako deti a nezazerajú). ALE! Mám rada všetky ženy, ktoré sú milé, inteligentné, citlivé a ľudské. Vážim si ženy, ktoré mali ťažký život a nikdy sa nevzdali. Ostali aj napriek tomu priateľské, empatické, dokážu si zo seba vystreliť a dokážu počúvať ostatných.

 

Svet týchto žien sa nekrúti len okolo ich krásy, problémov a mužov, sú tu pre svojich priateľov. Mám rada ženy bez komplexov, predsudkov a závistlivých pohľadov. Také sú moje kamarátky, mám na mysli tie, ktoré mi zdvihnú telefón, alebo ktoré zdvihnú mňa ak som opitá. Nikdy som nemala problém s krásnymi ženami, nikdy som im nezávidela. Viem, čo mám a keď má aj iný, tak mu prajem. Celý život majú so mnou problém iné ženy...Sú nešťastné, zakomplexované a neprajné. Nemala by som s nimi problém, lebo nemám problém s nikým, kto sa správa slušne.

 

Ak by svoju nenávisť premenili na lásku a urobili niečo so svojím nešťastím a zapracovali na sebe, boli by šťastnejšie. Ja však nepoužívam ich zbrane. Ak ma niekto nenávidí, je to jeho zlá energia. Neprestanem sa kvôli nemu usmievať. Chcem povedať len jednu vec. Ženy sú oveľa fyzicky zraniteľnejšie ako muži. Podľa môjho názoru by mali držať spolu, byť spolupatričné. Však málokedy bývajú znásilnení, či zbití muži ženami. To iba toľko o ženskej spolupatričnosti, ktorá neexistuje.

 

 

Začať znova

Poznáte to. Každý z nás sa raz za čas ocitne na úplnom dne. Chce to silu začať úplne odznova. Sme strojcom svojho šťastia. Moje posledné pozorovania sú hrozné. Stále čakám, že stretnem silných mužov, ktorí viac konajú ako rozprávajú. Stále však stretávam len silné ženy, ktoré sa usmievajú. Lenže v očiach majú čosi zraniteľné. Nie je sila, či tvrdosť tváriť sa nahnevane. Tma je občas bohapustá prázdnota. Mám jedného kamaráta. Volá sa napríklad Janko. Nikdy nič na mňa neskúšal, hoci viem, že sa mu páčim. Otvára mi dvere, donesie mi večeru, ak mu zavolám, že som hladná.

 

Keď sme mali ísť na výlet a bola som po opici, doniesol mi aspirín. Pomáha ľuďom a nepotrebuje o tom hovoriť. Je milý, veselý a môžem sa na neho spoľahnúť. Je pre mňa cennejší ako tá najžiarivejšia hviezda, lebo on nepotrebuje žiariť. Viem o čom hovorím. „Mala som všetko. Skvelú rodinu, prácu, milujúceho partnera, krásu, priateľov. Jedného dňa som chcela byť najlepšia a moja túžba po dokonalosti dosiahla iba to, že som o všetko prišla. Padla som na úplné dno. Viete, čo to je, keď sa jedného dňa zobudíte a učíte sa všetko od začiatku? Učíte sa chodiť na prechádzky, tráviť čas s rodinou, lebo ste na to zabudli. Znovu sa musíte naučiť pripravovať na skúšky, normálne jesť, hýbať sa a pracovať? Je ľahké celý nadávať na spackaný život a na ostatných, oveľa ťažšie je dostať sa z temnoty. Iba takto zistíte, čo je pokora, láska a priateľstvo. Najprv musíte všetko stratiť,“ spomína na svoj príbeh umelkyňa Jana.

 

Cena za úsmev

Vlastne som si myslela, že svojím úsmevom ľudí poteším, dnes zisťujem, že ich tým veľmi nahnevám. Kolegovia, známi, aj muži sa ma často pýtajú, ako to robím, že mám takmer stále dobrú náladu. Poviem im len to, že má máločo ma dokáže vytočiť. Nemusím predsa každému vysvetľovať, že som v živote veľa trpela, plakala, milovala, ale hlavne nenávidela samu seba. Jedného dňa som odpustila samej sebe a potom som to dokázala aj voči ostatným. Niekedy to síce trvá dlhšie. Nie, neprestanem sa nikdy usmievať, lebo vtedy by som prehrala. A ja hrdinov a hrdinky milujem a nesmierne si ich vážim. Lebo sú medzi nami, len si ich občas nevšímame, alebo ich odsudzujeme.


by Petra Hublová l Jun 29, 2012 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
1 Reponses to „Prečo romantické hrdinky nikdy nevymrú“

Robert says:

Jul 25, 2012 9:50 PM

Milá Petra, jedna komixova hrdinka mi ucarovala: SuperGirl, nakoniec ma pri uvazovani napadlo, ze je to vlastne Hviezdne dievča. No a po takej tuzi kazdy muz.:))

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or