SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Ako Sean Penn Žida zo zajatia zachránil

Ako Sean Penn Žida zo zajatia zachránil

Jacob Ostreicher, ortodoxný americký Žid, ktorý bol tri roky držaný v zajatí v Bolívii. Po prvý raz odhalil, ako ho herec Sean Penn v decembri minulého roka pomohol priviesť späť do USA a postaral sa o zlepšenie jeho duševného a fyzického zdravia.

 

"Strávil som dva týždne zrolovaný do klbka v Seanovom dome...po celý ten čas Sean sedel pri mne celé hodiny, niekedy zostával so mnou celú noc, trejúc mi chrbát,” hovorí potichu. "Musíš byť silný Jacob, potrebuješ čas,” uviedol Ostreicher v prejave na gala Medzinárodných cien rabína Shmuley Boteacha This World: The Values Network’s Champions of Jewish Values, kde Penn obdržal cenu organizácie Ochranca židovskej spravodlivosti.

 

O Jacobovi Ostreicherovi sme písali v Delete už pred dvoma rokmi. Ešte v čase keď ho väznili v Bolívií. Mnohí z nás vtedy podpísali petíciu za jeho prepustenie. Článok si môžete prečítať TU!

 

"Kto myslíte, že bol prvým človekom, ktorého som uvidel, keď som prvýkrát po troch rokoch zišiel z lietadla na americkú pôdu? Nebol to nikto iný ako Sean Penn, sprevádzaný tímom imigračných úradníkov," povedal Ostreicher. "Sean ma ubytoval v päťhviezdičkovom hoteli... a potom ma priviedol k sebe domov a urobil mi teplú vaňu, naplnil svoju chladničku kóšer potravinami a povedal mi: "Jacob, môj dom je aj tvoj dom."

 

Penn tiež zohral kľúčovú úlohu v úteku židovského podnikateľa z Bolívie. Ostreicher, brooklynský rodák, odcestoval do Bolívie v decembri 2010 skontrolovať produkciu ryže a bol zatknutý v júni 2011 pre podozrenie z prania špinavých peňazí a zločineckého spolčovania. Žiadne formálne obvinenie však proti nemu nikdy nebolo vznesené, napriek tomu zostával vo väzení. Vždy trval na svojej nevine.

 

 

Ostreicher a Penn mlčali o podrobnostiach úteku, ktorý bol v tej dobe označený  zdrojom ako "operácia". Avšak počas svojej reči Ostreicher prezradil, že pomoc poskytla Venezuela. Poďakoval venezuelskej vláde za "to, čo naozaj môžem opísať ako hrdinský prejav "bikur cholim” [“návšteva chorého"]. Ak by nebolo venezuelskej vlády, dnes večer by som tu nestál."

 

Keď Penn navštívil židovského Newyorčana v známom bolívijskom väzení, kde bol držaný, zdravie Ostreichera označil za prioritu. Keď sa herec stretol s Ostreicherom v Bolívii, v zajatí nevážil ani 50 kg. "Seanova prvá otázka znela: "Kedy si naposledy videl doktora?" Povedal som mu, že moji právnici pracujú posledných šesť mesiacov na tom, aby sa mi pokúsili zohnať nejakú lekársku pomoc," povedal Ostreicher. "Ešte v ten istý večer, o 1:00 v noci, sa Sean vrátil, ale tentoraz aj s lekárom, a do 48 hodín sa mu podarilo previezť ma do nemocnice."

 "Nemôžem ísť do všetkých podrobností nasledujúceho roka a pol, alebo komplikácií, ktoré sprevádzali moju cestu na slobodu, alebo toho, koľkokrát mi Sean zachránil život, ale stačí povedať, že doslova všetko nechal tak kvôli krajanovi Američanovi, pol planéty ďaleko, dokonca do tej miery, že Sean sám musel z Bolívie utiecť," vysvetľuje Ostreicher.

 

Ostreicher povedal, že mal obavy vidieť svoju rodinu, keď sa vrátil do USA, ale Penn ho takmer privliekol na stretnutie s dcérou a vnúčatami. Ostreicher spomenul, že počas tohto prvého rodinného stretnutia stál vedľa Penna a rozprával svojim vnúčatám o "veľmi silnom mužovi, ktorý sa nebál ničoho", ktorý mu pomohol uniknúť zo zajatia. Ostreicher povedal publiku, že deti s úžasom hľadeli na Penna ako na "superhrdinu". "Bol to príbeh, ktorý ste dnes večer všetci chceli vypočuť? O tomto protiamerickom, Židov - nenávidiacom, Izrael - milujúcom komunistovi Sean Pennovi?" dodal.

 

(zdroj: Algemeiner.com)


by Martina Pastier l May 30, 2014 12:00 AM l Print l
Related articles
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or