SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Izrael vymyslel elektrický zubný strojček

Izrael vymyslel elektrický zubný strojček

Nový ortodontický systém, ktorý vyvinula izraelská spoločnosť sľubuje skrátenie doby liečby, a to bezbolestne a počas spánku. Ako to celé funguje a koľko stojí?

 

Chcete si dať vaše zuby narovnať, ale nechcete nosiť strojček, ktorý je vidieť? Odteraz budete mať možnosť dosiahnuť želaný stav počas spánku. Nový systém vypracovaný izraelskou firmou sľubuje skrátenie dennej ortodontickej doby liečby, navyše bezbolestným spôsobom.

 

Nová technológia izraelskej spoločnosti Aerodentis narovná zuby pomocou jemne pulzujúceho tlaku, ktorý postupne hýbe so zubami počas spánku. Podľa vynálezcov lekársky výskum preukazuje, že tento tlak je zdravší a efektívnejší než použitie konštantného tlaku, ako je tomu v prípade tradičných metód.

 

Pulzujúci tlak, nastavený zubárom pomocou počítača, uľahčuje krvný obeh v periodontálnom tkanive medzi koreňmi a čeľustnou kosťou a zabraňuje komplikáciám, ktoré bývajú spojené s aplikáciou konštantného tlaku, ako sú infekcie a bolesti.

 

Systém sa skladá z na mieru zhotovenej termo-plastickej formy vyrobenej prostredníctvom vákuovo-tvarovacej technológie, využívajúcej CAD/CAM výrobu a 3D zobrazovanie, z ortodontických plátkov. Nasadí sa na zuby pacienta spolu s integrovaným nafukovacím silikónovým balónom pripojeným k ovládacej konzole. Tá obsahuje elektroniku, systém vzduchového čerpadla a snímač tlaku, ktorý meria a reguluje stupeň elektronicky pulzujúceho tlaku v reálnom čase.

 

Riadiaca jednotka sleduje priebeh liečby pomocou čipovej karty, takže keď pacient príde na vyšetrenie do ambulancie, lekár si môže stiahnuť dáta z čipovej karty a naprogramovať zvyšok liečby v súlade s dosiahnutým progresom a potrebami pacienta.

 

 

Riešenie nebolí sebavedomie

Pokročilý systém dokončila skupina ortodontistov a elektrotechnických inžinierov pod vedením Dr Ority Nadav a profesora Meira Redlicha za sedem rokov. "Myšlienka vyvinúť tento výrobok nasledovala po množstve požiadaviek zo strany pacientov, ktorí chceli mať zuby narovnané, avšak diskrétne, spôsobom, ktorý by nemal dopad ich sebavedomie, neuvádzal ich do rozpakov, neovplyvňoval ich reč, ani im nespôsoboval nepríjemné pocity a bolesť," hovorí doktorka Nadav.

 

"Táto technológia je založená na mnohých štúdiách, ktoré dokazujú, že použitie pulzujúceho tlaku je pre pacienta efektívnejšie a zdravšie. Aplikácia optimálneho a kontrolovaného pulzujúceho tlaku na zuboch nám umožňuje skrátiť dobu nosenia pomôcky na iba 10 hodín denne."

 

Funguje to nasledovne: ortopéd zmeria zuby pacienta a odošle miery výrobnému oddeleniu spoločnosti. Náustok je zhotovený na mieru podľa vopred určeného konečného požadovaného tvaru chrupu. Aparát sa potom poskytne pacientovi, spolu s inštrukciami ohľadne jeho používania a údržby.

 

Pacienti musia nosiť plastovú formu pripojenú k ovládacej konzole vo večerných hodinách a počas spánku. Pri návšteve ortodontickej ambulancie v intervaloch jedného až troch mesiacov prinesú so sebou aj náustok a ovládaciu konzolu s čipovou kartou, ktorá obsahuje informácie o postupe liečby. V súlade s údajmi z čipovej karty lekár preprogramuje systém a aktualizuje plán liečby.

 

Podľa spoločnosti systém vyhovuje pacientom všetkých vekových kategórií. Liečba trvá 3 až 24 mesiacov a prebieha v súkromí. Veľkým nedostatkom je cena, ktorá začína na čiastke 15 tisíc šekelov (niečo vyše 3 tisíc eur) za úpravu oboch čeľustí.


by Martina Pastier l Mar 20, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or