SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Ktorú celebritu by ste pozvali na Pesach?

Ktorú celebritu by ste pozvali na Pesach?

Určite poznáte také tie obľúbené ankety typu „S ktorou historickou osobnosťou by ste radi išli na večeru?“ Celkom milo sa teraz túto myšlienku podarilo posunúť jednému zoznamovaciemu portálu.

 

Jewcier.com je jedna z najobľúbenejších židovských internetových zoznamiek a len nedávno spustila medzi svojimi návštevníkmi špeciálnu anketu. Cieľom bolo zistiť, ktorú židovskú celebritu by si singlovia z jewcier.com najradšej pozvali domov na pesachovú večeru. No a keď bol výsledok jasný, dosadili  vtipkári z jewcier.com najčastejšie „pozývané“ celebrity  do pohľadnice, ktorú teraz môžete vidieť aj vy. Schválne, koľko osobností z koláže dokážete identifikovať bez toho, aby ste si museli prečítať mená pod obrázkom?

 

Ponechávanie prázdneho miesta pri stole je zaužívanou tradíciou v mnohých rodinách a v posledných rokoch jedno miesto v židovských domácnostiach na celom svete symbolicky  ponechávali pre zajatého Gilada Šalita.  Tohtoročný Pesach konečne mohol stráviť obklopený láskou vo svojej rodine. No a keď už hovoríme o pozývaní známych ľudí na pesachový seder, potešme  v tejto súvislosti aj srdcia kinofilov a milovníkov „Nehanebných bastardov“. Táto filmová lahôdka  by totiž zrejme nikdy nevznikla, nebyť jednej pesachovej večere!

 

Aj Tarantino slávil Pesach

Bolo to takto: autor a režisér Tarantino nosil nápad na film o Bastardoch v hlave celé roky, lenže neodhodlal sa filmovať,  kým nemal pocit že rozumie  židovskej mentalite. A tak svojho kamaráta, režiséra Eliho Rotha, neustále zasypával otázkami typu „Urobil by Žid počas vojny to a to?“. Keď sa raz takto Rotha opýtal „Dal by Žid odpustku, ak by to znamenalo ukončiť vojnu?“, Roth mu odpovedal: „Dávanie odpustiek je katolícky koncept.

 

To my nerobíme. Svinstvo spred 2000 rokov nás štve dnes oveľa viac, než nás štvalo vtedy! My nezabúdame. Ak by som dnes mal možnosť zabiť každého nacistu, neriešim a urobím to. Vieš čo? Ak chceš vedieť ako uvažujeme, príď na pesachový seder k nám domov a pochopíš.“ A tak jedného dňa prišiel veľký režisér do rodiny Rothovcov a absolvoval s ňou seder so všetkým, čo k tomu patrí. Počúval príbeh Exodu, počúval o analógii k holokaustu, pýtal sa a začínal chápať. A práve vďaka tomuto večeru je nezabudnuteľný film „Nehanební bastardi“ psychologicky aj emočne presný (aj keď faktograficky je úplne postavený na hlavu). Zaujímavé, čo poviete?


Lucia Kollárová l Apr 11, 2012 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
13 reakcií pre „Ktorú celebritu by ste pozvali na Pesach?“

Igor Dietrich napísal(a):

Apr 30, 2012 22:39

Kto chce hrať na husliach - musí sa dlho učiť hrať. Bez štekania, brechania a vrčania.

gewitter napísal(a):

Apr 30, 2012 19:20

Sa mi tisne slza do očí a chce sa mi hrať na husličkách... toľké humanistické tirády musia jedného rozcítiť. Vďaka dietrich, si môj vzor.

Igor Dietrich napísal(a):

Apr 30, 2012 17:16

Gewitter, pôvodne som nechcel do dialógu medzi pani Luciou a Steel zasahovať - je to ich súkromná vec a vďaka Bohu (nie vďaka pánu Pánbožkovi - ako si Ty o našom vzťahu k Bohu primitívne vyjadruješ), naši spolučitatelia - v prípade Lucie aj autora urobili v tolerancii vzájomný krok. Tomu sa možno len tešiť.O tom tieto noviny sú - len v tvojom prípade nie. Pani Lucia, ako napísala, nechcela sa nikoho dotknúť, zošmieňovať a ani nikoho urážať . Steel to vzal prijal krokom k tolerancii - ktorý verím že vykrištalizoval vzájomné vzťahy. ..Steelova odpoved nebola o vtieraní. Ty si ale vtieraním - vedome, úmyselne a cieľavedome pourážal Steela a svedomie mi nedá tu nezareagovať,- takže na adresu Steela píšem, že Subhášita Ratnanidhi Náma Šástra by o Steelovi napísal asi toto* Když vznešený muž se hněva,odpustí, odprosíš- li*Na Tvoju adresa by asi napísal: *Nízkého odprosíš li - ještě víc dá ti hněv znát.* A v paralele by k Steelovi ešte napísal * Zlato, ač tvrdé, lze roztavit po nějaké chvíli * a napokon k paralele k tebe znovu ešte toto: *Zkus tavít psí hovínko - a a jaký dostaneš smrad.*

Robert napísal(a):

Apr 29, 2012 20:37

koho by som ja pozval? no predsa gewittera a jeho tetušku :))

gewitter napísal(a):

Apr 29, 2012 19:37

Čože si tak zrazu stiahol chvost ? Najskôr sa tu zúrivo oháňaš urazeným náboženským cítením a následne na to sa vtieraš.

steel napísal(a):

Apr 29, 2012 11:54

Milá Lucka.
Verím, že si nechcela nikoho uraziť, to je v pohode.
Ja som len opísal uhly pohladov, to je všetko.

steel napísal(a):

Apr 29, 2012 11:52

Milý trubiroch.
A kde nechali židia zmysel pre humor, keď Grass napísal básničku?!
Gewi, ku Tebe nemá najmenší zmysel sa vobec vyjadrovať.

Trubiroch napísal(a):

Apr 28, 2012 23:59

Prvým znakom fanatizmu je strata zmyslu pre humor. Ja by som žiadnu celebritu čo je na obrázku nepozval na večeru. Jednak nevečeriam a význam slova celebrita som doteraz nepochopil.

gewitter napísal(a):

Apr 28, 2012 23:11

Solomon a steel - je neuveriteľné, kam až ste schopní vo svojej antisemitskej zlobe zájsť. Vy ste
nasledovníci križiakov a náboženského pokrytca a nacistického kolaboranta Tisa, ktorí vraj v mene "urážaného Krista" vyrazili do boja proti židom, no nie v láske k Ježišovi, ale v nenávisti v prvom rade voči Nemu, lebo On je, bol a vždy bude ŽID a nemá miesto vo vašich zvrátených náboženských systémoch. To vám akosi nedochádza, že všetci tu vraj urážaní účastníci poslednej večere neboli katolíci, evanjelici a neviem ešte akí ...íci, ale praví nefalšovaní židia, nebol medzi nimi ani jediný človek z iného národa. Vy ste úplne od veci, v mene "urážaných židov" pľujete na židov. To má akože kde logiku ?

Kollárová Lucia napísal(a):

Apr 28, 2012 21:55

Páni, je mi ľúto že sa vás článok dotkol. Nebolo jeho cieľom urážať či zosmiešňovať a ak tento dojem vznikol, je to nedorozumenie.

Stranka 1 z 2 1 2 »
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo