SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Izrael má 69 ale do penzie sa nechystá

Izrael má 69 ale do penzie sa nechystá

Izrael oslavuje 69. výročie svojho vzniku. Naši predkovia si lepšie miesto na svoj domov vybrať nemohli. Dve tretiny zeme púšť.

 

Všade naokolo krajiny, ktoré by ho najradšej videli pod morom. Nič s tým už nenarobíme. Viniť môžeme len Mojžiša, ktorý si ani za nič nechcel nechať poradiť a radšej blúdil 40 rokov púšťou. Keby aspoň o pár kilometrov ďalej prešiel mali by sme ropu. Izrael je výnimočná krajina. Jej obyvatelia tiež. Oni totiž vedia všetko, a na všetko majú správnu odpoveď. Bavíte sa o Beethovenovi. Budú vás presviedčať, že je to bernardín.

 

Sú to experti v každom odvetví. Vedia on narodenia aj lyžovať alebo korčuľovať sa, čo na tom, že vidia prvýkrát v živote sneh. Preto ani nikdy neuvidíte v Izraeli dvoch ľudí milovať sa na verejnosti. Každý by sa totiž pristavil: "Toto zle robíš, takto sa postav, a ty, zle ho chytáš, musíš takto". Izrael má 69 rokov. Taký čulý dôchodca, ktorý nemá absolútne trpezlivosť a človek s Európy dostane pri prvej návšteve kultúrny šok. Mnoho krát treba radšej napočítať v duchu do desiatich, v banke napríklad alebo na hocijakom úrade. Budú sa predbiehať aj v Mcdonalde. A keď sa ozveš, odpovedia: Ale ja mám hlad.

 

V Izraeli sa nikdy nedá nič plánovať vopred. Všetko sa totiž stokrát zmení. Preto musí byť človek stále v strehu. Ak sa chystáte do Izraela a budete si chcieť naplánovať výlet, hneď prvý Izraelčan vám povie: "príď najprv sem, zavolaj mi a potom to naplánujeme".

 

Na druhej strane sú v niektorých situáciách absolútne pokojní, najmä v takých, s ktorých by sa Európan pokakal od strachu. Vieme, že Izrael funguje 66 rokov v konštantnom ohrození. No domáci o tom pokojne žartujú. "Povedz Šlomi, chutila ti tá káva v jeruzalemskom bistre". "Oooh, áno, bola to bomba".

 


 

Z čoho majú ale panický strach – snehové vločky alebo dažďové kvapky. Čo je to pár rakiet proti tomuto smrteľnému nebezpečenstvu. Trocha nasneží: kolabuje doprava, ľudia panikária, odmietajú vyjsť do ulíc, pretože by prechladli.

 

Prvé slová, ktoré sa človek musí v hebrejčine naučiť sú: "Ze ma še ješ (zvykaj si), jihie beser (bude to v poriadku) a al titag (neboj sa)". A potom ešte "nihie be kešer", to znamená, budeme v spojení a v preklade, už si nezavoláme.

 

Izraelčan vás okamžite zaradí podľa prízvuku. Keďže je každý odniekiaľ, aj prízvuky sú iné. My Slováci máme to šťastie, že ten náš sa nepodobá na ruštinu a pokiaľ nenosíme šušťáky, prípadne kapsičku okolo pása, tak nás ani za Rusa považovať nebudú. Podľa prízvuku sme skôr Argentínčania.

 

Niektoré znaky, ktoré musí mať človek, aby sa stal Izraelčanom.

  1. Hovoríte napoly hebrejsky a anglicky.
  2. Zabookujete si hotelovú izbu v Londýne a potom sa na recepcii sťažujete, že z okna nevidno oceán.
  3. Keď sa idete dole ulicou v Tel Avive, spoznávate väčšinou ľudí, s ktorými ste boli v armáde.
  4. Pred tým, než si kúpite nové auto, jeho stav kontrolujete tak, že kopete do pneumatík.
  5. Ak náhodou stretnete niekoho, kto vám povie, že žije v NYC, poviete mu: "To je super a poznáš šloma, ktorý tam tiež býva už tri roky"?
  6. Voláte na informácie a pýtate si Moše Levyho z Tel Avivu. Operátorka vám odpovie:" mám tu 10tich". Vy jej na to: "No toho, čo má umelý kĺb".

 

Napriek tomu, že izraelský šport veľa vody vo svete nenamútil, predsa len sú to všetko Židia a gény nepustia. Národ je to súťaživý. Spomínam si, že raz som čítal v dennej tlači správu o tom ako v Jeruzaleme opravovali schátralú budovu. Jeden robotník, Avi, sa volal, prepadol cez zhnitú podlahu až do pivnice. Keď sa prebral, zbadal vedľa seba kostru, ktorá mala na sebe bielo modré tričko s nápisom: Národný víťaz hry na schovávačku 1948.


Ako účastník svetových hier Makabi v Tel Avive som bol svedkom finále behu na 100 metrov. Americký židovský šprintér sa pýtal vedľa stojaceho Izraelčana: "Počúvaj a aký je tvoj najlepší čas?" A on mu na to: "8 sekúnd". Ale veď svetový rekord je okolo 9tich. Ako je to možné? "To vieš, ja ale poznám skratku"

 

Izrael nie je jednoduchá krajina na život. Časť života som tam prežil, no napriek tomu, sa tam musím, každý rok vracať. Potrebujem ho. Má v mojom srdci trvalé miesto a z času načas ma často prepadne nostalgia a vtedy si poviem: "už je načase ísť opäť do toho zhonu, zajesť si skutočnú šawarmu, vypiť si goldstar, prejsť sa po pláži a pokukať vojačky". Izrael je výnimočná zem. A my všetci musíme byť hrdí, že existuje,  Ak by bolo zle, tam sme vždy všetci doma. Izrael potrebuje našu podporu. Mazal Tov, Eretz Izrael!


by Michael Szatmary l May 1, 2017 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
2 Reponses to „Izrael má 69 ale do penzie sa nechystá“

mairiam says:

Jul 6, 2017 2:47 PM

Pekná fotka so šumnou Izraelčankou.
No a ešte rada z Izraela, čo robiť s cigánskou komunitou?

Miro Iliaš says:

May 2, 2017 7:40 PM

Všetko najlepšie Izraelu k jeho 69-ke !

Page 1 of 1
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or