SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Nikdy nechoďte do postele nahnevaní

Nikdy nechoďte do postele nahnevaní

Dobre mienené priateľské rady do manželstva často obsahujú jedno z týchto piatich tvrdení. Treba ich však brať s veľkou rezervou.

 

1. Manželstvo je náročné

Toto je tá posledná vec, ktorú čerství novomanželia v čase svojej rannej manželskej blaženosti chcú počuť. Aj keď je pravda, že manželstvo si vyžaduje veľa úsilia a zmenu starých vzorov správania sa, ktoré sme si priniesli z nezávislého života, existovať vo vzťahu nemusí byť zákonite bremenom. Namiesto vnímania svojho partnera ako rušivého elementu je lepšie z neho urobiť svojho najlepšieho priateľa. Aj keď sa na spoločnej ceste môžu vyskytnúť vrcholy i pády, spolužitie v manželstve by malo prinášať maximálne uspokojenie a pocit naplnenosti. Rovnako ako každý živý organizmus, aj manželstvo musí byť dobre živené, aby rástlo a prekvitalo. Je preto dôležité naučiť sa, ako kultivovať svoj ​​vzťah a využiť celý jeho potenciál.

 

2. Dobré manželstvo prichádza prirodzene

Pokiaľ vedome nevyviniete úsilie, veľmi pravdepodobne sa zopakuje to, čoho ste boli svedkom vo vlastnej rodine. Keďže manželstvo vašich rodičov dalo základ vášmu chápaniu toho, aký má byť vzťah, podvedome budete opakovať mnohé z chýb, ktorých sa oni sami dopustili. Dokonca aj tí, ktorí sa zaprisahávajú, že nikdy nebudú ako ich rodičia, sa môžu dostať do opačného extrému, ktorý však tiež nemusí priniesť pozitívny výsledok.

 

Ak ste vyrastali v rodine, kde sa láska nedávala najavo, a rozhodnete sa vynahradiť si to vo vlastnom manželstve, váš partner sa môže cítiť prejavmi náklonnosti doslova zadusený. Zamyslite sa nad vlastnými modelmi správania sa a nad tým, čo ste sa naučili doma. Zamyslite sa, ako ste zvykli reagovať vo vzťahu k vašim rodičom a snažte sa si čo najviac uvedomovať, že sa iba nechávate vyprovokovať svojím partnerom. V opačnom prípade sa história zopakuje, či sa vám to bude páčiť, alebo nie.

 

3. Nikdy nechoď do postele nahnevaný

Zostávať hore niekoľko hodín, keď ste obaja vyčerpaní, len aby sa vyriešil konflikt, často vedie iba k jeho ďalšej eskalácii. Niekedy práve všetko, čo v takej chvíli potrebujete, je dobre sa vyspať. Keď sa ráno prebudíte svieži, budete mať často na predmet hádky jasnejší pohľad a budete schopní zaoberať sa ním racionálnejšie. Aj keď je to nepríjemné a hnev vám dokonca môže robiť problém zaspať, je to cenný prostriedok ako sa naučiť odložiť svoje emócie dočasne na bok, aby ste ich neskôr mohli riešiť s istotou a efektívne. Pretože zaoberať sa nimi impulzívne nikdy neprináša žiaduce výsledky.

 

4. Vždy povedz áno svojej žene

Zatiaľ čo v teórii to takto môže fungovať, prakticky takýto prístup zväčša vedie k nahromadeniu negatívnej energie. Manželstvo je o dvoch rozdielnych ľuďoch, ktorí sa majú spojiť v jedno. Je to splynutie, nie ovládnutie. To znamená, že obe strany sa môžu bez obáv vyjadriť a súčasne rešpektovať svoje vzájomne odlišné pohľady na vec. Manželstvo, v ktorom jedna strana je vždy víťazom, môže často ubíjať druhého partnera a zabrániť tak existencii zdravého vzťahu. Kým podvolenie sa môže dočasne zmenšiť konflikt, v dlhodobom horizonte zanechá oboch manželov nenaplnených a nešťastných. Áno, je oveľa jednoduchšie žiť s niekým, kto je iba nadstavbou nás samých, ale, úprimne, nie je to nuda?

 

5. Kvalita, nie kvantita

Sú takí, ktorí sú pyšní na svoje oddelené životy tvrdiac, že ich kompenzujú kvalitne prežitým spoločným časom počas víkendov alebo dovoleniek. Nemyslite si však, že pracovať dlhé nadčasy alebo sa oddávať voľno časovým aktivitám a málokedy vidieť svojho partnera spôsobí, že vás bude mať radšej. V skutočnosti to často vedie páry k tomu, že žijú svoje vlastné životy, ktoré ich naučia fungovať iba ak v rovine spolubývajúcich.

 

Nedávno som sa zúčastnil oslavy 53. výročia svadby tety a uja mojej ženy. Na otázku o tajomstve úspechu ich vzťahu teta odpovedala, že vždy všetko robili spolu. Boli úprimne najlepšími priateľmi a užívali si vzájomnú prítomnosť. A aj keď nemusíte byť k sebe bezhranične pripútaní, a kvantita by nemala byť náhradou za kvalitu, pravidelná zmysluplná prepojenosť je podstatnou súčasťou starostlivosti o vaše manželstvo.

 


rabín Shlomo Slatkin l Jún 22, 2012 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
1 reakcia pre „Nikdy nechoďte do postele nahnevaní“

Ján Kasanický napísal(a):

Júl 17, 2012 20:46

Áno, je oveľa jednoduchšie žiť s niekým, kto je iba nadstavbou nás samých, ale, úprimne, nie je to nuda?

Odpoveď: Nie vždy dokážeme pochopiť samých seba, nie to, aby sme pochopili toho druhého... Ak dokážeme pochopiť svojho partnera/ku v manželskom živote, zistíme, že to nuda nie je, skôr veľa záhad a otáznikov.

Stranka 1 z 1
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo