SK I EN
About us | Contact | Terms of Use

Pavel Traubner ďakuje čitateľom Deletu

Editorial

by Michael Szatmary l Jun 29, 2012 12:00 AM
Pavel Traubner ďakuje čitateľom Deletu

Včera sme uverejnili prosbu, aby ste povzbudili nášho priateľa profesora Traubnera, ktorý má zdravotné ťažkosti. Ani ja sám som nečakal takú veľkú odozvu.

Vráska medzi obočím Václava Havla

Editorial

by Zuzana Szatmáry l Dec 19, 2011

Smrť Václava Havla bolí. Veľmi bolí. Ako bolí, keď sa skončí dobrý vzťah. Žijeme v sieťach vzťahov, niektoré sú sieťou záchrannou, iné nás dusia, mnohé brzdia. Dobrý vzťah je zriedkavý a preto vzácny.


 

O spravodlivých...

Editorial

by Zuzana Szatmáry l Feb 19, 2011

Tri veci po vyznamenaní ďalších slovenských spravodlivých za riskantnú a nezištnú záchranu prenasledovaných Židov pred istou smrťou počas prvej nezávislej Slovenskej republiky treba dopovedať:


 

Prvý editorial

Editorial

by Zuzana Szatmáry l Dec 20, 2010

Virtuálny svet a jeho siete, trebárs Facebook alebo Netlog či čojaviemčo, vyvoláva u mňa predstavu neba a obcovanie duší.


 

More in Editorial

Posledný Editorial

by Zuzana Szatmáry l Oct 10, 2010 10:59 PM
Posledný Editorial

Neboli sme dosť dobrí. Dostávali sme to na vedomie sedem a pol roka, čo sme vydávali tieto noviny zo všetkých strán. Pravdaže okrem 5 000 – 7 000 čitateľov tlačenej verzie a 3500 unikátnych čitateľov na webe mesačne.


Záverečné poďakovanie

by Michael Szatmary l Aug 7, 2010 1:02 AM
Záverečné poďakovanie

Ďakujem všetkým, ktorí nám za tie roky pomáhali, či už s prekladmi textov alebo s distribúciou v kaviarňach, inštitúciách, kníhkupectvách, s obálkovaním a fotografiami. Vážim si tiež pomoc kníhkupectva Artoforum pri celoslovenskej distribúcii Deletu. Palovi Zavarskému a celému tímu z tlačiarne Zingprint za neuveriteľnú trpezlivosť. Ďakujem tiež ľuďom, ktorým Delet nebol ľahostajný a poskytli financie nato, aby mohol 7 a pol roka vychádzať. A najviac mojej mame Zuzane, bez ktorej Delet nebol ani tretinový.

Michael Szatmary, šéfredaktor a vydavateľ


Editorial

by Michael Szatmary l Mar 1, 2010 8:34 PM

Posledný v plesovej sezóne, vlastne už na jar, býva ples na sviatok Purim, ktorým sa oslavuje záchrana Židov pred zlovôľou kráľovského radcu Hamana v Perzii. Kráľovná Ester, Židovka, napriek tomu, že bola kráľovnou, zastala sa a zachránila svoj ľud.


Editorial

by Michael Szatmary l Jul 26, 2009 10:41 PM
Editorial

Reč potrebujeme, lebo sme si cudzí. Ide o reč v styku s cudzincami. Ide aj o reč pri poznávaní cudzích krajín a poznávaní cudzích kultúr. Ide aj o reč medzi menšinami. Ide aj o reč medzi manželmi, priateľmi, nepriateľmi, s úradníkmi.


Tisova vila a Gašparovičove spisy ŠTB

by Michael Szatmary l Apr 25, 2009 10:08 PM
Tisova vila a Gašparovičove spisy ŠTB

Trpíme stratou pamäti, aká v zabehaných demokratických spoločnostiach býva viac ako neobvyklá. Podobná strata pamäti nebýva obvyklá dokonca ani v krajinách bývalého sovietskeho bloku a občania sa oveľa viac ako my zaujímajú, aká bola minulosť kandidáta, ktorého volia.


Editorial

by Michael Szatmary l Apr 25, 2009 10:00 PM
Každý piaty občan Slovenska vrátanie bábätiek je príslušníkom niektorej z dvanástich národnostných menšín. Ak sme sa však dobre učili množiny a prieniky, výpočet menšín nekončí. Menšinou sú muži voči ženám.

Izraelské vlajky na Hlavnom námestí

by Michael Szatmary l Jan 29, 2009 9:36 PM
Bratislavské Hlavné sa v polovici januára zaplnilo
izraelskými vlajkami a transparentmi. Do centra ich
priniesli desiatky ľudí, aby verejne podporili Izrael.

Editorial

by Michael Szatmary l Jan 29, 2009 9:28 PM
Nechcelo by sa mi byť v koži Baracka Obamu.
Presnejšie povedané, fyzicky áno, prenesene nie. Na to
prvé sa hneď môžu zduť primitívi, posadnutí politickou
korektnosťou. Nech sa páči, zdujte sa.

Editorial

by Michael Szatmary l Nov 11, 2008 8:49 PM
Starý omyl má viac priateľov ako nová pravda. Zdá sa, že za posledné týždne si niektoré z mnohých starých omylov našli kopce priateľov.

Pius XII a jeho svätorečenie

by Michael Szatmary l Nov 11, 2008 8:41 PM
Konzervatívne ladený pontifikát Benedikta XVI. sa opakovane spája s možnou beatifkáciou a následnou kanonizáciou pápeža Pia XII. Vždy, keď sa táto téma vynorí, stane sa takmer okamžite podnetom pre živú výmenu názorov a polemiky, naposledy začiatkom októbra počas biskupskej synody vo Vatikáne.

Page 1 of 11 1 2 3 4 5 » ... last »