SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Prečo Hollywood tak dlho trpel antisemitizmus Mela Gibsona?

Prečo Hollywood tak dlho trpel antisemitizmus Mela Gibsona?

Keď sa pred pár rokmi  po jednom opitom incidente  Mela Gibsona „prevalilo“, že tento milovaný  herec je antisemita, mnohí ľudia a filmoví fanúšikovia na celom svete ostali šokovaní.

 

V Hollywoode však bol prekvapený asi len málokto. O Gibsonovej nenávisti voči Židom sa totiž v zákulisí najslávnejšej  filmovej továrne šepkalo  už dlhé roky a z nejakého zvláštneho dôvodu bola ticho tolerovaná.

 

Prečo bol Hollywood hluchý a slepý k všetkým zrejmým Gibsonovým prejavom? Prečo nikomu neprekážalo, že Gibson obhajuje teórie svojho otca Huttona Gibsona, známeho popierača holokaustu? Zaujímavé vysvetlenie ponúka vo svojom článku pre portál Huffington Post rabín David Wolpe: „Ako je možné, že Gibsonova kariéra neskončila už vtedy, keď sa ukázalo, že nenávidí Židov?  Prečo nestačilo, keď v New Yorkeri vyhlásil, že Hollywood kontrolujú Židia? Alebo keď natočil film, ktorý by množstvom antisemitských stereotypov potešil aj samotného Der Sturmera? Alebo keď sa opýtal dopravného policajta, či je Žid? To je akože antisemitizmus menší zločin, než zlé zaobchádzanie s partnerkou?“ David Wolpe tak narážal na fakt, že Hollywood Gisbona odvrhol až potom, čo ho partnerka Oksana Grigorieva obvinila z domáceho psychického aj fyzického týrania. Wolpe ďalej uvažuje, že možno to všetko Gibsonovi hollywoodski Židia tolerovali so zaťatými zubami preto, aby neboli obviňovaní z precitlivenosti.

 

Pred niekoľkými týždňami o dlhoročnom Gibsonovom antisemitizme prehovorila aj herečka Winona Ryder a sympaticky tak dokázala, že nie všetci Židia v Hollywoode sa ostýchajú k tejto téme vyjadriť. V rozhovore pre časopis GQ spomenula nepríjemný zážitok spred pätnástich rokov, keď  ju počas jedného hollywoodskeho večierka Gibson označil antisemitským slovným spojením „oven dodger“. Toto slovné spojenie je príliš zvrhlé a príliš ťažko preložiteľné na to, aby sme sa ho pokúšali  previesť do slovenského jazyka. Čitateľ však o úrovni tejto Gibsonovej invektívy získa plastický obraz, ak  dodáme, že „oven“ je po anglicky pec a sloveso „to dodge“ znamená uskočiť, vyhnúť sa.  Winona v rozhovore konštatuje, že sa o tejto nechutnej historke zmieňovala pred ľuďmi v Hollywoode, nikto ju však nebral na vedomie.

 

Na internete už dlho  koluje list, ktorý údajne napísal rozzúrený Steven Spielberg Melovi Gibsonovi potom, ako sa v roku 2006 prvýkrát verejne prevalil jeho odpor k Židom. Neskôr sa ukázalo, že išlo o podvrh – slávny režisér Spielberg nikdy otvorený list Melovi Gibsonovi nenapísal. Nejedna z myšlienok v tom falošnom „Spielbergovom“ liste, nech už ho napísal ktokoľvek,  však stojí za citáciu. Napríklad táto: „Pán Gibson, pľuvli ste na hroby Goldwynov, Warnerov, Myerov, Cohnov, Foxov, Thalbergov, Selznickov, Zukorov a tisícov iných Židov žijúcich či mŕtvych, ktorí vašu pochybnú kariéru umožnili."

 

Kariéra kedysi tak uznávaného a rešpektovaného herca Gibsona je dnes, po všetkých tých šokujúcich odhaleniach z jeho súkromia, na veľmi nízkom bode. Je hádankou, čo by musel tento muž urobiť, aby ho kolegovia rehabilitovali a „vzali späť“.  Ešte väčšou a zrejme navždy nevyriešenou záhadou však ostáva otázka, prečo Hollywood  tak dlho toleroval jeho otvorenú nenávisť voči Židom.


Lucia Kollárová l Jan 8, 2011 00:00 l Tlač l
Súvisiace články
Pre tlač kliknite sem.
15 reakcií pre „Prečo Hollywood tak dlho trpel antisemitizmus Mela Gibsona? “

Aminadav napísal(a):

Aug 23, 2011 14:53

Invisible, podla mna to vobec nie je o tom ci je sloboda slova alebo nie. Urazky sa maju nechat stranou.
Seneca, zavist je velka bolest ktoru citime keď niekto iný má veci, vlastnosti alebo postavenie, ktoré my nemáme.

Trubiroch napísal(a):

Júl 25, 2011 19:39

Brutálny vtip. že herec Mel Gibson.Fušer na pohľadanie. Nech si otvotí farmu na pestovanie kalerábov. To mu pôjde lepšie.

LuciaM napísal(a):

Júl 24, 2011 23:52

To fakt nemate nic lepsie ako osocovať Mela Gibsona. Ten jeho takto je fakt trhly to je pravda, ale on niekedy obhajoval jeho teorie? A ze Hollywood kontroluju zidia? Vsak to je pravda. Nabuduce nech Delet neprinesie zoznam 10 najsexi hollywoodskych zidoviek ale 100 najvplyvnejsich ludi v Hollywoode. To by v tom bol cert aby ho netvorili zo 75 % židovskí bohaci.
Tym filmom asi mysleli Umucenie Krista. No ked jeho zidia vydali na smrt ako burica tak to neslo bez nasilia, preklinania a asi padlo aj pamatne Jeho krv na nas a jeho deti! Budme realisti.
A spytat sa ste Zid je snad trestne? Naco je dobre vytahovat stare historky? Winonka si tu spomina jedno slovka kedysi po piatej runde pred 10-tymi rokmi.
A hlavna otazka: To vam stoji za kazdu blbost sa natahovat. Co sa taka Slovakov - tých nazyvali marha, butatoti, Slovensko Felvidkom, doteraz si renomovani anglosaski historici robia vtipy ci to SNP bolo alebo nebolo ked trvalo mesiac. Nie je to spravodlive, nie je to slusne ale tak to chodi.

invisible napísal(a):

Máj 10, 2011 05:11

Je smutne, ze ked niekto nadava na zidov, je okamzite nazyvany antisemitom a hned ho zrusia, odsudia, verejne sa nad nim pohorsuju, nazyvaju rasistom... Tomu hovorim sloboda slova... bravoooo
Mam semitske korene, ale ako zidia jednaju s jednotlivymi ludmi a narodmi, ako ich neustale zastrasuju, ako obmedzuju ich slobodu vyjadrenia a prejavu, je mi z vas ZLE.. mali by ste sa nad sebou zamysliet, co ste jedini na svete??? Inym sa deju ovela horsie krivdy nez vam. Prestante sa uz konecne lutovat a nechajte druhych zit!
Seneca: vidim, ze teba mazu skoro pri kazdom clanku, to je demokracia, co? ha ha ha

realista napísal(a):

Máj 8, 2011 16:32

Lucka, a čo je tom zločinné že povedal židia ovládajú Hollywood? Ve ď ty to v svojom článku potvrdzuješ. Ak je to pravda čo je na tom hriešne? Veď samí židia natočili takého Borata. To nie je antisemitské? židovský humor je dobrý a nemali by ste preň strácať zmysel. Bola by to škoda.

Maroš Fečko napísal(a):

Mar 24, 2011 08:10

Nuž čo môžem dodať? Hádam len toľko: ,,Strom poznáš po ovocí, lebo dobrý stom nemôže rodiť zlé ovocie a ani trnie nezrodí dobré ovocie." To isté platí aj pre pána Gibsona.

Michal Hulman napísal(a):

Feb 8, 2011 15:41

Nenávisť je hrozná emócia ktorá tkvie v každom človeku .Spochybňovať hrôzu a utrpenie fašizmu je naprosto iracionálne .Ja ako človek ktorý je bombardovaný názormi všetkého typu od a po z som sa rozhodol zistiť na vlastnej koži aký židia sú .Určite rozumiem židom aká strašná rana to je čo história priniesla .Nacizmus zastrašoval zabíjal ničil a znevažoval židov .Ako každá história ktorá je zabudnutá alebo spochybňovaná je odkázaná na zopakovanie .Otázkou je či reštrikcie pravidlá a postupy židov vo svete plnom nenávisti niesu tým istým ako to čoho sa stali obeťou .Lebo je pravdou že národ ktorý zabudne na svoju minulosť je odkázaný prežiť ju znova .Ale postupom času nadobúdam presvedčenie že postupy svetových židovských komunít sa stávajú sami tým čoho sa stali obeťou .Pri našej spoločnej ceste si treba dávať pozor aby sme si zachovali tvár .Napríklad názor len mierne odlišný od všeobecne zaužívaného názora je automaticky považovaný za zločin .Sloboda ducha človeka sloboda názorov je nekonečná a každý jednotlivec na celom svete má právo vyjadrovať svoj názor kým niekomu neublíži .Bohužiaľ stávam sa svedkom aj toho ako sú ľudia atakovaný pre mierne odlišný názor spájaní okamžite z netvorom a treba tých ľudí zavrieť a odsúdiť .nepripomína vám to niečo Nenašla židovská komunita v sebe časť zo svojho hlavného nepriateľa ??Nestávame sa tým čoho sme sa stali obeťou ?? Je každý nesúhlas útokom ?? alebo len ´další názor ktorý treba tolerovať ??? To je otázka ktorú sa chcem a mám potrebu opýtať židovskej komunity s naprosto čistým názorom ktorý som zbavil nenávisti a rozhodol som sa ja sám na vlastnú päsť zistiť pravdu . Za odpoveď vopred ďakujem všetkým zúčastneným s pozdravom Michal

gewitter napísal(a):

Jan 20, 2011 15:58

Primitívny antisemitizmus je rozhodne jeden z najhorších javov v spoločnosti.

Robert napísal(a):

Jan 20, 2011 14:44

Kazdy fanatizmus je zly, z kazdej strany.

gewitter napísal(a):

Jan 16, 2011 16:28

Ti náhodou nešibe ? Ako si dovolíš vypisovať tu také špinavosti ty odpad ?

Stranka 1 z 2 1 2 »
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo