SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Keď Palestínčan auto Židovi rád požičia

Keď Palestínčan auto Židovi rád požičia

Ešte raz k Pohode. Ukážem vám na príklade, prečo je to skvelý festival. Strávil som na letisku pri Trenčíne tri dni.

 

Moderoval som, uvádzal program a standupoval v židovskom stane Shalom Chaverim. Jedna debata bola o utečencoch - sýrskych, irackých, palestínskych. Mojimi hosťami boli dvaja páni: biskup sýrskej kresťanskej cirkvi a slovenský veľvyslanec v Betleheme, rodený Palestínčan. Nebudem vás zaťažovať témou, lebo je ťažká a smutná. Po skončení som si sadol s Georgom Peggym, ako si palestínsky diplomat skrátene hovorí a rozoberali sme situáciu na Blízkom východe.


Sme tak povediac z opačného brehu, aj tak sa však ukázalo, že ak dvaja dokážu sedieť pri jednom stole a rozprávať sa tvárou v tvár, riešenie sa nájde. Starý pán je biznisman, nerobí rozdiely medzi národnosťami ani náboženstvom. Vie, že v Gaze sa žije zle, ale neviní z toho len Izrael. Nenávidí diktatúru, radšej si užíva slobodu.

 

Žije v arabskej časti Svätej zeme, má obchody so suvenírmi, hotely, autobusovú prepravu. "Ja som prežil v Izraeli veľa rokov. Nikdy som v Betleheme nebol", povedal som mu. "To musíme napraviť. Príď, pohostím ťa, ukážem ti mesto a zažiješ krásny výlet," reagoval George. "A nechcem, aby si niečo platil, pozývam ťa, aj tvoju rodinu." To nie je všetko. George so synom rozbieha biznis aj na Slovensku.

 

Otvorili si požičovňu luxusných áut. Hovorím, to je skvelé, jedno by sa mi hodilo. Ideme s rodinou aj svokrovcami do Chorvátska a môjmu autu nedôverujem. "Zavolaj synovi, určite sa dohodnete", povedal mi. Tak som aj urobil, pýtal som sa na sumu, odpovedal mi, že nič nechcú, že to mám zadarmo, priatelia si predsa majú pomáhať.

 

Nezmohol som sa ani na slovo, vlastne predsa - na dve arabské, ktoré ovládam: šukran, habibi. Ďakujem, priateľu. Na záver: ak Palestínčania požičajú zadarmo auto Židovi, navzájom sa pozývajú na večere a hovoria si priatelia - mier je skutočne možný. Stačí si len sadnúť k spoločnému stolu a zhovárať sa. A toto sa nám vďaka festivalu Pohoda podarilo.


by Michael Szatmary l Jul 14, 2016 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or