SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Pozor: žuvačky spôsobujú migrény

Pozor: žuvačky spôsobujú migrény

Izraelskí vedci zistili, že zdravotný stav detí a tínedžerov, ktorí trpia silnými bolesťami hlavy, sa výrazne zlepšil, ak prestali pravidelne žuvať žuvačky.

 

Ak vaše dieťa trpí bolesťami hlavy, nedávajte mu žuvačky. Nový izraelský výskum naznačuje, že žutie žuvačiek prispieva k vysokému percentu výskytu bolestí hlavy medzi tínedžermi. Výskumníci zistili, že ak deti zo skúmanej vzorky prestali žuť žuvačky, vymizli aj bolesti hlavy. Výsledky výskumu uverejnili v najnovšom čísle časopisu Pediatric Neurology.

 

Chronické bolesti hlavy, vrátane migrény, sa vyskytujú medzi deťmi a tínedžermi úplne bežne: Takmer 2,5% detí do veku 12 rokov si pravidelne sťažuje, že ich bolí hlava. A toto percento sa s rastúcim vekom zvyšuje až na 40%. Až tri štvrtiny detí vo veku 15 rokov bude aj neskôr počas života trpieť silnými a nepríjemnými bolesťami hlavy. Príčina výskytu týchto bolestí sa pripisuje množstvu faktorov, napríklad stresu, únave, nedostatku spánku, teplu, počítačovým hrám, fajčeniu, vynechávaniu jedál počas dňa a menštruácii.

 

Rok trvajúci výskum vykonali pracovníci Centra pre medicínu v Kfar Saba Dr. Nathan Watemberg, Dr. Manar Matar a Dr. Miki Har-Gil v spolupráci s Dr. Muhammadom Mahajnahom z Centra pre medicínu Hillel Yaffe. Zameral sa na možné väzby medzi žuvaním žuvačiek u tínedžerov a bolesťou hlavy. Výskum vykonali na vzorke 183 detí do 19 rokov. Pacientov rozdelili do štyroch skupín: Prvú nechali žuť žuvačky hodinu každý deň, druhú tri hodiny, tretiu až šesť hodín a pacienti v štvrtej skupine mohli žuvať žuvačky viac než šesť hodín. Potom im žuvačky zakázali a o mesiac neskôr pacientov podrobili dôkladnému vyšetreniu.

 

 

Všetci pacienti z prvej skupiny, ktorí žuli žuvačky len hodinu denne hlásili zlepšenie svojho stavu a zníženie výskytu bolesti hlavy. V druhej skupine sa rovnaký výsledok prejavil u 91% pacientov, v prípade tretej skupiny to bolo 75% pacientov a v poslednej skupine došlo k zlepšeniu u 80% detí. Priama súvislosť medzi žuvaním žuvačiek a bolesťami hlavy je pre odborníkov ešte stále záhadou, ale dve predchádzajúce štúdie už naznačili isté vysvetlenia. Prvá z týchto štúdii preukázala, že dlhodobé žuvanie žuvačiek neúmerne zaťažuje čeľustný kĺb a druhý výskum považuje za príčinu problémov umelé sladidlo aspartám, ktorý je bežne obsiahnutý v žuvačkách.

 

„Nadmerné žuvanie má pravdepodobne za následok výskyt chronických bolestí hlavy a malo by sa mu v lekárskej literatúre venovať viac pozornosti,“ uvádza sa v štúdii. „Pacienti aj lekári by mali mať informácie, že žuvačky môžu mať negatívny dopad na kvalitu života detí a mládeže v podobe častých bolestí hlavy.“


by Peter Godovic l Jan 13, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
3 Reponses to „Pozor: žuvačky spôsobujú migrény“

Robert says:

Jan 13, 2014 9:28 PM

niekto može namietať, že čo bolo akože to dobré v nacizme, nuž napr. raketová technika nevídaná na tú dobu, napriek tomu že zabíjala civilistov v Londýne, stala sa základom pre americký vesmírny program ....

..... v jednej ruke dýka za chrbtom, a druhou sa obímame

Robert says:

Jan 13, 2014 8:50 PM

Počas SNP američania zhadzovali partizánom aj žuvačky. Práve oni odburávali stres, rovnako ako aj alkohol.
Nič nieje iba zlé, aj v zle je kus alebo kúsok dobra a zase opačne.

Trubiroch says:

Jan 13, 2014 12:36 AM

Možno to vysvetľuje aj to prečo sú hokejisti takí agresívni. Oni sa nechú byť len ich bolí hlava.

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or