SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

O lásku sa neprosí: Víťazí ten, kto miluje

O lásku sa neprosí: Víťazí ten, kto miluje

Keď ide o lásku, idú bokom zdravý rozum, vzdelanie aj inteligencia. Poznám veľa milých a inteligentných žien, ktoré dokázali pre lásku neskutočne trpieť.

 

Dnes už viem jednu vec isto. O lásku sa za žiadnych okolností neprosí. Ležala som na dlážke a plakala som. Pýtala som sa samej seba, kde som urobila chybu. Mala som pocit, že som zlyhala...Mala som rôzne pocity. Cítila som sa málo atraktívna, hlúpa a nedostatočná. Nevedela som pochopiť, prečo odišiel...Až časom som pochopila, že to bola jeho voľba. Každý má právo odísť a niektorí ľudia ti nevedia dať ani dostatočné vysvetlenie. Dnes už viem, že vzťah môže skončiť, aj keď sa máte radi. A vzťah môže skončiť aj keď je láska už preč...

 

Vzťah je obojstranná voľba

Keď dvaja ľudia vstupujú do vzťahu, je to ich vlastné rozhodnutie. Nič sa nedá robiť nasilu, musí to byť obojstranné. Pochopiteľne, každý z nás má vlastné očakávania. Čakáme, že náš partner bude romantický, citlivý a bude dávať, to čo dávame my. Len, že takto to nefunguje. Každý z nás prežíva rôzne situácie inak a každý reaguje úplne rozdielne.

 

To, že sme v nejakom vzťahu nešťastní, nie je o tom druhom. Sú to len naše očakávania a ideály. Vzťah je voľba. Ideálne je, ak sa majú ľudia rovnako radi, majú podobné koníčky, vzdelanie a názor na život. Ak sa dokážu otvorene porozprávať, čo im na druhom prekáža a na čom by mohli spoločne pracovať. Keď sú obaja partneri múdri, tak sa chcú páčiť predovšetkým sami sebe a chcú byť so sebou spokojní.

 

Všetci robíme chyby, ale láska a partnerský vzťah je ťažšia práca ako čokoľvek iné, čo nás živí. Po prvýkrát v živote mám po svojom boku človeka, ktorý je ochotný priznať si chybu a pracovať na sebe. To isté sa snažím robiť aj ja. Nie je to iba o tom, že sa chcem páčiť jemu. Mením sa, aby som si mohla povedať: „Dievča, páčiš sa mi a som s tebou spokojná.“ Možno som na seba priveľmi tvrdá, ale chcem byť šťastná sama so sebou...Chcem byť na seba pyšná a v krízových situáciách reagovať, čo najlepšie. Viete, podľa môjho názoru sa ľudia menia, len keď sami naozaj chcú...Hlupák si totiž chyby a omyly nikdy nepripustí.

 

 

Otvorená hra

Minulosť nás formuje, možno viac ako by sme chceli. Zažila som vzťah, v ktorom som robila samé ústupky. Prestala som sa venovať svojim koníčkom, priateľky som navštevovala minimálne. Starala som sa len o partnera a jeho syna z predchádzajúceho vzťahu. Túžila som po láske a po rodine. Tak veľmi som chcela byť dokonalou partnerkou, milenkou a gazdinou, že som sa vzdala samej seba. Predtým som veľa cestovala, bola v kontakte s ľuďmi, športovala a zrazu som bola v jednom vákuu, v ktorom som nebola šťastná. Pochopiteľne mi tento vzťah nevyšiel...Až časom som sa dozvedela, že môj vtedajší partner so mnou rodinu neplánoval...Nezdalo sa mi to fér!

 

Mala som pocit, že mi ukradol tri roky života. Nebola to však, len jeho chyba. Ja som kvôli tejto láske, totiž stratila samu seba. Predtým som bola veselé dievča, ktoré milovalo život. V tomto vzťahu som sa stala troskou, ktorá svoj život prispôsobila mužovi, ktorý si to nevážil...Neľutujem, aj to bola dobrá skúsenosť do života. Len si myslím, že ľudia by mali byť k sebe fér a povedať si veci na rovinu. Nebrať čas druhému, ktorý môže byť šťastný s niekým iným. Moja kamarátka Laura je milá, dobrá a srdečná žena.

 

Mala vzťah s Rolandom. Snažila sa, čakala na jeho správu, svoj život prispôsobila jemu. Dokonca sa kvôli nemu presťahovala do Bratislavy. Tento chlapec ju však mal na háku. Nevážil si lásku dievčaťa, ktoré by pre neho aj dýchalo. Jedného dňa Laura stretla náhodne iného muža. Daniel jej zrazu dal, všetko po čom túžila...Zrazu išlo všetko hladko. Keď sa Roland dozvedel, že Laura je už s niekým iným, pochopil, o čo prišiel...Bolo však už priveľmi neskoro. Niekedy totiž zistíme, že to najlepšie, čo sme mali, je už dávno preč. Lebo, človek, ktorý nás miloval, tiež chcel byť milovaným. A v konečnom dôsledku ten milujúci to má vždy lepšie, lebo sa mu to všetko v dobrom vráti.

 

 

Žiť svoj sen

Môžete niekoho veľmi milovať a dať mu srdce na dlani. To, ako s tým dotyčný naloží je tiež jeho voľbou. Podľa môjho názoru láska buď je, alebo nie je. Nič medzitým...Niekedy musíme partnera stratiť, aby sme pochopili, čo pre nás znamenal. No niekedy je už neskoro. Ľudia by sa nemali za žiadnych okolností prestať rozprávať o svojich citoch. Mali by si každý deň hovoriť, čo pre seba znamenajú, lebo potom je už neskoro.

 

Svojmu partnerovi často hovorím vetu: „Ak ma zajtra ráno zrazí auto, chcem zomrieť tak, aby som neodišla nemilovaná.“ Niekedy ľudia odídu aj preto, lebo sa vo vzťahu napriek všetkej láske trápia a majú pocit, že nie sú dosť dobrí. Človek a je jedno, čo je to muž, alebo žena. Každý z nás by si mal plniť svoje sny, bez ohľadu, či má partnera, alebo nie. Podľa mňa treba na sebe pracovať a robiť veci, ktoré nás robia šťastnými. Ten, kto bude chcieť kráčať s nami, pozná našu hodnotu a vie, čo je v nás. O lásku sa skrátka neprosí. Buď tam je, alebo tam nikdy nebola.


by Petra Hublová l Sep 16, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
79 Reponses to „O lásku sa neprosí: Víťazí ten, kto miluje“

mairiam says:

Mar 9, 2017 1:21 AM

Veľmi dobrý a podnetný príspevok.
"Tak veľmi som chcela byť dokonalou partnerkou, milenkou a gazdinou, že som sa vzdala samej seba."
Práve o to ide, ty si chybu neurobila. Vo vzťahu, i keď je to vždy riziko, neslobodno špekulovať, ako zo vzťahu čo najviac vyťažiť, ale do vzťahu čo najviac dať, a to musí byť obojstranné.
V tom j to ťažisko a zdravý základ vzťahu. Inak je to o ničom.

Robert says:

Nov 3, 2016 12:06 PM

Jeden deň v roku keď je prepadlisko otvorené, nezvieraj ženu vernosťou, láskou, ale nechaj ju zovrieť hadom podsvetia. Nechaj ženu v túto magickú noc byť kurvou, nech sa podsvetie raduje.
https://www.youtube.com/watch?v=z1mpS7uaecg .... gewitter, všimni si ako pózujú tie ženy v klipe, stačí od 1.minúty klipu. ... a o tom je celá tá pesnička.:) .. o čom je Halloween teda? :)

Robert says:

Oct 11, 2016 5:09 PM

gewitter asi myslíš toho hada s tým svetlom života, áno súhlasím,ten had je zlo, jeho forma je zlá, jediné dobro je to svetlo, .... teda mne forma zla so svetlom dobra, priniesli peniaze, a susedovi výhru v lotérií. Zlo je s dobrom spojené v tomto prípade. Inak to nejde, k peniazom k majetku musíš aj zlo pripočítať. Toto prevzali hebreji od egypťanov, staroperžanov. Archu zmluvy vždy sprevádzal had, ... to svetlo z nej prechádzalo na neho lebo može, posvacovalo ho a zabezpečoval majetok, krásu atd... čaro. ... Pekne Spielberg ukázal ako k arche sa hady schádzali, to je fakt. priťahuje ich. ,,, písal som nieje to len dobro, ale aj zlo, forma je zlá ale svetlo dobré. ... to mesiášske to je iné. To je dobro pre všetkých.
Keď to svetlo svieti na hadovi ide vždy o majetok, keď na koňovi, tak je to akože ten jednorožec - to svetlo života na ňom je ten domnelí roh. To žiari a vyvoláva akože - je to roh. .... jednorožec kedysi žil s tým svetlom n hercýnskom lese. Ten je cool. Može to mať ryba - poznáme rozprávky o zlatéj leskej rybke, áno. ... je to veľká vzácnosť. ... ale najvzácnejšie je to vtedy keď to svieti človeku, nie zvieraťu.

Robert says:

Oct 11, 2016 4:06 PM

gewitter, asi si myslel kabalu, že som spomenul, áno forma je zlá, že takto o tom svetel pojedná, .. ale to svetlo nie, to je jediné dobro v kozme. Tá forma k tomu nesedí, že má židovský akcent. lebo hne´d vyvoláva podozrenie: aha zase židia niečo mysitfikujú. ... ale to sa vraj dá spraviť tak, že nikto nepovie že niekto mystifikuje a to niekto dokáže práve ten mesiáš ... jemu nikto nepovie: ty žid alebo američna klameš, robíš iba pre ten váš multikulti, alebo ty nácko slovák a vraj si mesiáš. ... nie, ten pravý nás všetkých oslobodí od tých foriem ktoré som ti spomínal, ktoré nás obmedzujú, ktoré máme teraz. ... ale to dokáže naozaj len on, a zatial sa nenarodil. ... u teba je to ježiš u mňa nie. .. stačí mi kuknúť na svet.

Robert says:

Oct 11, 2016 4:00 PM

gewitter, neprivlastňuj si to svetlo života, .. ideš cez svoju formu, teda proti nejakej forme a to je zle, nech je to akákoľvek forma. ... to svetlo života ťa oslobodí od tvojej formy, židovskej aj neviem akej formy ešte, každej formy ktorú máme - liberál, konzervatívec, národniar, áno aj židovskej, indiánskej, japonskej atd... , proste na tom druhom budeš vidieť iba dobro .. ale to možeš vidieť iba vtedy ak ťa to svetlo oslobodí, teda stane sa reálne, reálne v zmysle skutočného svetla, nie nejaká akože filozovia, knihy atd lebo to písal iba človek v nejakej forme .. reálne svetlo ako v tom filme s tou myšou, keď tomu černochovi zasvietilo v rukách.
gewitter, ježiš to svetlo využíval, na liečenie. Ak chceš mohol aj vsťať zmŕtvych ako tá myš a odišiel inam. Sú aj iné svety ako tento. ... pretože to svetlo tu nieje ale formy, tak je tu zle, vojny, bieda, atd... kradnutie z oboch stráne, a klamanie, ohováranie, pretvárka, ... politka, ... zlá karma.

Ervin Rybár says:

Oct 11, 2016 11:32 AM

Pred 125 rokmi dňa 12.10.1891, na najväčší židovský sviatok Yom Kippur, sa narodila Edita Steinová, ktorá napísala:

„Vždy mi bola vzdialená myšlienka, že Božie milosrdenstvo je viazané na hranice cirkvi. Boh je pravda. A kto hľadá pravdu, hľadá Boha, či je mu to jasné alebo nie.“

Dnes po západe slnka, sa začína Yom Kippur roku 5777.

gewitter says:

Oct 11, 2016 9:27 AM

Zaujímavé, že o to dobré, čo vzišlo zo židov nikto nestojí, ani oni sami, ale zlé sa šíri ako mor a ty Robo to ešte nazývaš "svetlom." Zase sa len do bodky potvrdzujú slová pravého Svetla, ktoré prišlo od Boha - Mesiáša, Pána Ježiša Krista:
"Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nikto, kto verí v neho, nezahynul, ale mal večný život. Lebo Boh neposlal Syna na svet, aby svet odsúdil, ale aby ho spasil. Kto verí v Neho, nie je odsúdený. Kto neverí, už je odsúdený, pretože neuveril v meno jednorodeného Božieho Syna. Súd je v tom, že SVETLO prišlo na svet, ale ľudia viac milujú tmu ako svetlo, lebo ich skutky sú zlé. Veď každý, kto robí zle, nenávidí svetlo a nejde na svetlo, aby jeho skutky nevyšli najavo." J. 3:16-20

Robert says:

Oct 10, 2016 11:28 PM

no, ten nadpis k článku veď OK, našiel som na youtube klip: https://www.youtube.com/watch?v=vFAf_29KYTs - dalo by sa to preložiť aj takto: Ten chlap sa má, keď takúto jebáva.

relativita says:

Oct 10, 2016 9:49 PM

Robert, ja sa necham poucit, ved sa clovek musi po cely zivot ucit. Ovsem, Jezis, to zidom nic nehovori, nema so zidovstvom nic spolocneho, hlavne s tym, co z neho spravili. Preto ho aj nijako netreba 'brat'. Ovsem, co sa v jeho mene dialo, cez to sa neda len tak smahom ruky prejst. 'Druhu stranu' pocuvat, preco nie, ked ma ta druha strana necha na pokoji, ked mi nehrozi, ked mi nenadava. V zajomnej tolerancii sa da vzdy diskutovat a kazda strana si moze v rovnopravnosti priniest svoje argumenty.

Robert says:

Oct 10, 2016 7:25 PM

gewitter, iste, neberiem ti tvoj pohľad na kabalu, len som napísal, že učí o svetlách v roznych sférach bytia. že to najvyššie je to TOP - mesiášske :) keter - koruna, ako koruna svetla, žiara na hlave atd.. :)

Page 1 of 8 1 2 3 4 5 » ... last »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or