SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Veľké víťazstvo - ešte väčšie bolenie hlavy

Volebné víťazstvo strany Likud bolo väčšie, než dúfali aj optimisti medzi jej skalnými stúpencami. Asi mesiac pred voľbami mal Likud podľa prieskumov nádej na 40 - 42 spomedzi 120 poslancov.

 

Potom však prepukli korupčné škandály a preferencie strany klesli na 29 poslancov. Neskoršie sa trochu zvýšili a dosiahli 32 - 33 poslancov. Nakoniec získal Likud 37 poslancov. Niet divu, že aktivisti strany jasali, keď sa dozvedeli volebné výsledky.
Najmenej zo všetkých bol nadšený premiér Ariel Šaron. Vedel, že deň po volebnom víťazstve ho čaká veľké bolenie hlavy. Úsilie o zostavenie vlády sľubuje, že to bude ťažšie a zložitejšie ako kedykoľvek v minulosti.
Šaron môže zostaviť vládu s krajnou pravicou a s ortodoxnými stranami, ktoré sú jeho prirodzenými spojencami. Mala by väčšinu 67 poslancov. Taká vláda však Šarona straší ako nočná mora. Vnútropoliticky by bola vystavená neustálemu vydieraniu, pretože každá zo 6 - 7 koaličných strán by ju mohla priviesť k pádu. Vo svete by vláda odmietajúca akékoľvek ústupky v rokovaniach s Palestínčanmi bola úplne neprijateľná. Jej súčasťou by boli aj dobrodružné elementy, ako napr. prisťahovalec z bývalého Sovietskeho zväzu Avigdor Liebermann, ktorý uvažuje o možnosti jadrového útoku na Asuánsku priehradu. Nielen Európska únia, ale aj Amerika by sa pravdepodobne od takej vlády dištancovala. Washington by asi neposkytol žiadanú finančnú pomoc vo výške 12 miliárd dolárov - bez nej však podľa odborníkov hrozí izraelskému hospodárstvu zrútenie.
Preto Šaron stále zdôrazňuje, že si praje vytvoriť vládu národnej jednoty, v ktorej by hlavným partnerom Likudu bola (vo voľbách veľmi oslabená) Strana práce. V záujme jej účasti by bol Šaron ochotný pristúpiť k ďalekosiahlym ústupkom. Zdá sa však, že nie k takým ďalekosiahlym, aby pozmenili odmietavé stanovisko predsedu Strany práce Amrama Micnu. Šaronovi vnútropartajní oponenti by napríklad nesúhlasili s evakuáciou židovských osád v oblasti Gazy.
Centristická strana Šinuj (Zmena) nechce vstúpiť do vlády bez Strany práce a ani prijať do koalície ultraortodoxné strany. Tie zase nechcú byť vo vláde spolu so stranou Šinuj. Likud však nechce ponechať ortodoxných v opozícii. Iba so stranou Šinuj nebude mať vláda väčšinu. Bez nej bude Šaron tam, kde bol na začiatku: s krajne pravicovou vládou, ktorej sa hrozí.
Ako vyrieši Šaron tento rébus? O dva-tri mesiace sa ukáže, či mal pravdu komentátor, ktorý napísal, že Šaron dosiahol Pyrrhovo víťazstvo.

Yehuda Lahav, Tel-Aviv

by Michael Szatmary l Feb 20, 2003 10:50 PM l Print l
Click here to print.
Leave a Reply
Sign In or Sign Up now to post a comment.
2000Your comment may be no longer than 2,000 characters. HTML tags are not permitted. Cancel or