SK I EN
O nás | Kontakt | Podmienky používania

Žena, ktorá uteká pred správou

Žena, ktorá uteká pred správou

Strhujúca, nádherná, nezabudnuteľná. Takéto prívlastky si vyslúžila kniha jedného z najvýznamnejších izraelských spisovateľov, Davida Grossmana.

 

Jej izraelské i americké vydanie sa stalo knižnou udalosťou, ktorú sprevádzalo množstvo pochvalných ohlasov.  Je to vôbec prvá kniha Davida Grossmana, ktorá sa v slovenskom vydaní dostáva na pulty kníhkupectiev.

 

Hlavnou postavou románu je žena v strednom veku Ora, ktorej syn Ofer sa dobrovoľne prihlási do vojenského ťaženia. Ora sa rozhodne, že nebude doma čakať na oznamovateľov, ktorí jej prinesú zlú, prípadne najhoršiu správu o smrti syna. Uteká z domu, preč od ľudí, preč od všetkých zlých správ. Vydáva sa na dlhú cestu svojou rodnou krajinou. Vytiahne so sebou aj dvoch kľúčových mužov jej života. Ora po ceste rozpráva predovšetkým o svojich dvoch synoch. Ovládne ju magické presvedčenie: verí, že svojím rozprávaním zachráni Oferovi život. Z hlavnej postavy sa stáva novodobá Šeherezáda, ktorá príbehmi bojuje proti smrti.

 

Kniha Žena, ktorá uteká pred správou vypovedá o živote v krajine, kde je strach o život na dennom poriadku, a kde rodičia nedokážu svoje deti uchrániť pred hrôzami vojny. Je však aj svedectvom o hlbokom ľudskom prežívaní najkrajších i najriskantnejších záležitostí života – priateľstva a lásky.

 

Kniha veľmi silno zasiahla do osobného života spisovateľa Davida Grossmana. V čase, keď dielo písal, jeho mladší syn Uri bojoval na hraniciach s Libanonom. „Mal som pocit – či skôr želanie, že kniha, kým ju píšem, môže Uriho ochrániť,“ povedal autor. Uri však zahynul spolu s celou posádkou tanku, v ktorom bojoval. Bolo to len pár hodín pred uzavretím prímeria. David Grossman takmer knihu nedopísal.

 

Napokon ju dokončil a v roku 2008 ju vydal v Izraeli, kde sa do dnešného dňa predalo viac ako 100-tisíc výtlačkov.  „Flaubert vytvoril svoju Emmu, Tolstoj svoju Annu a teraz tu máme Grossmanovu Oru – je taká živá, taká výrazná, taká súčasná. Je to majstrovské dielo,“ povedal o knihe známy americký spisovateľ Paul Auster.

 

David Grossman (1954) je izraelský spisovateľ a novinár, narodil sa a žije v Jeruzaleme. Spolu s Amosom Ozom a A.B.Yehoshuom tvoria trojku súčasných najvýznamnejších izraelských spisovateľov. Jeho knihy boli preložené do viac ako tridsiatich jazykov a získali nespočetné literárne ceny. Kniha vychádza s podporou Izraelského veľvyslanectva na Slovensku.


Zuzana Kizáková l Nov 11, 2011 00:00 l Tlač l
Pre tlač kliknite sem.
Pridajte reakciu
Musíte sa prihlásiť alebo registrovať aby ste mohli písať komentáre.
2000Vaša reakcia môže obsahovať maximálne 2000 znakov. HTML tagy nie su povolené. Zmazať alebo