SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Do kostola nechodil, na salaši nebol...

Do kostola nechodil, na salaši nebol...

Som prekladateľka a učím angličtinu. Hodiny začínam otázkou: Čo je nové vo svete? Chcem, aby, univerzitní študenti a vysokošky vzdelaní ľudia diskutovali.

 

Do noviniek dňa padol jeden zo samovražedných útokov Palestíncov v Izraeli. Mlčanlivá skupinka sa zrazu rozhovorila, najviac jedno nežné žieňa s tvárou dobrej gazdinky. "Palestínci nemajú inú možnosť ako sa brániť proti Židom, ktorí ich utláčajú, držia v biede. Najviac Židov podporujú Američania, ktorí chcú získať nadvládu nad celým svetom..."


Prejav trval asi tri minúty a mala som pocit, ako keby ma niekto oblial splaškami. Nadýchla som sa a v rámci voľnej debaty som prebehla od Belfourovej deklarácie z roku 1917, ktorá sa v princípe menila podľa situácie a napokon skrátene vyústila do čohosi, čo charakterizovalo postoj Britov aj Európy. "

 

Nech si to Ťaviaci so Židákmi vybavia medzi sebou", k šanteniu Hagany, ktorá nepriamo vyvolala, cez skutočnosť, že už pred vypuknutím II. svetovej vojny všetky krajiny sveta znížili prisťahovalecké kvóty, že na každého zo 6 miliónov Židov zahynuli traja kresťania. Spomenula som displaced persons, ľudí bez domova, ktorí blúdili po zberných táboroch v celej Európe a nechceli sa vrátiť tam, odkiaľ ich vyviezli, medzi nimi aj Elie Wiesel, nositeľ Nobelovej ceny.

 

Pokračovala som - "14. mája 1948 Izrael so súhlasom OSN vyhlásil nezávislosť a nasledujúci deň došlo k invázii arabských štátov. Židia utekajú zo všetkých moslimských území do Izraela. 6. októbra 1973 na Deň zmierenia (Jom Kipur), najväčší židovský sviatok, Egypt a Sýria zaútočili na Izrael."


"Ale pomáhajú im Amreičania", prerušujú ma. Opravujem ich - "Americkí Židia. Vy by ste nepomáhali Slovákom v Rumunsku, alebo v bývalej Juhoslávii, keby ste tam mali príbuzných a niekto ich napadol?" Ticho. "V Roku 1986 Izrael zvíťazil v šesťdňovej vojne, no sám nikdy nijakú vojnu nezačal a nikoho nenapadol." Spýtala som sa, ako by sa cítili, keby ich matka, či sestra išli nakupovať do Tesca a uprostred budovy by niekto vybuchol, zabil 30 ľudí a ďalších 70 zranil, použijúc výbušninu s klincami, aby zranenia boli bolestivejšie a smrť istejšia. Oznámila som im, ako peniaze EU určené na vzdelanie, Arafat zneužil a vydával za ne učebnice s osvienčimskou lžou, vychovávajúc malých Palestínčanov v nenávisti k susedom. Napokon som pokrútila hlavou a venovala sa programu vyučovania.


Po hodine za mnou prišla militantná dievčina. Spýtala sa ma prosto a bez okolkov, bola to viac definícia ako otázka: "Vy ste Židovka?" Odpovedala som "Áno." - "To čo ste hovorili som nevedela, nedočítala som sa o tom a nik mi to nepovedal, hoci sú to overiteľné skutočnosti. Prečo ste tak smutno odpovedali, že ste Židovka?" "Preto, že vám to musím povedať ako Židovka a všetci kresťania okolo vás o tom mlčia."


Potľapkala som dievčinu po pleci a nevdojak som si spomenula na slová istého telgártskeho sedliaka, ktorý za mojej turistickej mladosti kritizoval nevedomosť akéhosi komunistického funkcionára slovami: "Do kostola nechodil, na salaši nebol, nuž skadiaľ to má vedieť?"


by Oľga Horská l Jul 4, 2016 12:00 AM l Print l
Click here to print.
12 Reponses to „Do kostola nechodil, na salaši nebol...“

Igor Dietrich says:

Oct 31, 2012 12:44 PM

O tom, že je to skutočne tak, ako to Steel napísal, ma presvedčilo video na YouTube: "Izraelsky terorizmus (Sionizmus = najrafinovanejší fašizmus)"....

steel says:

Oct 31, 2012 8:15 AM

Horská.
Splašky ste tu predviedli Vy.
Poďme si to rozobrať.
Teroristická organizácia izrael nezákonne, protiprávne, stavia obydlia na okupovaných územiach, čo odporuje Ženevskej konvencii, na čo izrael bol upozornený nespočetne krát rezolúciami OSN, s ktorými si sionisti ťažkú hlavu nerobia.
Izrael je patvarom, ktorý drží rekord v počte odsudzujúcich a krititckých rezolúcii OSA, s ktorých si však ťažkú hlavu nerobí a pokračuje v kradnutí pôdy palestíncom, ich terorizovaní a vraždení.
Tá dotyčná pani, ktorú trápne urážate opisom domácej hospodinky mala pravdu.
Palestíncom neostáva iná forma odporu, pretože sila je na strane fašistických sionistov, ktorých bezbreho podporuje Štátny aparát USA, nie len americký židia, ako po druhýkrat sprosto klamete.
Alebo americký židia kupujú stíhačky F-16, protiletecké rakety?
Daľším klamstvom je to, že uvádzate, že izrael bol napadnutý pri šeťdnovej vojne, naštudujte si históriu, tú pravdivú a zistíte, kto a ako pod túto vojnu vyprovokoval.
Ale to Vy viete, len zasa a znova sprosto a drzo klamete.
Šantenie Hagany, že sa nehanbíte, terorizmus najhrubšieho zrna tu obhajujete a iný kritizujete. Operujete tu opismi židovskej bolesti zo straty židovských životov a ten stinásobok zavraždených palestínskych nevinných životom je Vám ukradnutých. Ja veľmi silne pochybujem, že ste žena, pretože som presvedčený, že žena je ďaleko úžasnejší človek, ako muž, má viacej empatie a citu, neverím, že žena by dokázala napísať takéto nehorázne klamstvá a bezcitné lži. Z Vášho článku je každému slušnému človeku na zvracanie.

Igor Dietrich says:

Oct 31, 2012 7:31 AM

Kto je to: "arabský svet?"

Robert says:

Oct 30, 2012 5:43 PM

Trubiroch, to su vety co som odpisal z koranu. Tak vidis, kde to je ulozene. Vies, mohamed ked zjednocoval kmene na pusti, tak tazko s ucenim pochodil u zidov, zidia su hrdi, tak ako semiti vseobecne. Ked sa baranie hlavy stretnu co moze z toho byt?

Trubiroch says:

Oct 30, 2012 5:02 PM

Ak bude znamenať demokracia vina - napíšem dokazy. Stačí sa pozrieť ako sa arabský svet správa ku obyvateľom Izraela.

Robert says:

Oct 29, 2012 4:51 PM

Igor, preto veci nabozenstiev su velmi nebezpecne, ... treba to brat v historickom kontexte, s nadhladom.

Robert says:

Oct 29, 2012 4:43 PM

Igor, a nechce sa mi to dajsie hladat v korane, .. no proste, ked mi niekto od malicka bude toto stale omielat do hlavy, a budem to spajat s rovinou politickou ... tak je jasne co sa asi stane: BUM a 50 mrtvych okolo mna. Stačí?

Robert says:

Oct 29, 2012 4:39 PM

Igor, dobre teda ... Súra 62, Piatok, .... 5 odstavec: Ti, kterym bylo dano nesti Toru, a oni ji potom nenesli, jsou podobni oslu, jenz nalozen je knihami. jak hnusna je podoba lidí, kteri za lež prohlasuji znamení Boží! Ale Buh nepovede cestou spravnou lid nespravedlivy. 6 odstavec..Rci: Vy kteri vyznavaji zidovství! Domnivate-lis sa, ze jste Bohu blizsi nez ostatní lide, pak si prejte smrt, jte-li pravdomluvní.! Ale oni si ji nikdy nebudou přat, kuli tomu. co provedli jiz predtim ruce jejcih. A Buh dobre zna nespravedlive.
Rci: Smrt, pred ni prchate, se s vami veru setka! Potom budete navraceni tomu, jenz zna atd... atd....
Igor , na tvoju zodpovednost . Igor, myslim, ze stacilo.

Igor Dietrich says:

Oct 29, 2012 9:06 AM

Trubiroch, napíš dôkazy, prečo je Izrael ako demokratická krajina tŕňom v oku celému arabskému svetu. Ako si k tomu prišiel?Napíš.Ako demokratická krajina je napríklad Izrael tŕňom v oku Gewitterowi, pre slávnostné pochodovanie homoseuxuálov. Napríklad. Ani nemusí byť arab. Jeden dôvod a to sme len pri "móde": "Muž si neoblečie rúcho ženy, lebo je ohavný Hospodinovi, tvojmu Bohu, každý, ktokoľvek to činí"(Deuteronomium 22:5).Tak to by bol, Trubiroch, jeden dôkaz.

Trubiroch says:

Oct 28, 2012 10:57 PM

Izrael je demokratická krajina. A to je trňom v oku celému arabskému svetu.

Page 1 of 2 1 2 »
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or